Мульчува́ння, тобто вкривання поверхні ґрунту органічним чи неорганічним матеріалом, для захисту його від пересихання й перегрівання, широко увійшло у повсякденну практику садівника та городника через те, що є ефективним способом для поліпшення фізичних та агрономічних властивостей ґрунтів, ефективності живлення сільгоспрослин та економії водних ресурсів. При цьому ті, хто не має достатнього досвіду використання цього агротехнічного заходу, можуть не дуже добре усвідомлювати, що при неналежному використанні застосування мульчування може призвести до цілого ряду проблем. Що це за проблеми і як їм можна запобігти при правильному застосуванні мульчування у садку та на городі?

Широко відомо про позитивний вплив мульчі на ґрунт і рослини, зокрема про те, що мульча знижує випаровування вологи (приблизно в 1,5-3,0 рази), тобто допомагає зберігати в ґрунті воду (тим самим зменшуючи витрати води для поливу), пригнічує розвиток бур'янів, поліпшує температурний режим в ґрунті, попереджує потрапляння на рослини бризок з ґрунту на рослини під час зрошення чи опадів, які можуть містити збудники хвороб, дозволяє в багатьох випадках краще зберігати товарний вигляд ягід та плодів, запобігати їх загниванню, дозволяє ґрунту бути більш рихлим, запобігає утворенню кірки на ґрунті, може сприяти збереженню та накопиченню в ґрунті поживних речовин та ін.

Однак не слід забувати, що при неналежному використанні мульчі зазначені вище переваги можуть перетворитися в проблеми, зокрема такі, як: перезволоження, уповільнення розвитку рослин, пригнічення їх росту та розвитку, накопичення бур'янів і патогенів, пошкодження рослин під час заморозків.

Розглянемо більш докладно, чому так може статися і як цьому допомогти.

Перезволоження є цілком реальною небезпекою, особливо на важких і погано структурованих ґрунтах, де товстий шар мульчі при слабкому заповненні ґрунту корінням рослин (наприклад, при молодих посадках) і при недостатньому дренажі може зіграти злий жарт. Особливо це небезпечно для тих рослин, що полюбляють низьку вологість ґрунту.

Загроза заморозків. Досить свіжа, ще не злежана суха мульча помітно підсилює радіаційні заморозки, тоді як щільна і сира - лише злегка. Це пояснюється тим, що за рахунок товстого шару мульчі переривається випромінювання тепла з ґрунту в приземний шар повітря. Тому, а також і з огляду на ризик уповільнення зростання навесні (див. далі), слід використовувати свіжий і сухий матеріал для мульчування восени для збереження тепла в ґрунті. Цей матеріал до весни просякне водою і залежиться.

Уповільнення або повне пригнічення росту рослин після мульчування. Може викликатися наступними причинами:

Eko 009

Запобігти такому явищу досить просто: коли в нижній шар мульчі додається волога, збагачена азотом органіка (скошена свіжа трава, гній, послід, харчові відходи) або азотні мінеральні добрива - в такому випадку зазначеного дефіциту азоту не спостерігається. Також не спостерігається зазначеного явища у випадку, коли азот від розкладання матеріалу для мульчування вже встиг повернутися у ґрунт, тобто при досить періодичному повторному мульчуванні у значних обсягах. Тобто, зазначене негативне явище найчастіше спостерігається насамперед у першому випадку за довгий проміжок часу на даній ділянці при мульчуванні у великих обсягах.

Накопичення бур'янів. Воно може викликатися з чотирьох причин:

Накопичення патогенів та шкідників. Це явище спостерігається не дуже часто.

Як профілактичний захід від гнилі можна застосовувати мульчу з суміші різних матеріалів, особливо де є пріле сіно або трухлява деревина: в них містяться сінна паличка і антибіотики, які виробляються «правильними» грибами, що вбивають будь-які збудники цвілі чи фітофтори.

В мульчу можна навіть додавати пошкоджене хворобами бадилля, опале листя чи падалицю. Треба лише прикрити цей матеріал зверху іншим, бажано щільним матеріалом.

Більш серйозною проблемою є слимаки, які дуже полюбляють мульчу. Слід однак врахувати, що вони уникають пересування свіжою тирсою, сухим піском чи золою. Також досить велику проблему становлять капустянки, яким дуже подобається пухкий органічний ґрунт і вогкість під мульчою. Але одночасно непорушена і різноманітна мульча - відмінне місце для життя багатьох хижаків. Тому з часом встановиться баланс між травоїдними шкідниками та хижаками, які на них полюють, проте, можливо, доведеться скорегувати набір висаджених культур саме на цей час.