Павло Острянин з Миколаєва роботу універсального «хлібороба» вперше побачив на каналі YouTube, з тих пір ідея створити подібного бійця для власної теплиці не залишала Павла. Знадобилося близько півроку, щоб зібрати і «оживити» робота, так що новий сезон в теплицях Острянина не буде таким важким, як у інших.

[widgetkit id=412]

Унікального Farmbot придумав і сконструював каліфорнійський інженер Рорі Аронсон. Проектну документацію, креслення і софт проектувальник опублікував на GitHub, зробивши їх доступними всім бажаючим, і тим не менше отримав замовлення на 1 мільйон роботів-городників. Охочих позбутися важкого рутинної праці на землі виявилося більше, ніж можна було припустити.

Проект Farmbot живий, його постійно покращують фермери з усього світу. Конструкцію можна допрацьовувати, для цього потрібно свої «досягнення» завантажувати в хмарні сервіси, доступні всім власникам пристрою. Якщо розробнику сподобаються запропоновані ідеї, робота модернізують, начиняють новими функціями.

Що він собою являє?

Вирощувати овочі на присадибній ділянці або в теплиці з роботом-фермером - одне задоволення. Робот-фермер, звичайно, не ходить по землі, але це не заважає йому справлятися з одноманітною, шаблонною роботою. Farmbot вдає із себе кран-балку, яка рухається по напрямних, прикріплених до короба. Короб або бурт виготовляється за заданими параметрами, він може бути будь-якого розміру. Павло Острянин планує його масштабувати до розміру теплиці - 2,5 м на 25 м.

Farmbot оснащений чутливими сенсорами, відеокамерою і маніпулятором, до якого кріпляться різні насадки в залежності від поставленого завдання.

Щоб керувати роботом, ніякими спеціальними знаннями володіти не потрібно. Робот елементарно програмується, задається спеціальний алгоритм дії з певною послідовністю, наприклад, посадка, полив, удобрення ґрунту. Керувати його роботою можна з комп'ютера, планшета або смартфона. Зв'язок з «базою» здійснюється за допомогою Wi-Fi. Є функція віддаленого контролю. До роботу підключено кілька відеокамер. Завдяки IP-камері і підсвічуванні за роботою робота можна стежити через смартфон, планшет, комп'ютер в режимі реального часу і вдень, і вночі. Ще одна камера потрібна для розпізнавання бур'янів.

Серце Farmbot - міні-ПК Raspberry Pi, у нього 4 USB входи, роз'єм для монітора, для SD-карти, на якій записана програма, для інтернет-кабелю, Wi-Fi, Blutooth.

Що він може?

Робот на відміну від сільгоспвиробника працює невтомно, 24 години на добу. Можна запрограмувати роботу на нічний час. Уся земельна ділянка, яку він обслуговує, для нього - система координат. За заданими координатами він висаджує насіння, потім веде полив, а все, що виростає в інших точках, сприймає як бур'яни. Робот сам визначає, коли поливати грядку. Якщо до Farmbot підключити метеостанцію, то він буде коригувати час поливу в залежності від прогнозу. Скоро дощ, значить, робот заощадить ресурси і пропустить полив, за прогнозом багатоденна спека - збільшить обсяг води. Цікаво, що зрошує він точково, тільки рослини, раціонально використовуючи воду. Робот оснащений датчиком визначення солоності ґрунту, використовуючи отримані дані він визначає, яку ділянку грядки потрібно удобрити, а який не потребує підживлення.

Як він це робить?

У робота є кілька видів інструментів, для кожного передбачено своє місце в системі координат. Інструменти він притягує магнітом.

Для створення лунок робот «бере» насіннєвий сидер, робить поглиблення за заданими координатами. Потім за допомогою вакуумної насадки присмоктує з ємності насіння по одному і несе в лунку, пилосос вимикається - насіння падає в лунку. Швидкість посадки встановлює фермер. Роботу під силу створення змішаної грядки, де будуть рости овочі та зелень упереміш. Він знає, як правильно розмістити на ділянці різні культури, щоб створити сприятливе середовище для вирощування.

Поливальна насадка багатофункціональна, вона подає воду, повітря і рідкі добрива. Повітря нагнітає пилосос, а вода може надходити з крана або ємності. Серед додаткових функцій - збір дощової води для поливу. Робот сам виявляє і видаляє за допомогою спеціальної насадки бур'яни, не пошкоджуючи висаджені рослини. Робот самостійно змінює інструменти в залежності від поставленого завдання.

Farmbot може впоратися з роботою городнього опудала, для цього він із заданою періодичністю рухається по напрямних без діла.

Розробник Farmbot в хмарному сервісі створив бібліотеку знань по рослинах, робот читає книги і, спираючись на отримані знання, повідомляє фермеру про дозрівання врожаю.

Переваги

 «Щоб живити теплицю від електромережі, мені б знадобилося 100 тис. Грн. Такий рахунок виставила енегрослужба. Farmbot може працювати і на безлюдному острові. Своєю енергоефективністю та автономним режимом роботи він і привернув мою увагу », - розповідає Павло Острянин.

Farmbot - аскет, споживає відносно мало електроенергії і здатний працювати від невеликої сонячної панелі. 100-ватна сонячна батарея живить робота-фермера цілодобово. При п'ятигодинному робочому дні вона виробляє 500 Вт. Невеликий робот при максимальному навантаженні в день споживає 450 Вт, при мінімальній - 100-200 Вт.

На думку Павла Острянина, робот-фермер - ідеальне рішення для вирощування саджанців:

«Спробуй посадити, скажімо, 60000 насіння! Це колосальна праця, від якого можна звільнити людей. Робот набиває насіння в землю швидше, в будь-яку погоду і, якщо буде потрібно, то цілодобово».

Для створення робота було задіяно верстат лазерного різання, за допомогою нього виготовляли сполучні пластини, і 3D принтер. Треба віддати належне розробнику Рорі Аронсону - всі деталі виходять ідеально сумісними, як в дорогому конструкторі. Деякі елементи було дешевше купити, їх Павло Острянин придбав в Китаї. Якби всі деталі були під рукою, на збірку робота-фермера потрібно було кілька днів.

«Найголовніше - робот дозволяє економити час. Маючи залізного помічника, фермер може зайнятися чимось більш важливим і корисним. Я, наприклад, хочу вдосконалити робота, вивчаю можливість додавання ще одного джерела енергії - вітряної », - каже Павло Острянин.

Не виключено, що з легкої руки Павла такі роботи незабаром з'являться в різних господарствах України. У всякому разі миколаївський умілець не має наміру зупинятися на досягнутому і готується реалізувати свої нові ідеї щодо модернізації залізного фермера. Більш того Павло і його однодумці вже створили GrowTech-експериментальну лабораторію по впровадженню інноваційних технологій в сфері сільського господарства та енергонезалежності.