Сьогодні до вашої уваги ми пропонуємо дослідження енергетичної культури - міскантусу, підготовлене Агенцією економічного розвитку PPV Knowledge Networks. Дане дослідження показує, що міскантус краще себе почуває в регіонах, де середньорічна кількість опадів становить не менше 550 мм на рік, а оптимальна – понад 650 мм. Зокрема, це північний захід України, де знаходяться найбільш сприятливі кліматичні умови для вирощування плантацій енергетичних культур.

 Фото взято з www.miscanthus-ukraine.com

Міскантус – багаторічна трав'яниста рослина сімейства злакових. У дикому стані він росте і використовується для опалення на території майже всієї Південно-Східної Азії і Центральної Америки. У природному середовищі ці рослини досягають заввишки 6 м, діаметр стебла – 6 см, а вегетація може тривати 30 років. Міскантус гігантський (Miscanthus Giganteus), який зараз найбільше використовується в Україні та інших європейських країнах, – щорічно відновлювана сировина рослинного походження з високою теплотворною здатністю (стебла містять 57% целюлози). Врожайність сухої біомаси становить 20-25 т/га, що може замінити 10-14 т вугілля, а 1 т сухої маси міскантуса еквівалентна 750 кг вугілля. Це багаторічна культура – тривалість використання плантації до 25 років без додаткових витрат. Продуктивність плантації практично не залежить від зовнішніх умов, це пов'язано з мінімальними аграрними ризиками, рослина успішно культивується на малопродуктивних землях. Висаджувати міскантус можна навіть на низькопродуктивних, забруднених важкими металами й відходами ґрунтах. Рослина невибаглива до якості ґрунту та зимостійка. Міскантус потребує в 10 разів менше витрат на отримання 1 т біомаси, ніж солома.

Використання сухої соломи міскантуса – економічно виправдана заміна традиційних джерел енергії (газу, мазуту, вугілля), що підтверджується багаторічним досвідом європейських та американських країн. Інвестиції в 1 га плантації становлять 2 500 євро. За рік з такої площі можна отримати 20 т біомаси вологістю 12-15%.

Фото взято з www.miscanthus-ukraine.com

За оцінками експертів, в Україні загалом налічується до 1 000 га міскантуса, в основному ці посадки сконцентровані в Київській та Хмельницькій областях. У кліматичних умовах України рослина не дає насіння, тому її розмноження відбувається вегетативним способом. Період посадки – квітень-травень, кореневища (різоми) висаджуються за допомогою спеціальних посадкових машин. Найкраще молоді рослини розвиваються на плоских і водоносних сільгоспугіддях. Ідеальні кліматичні умови для отримання хорошого врожаю: середня річна температура у регіоні має становити близько 7०С (розраховується: сума середньомісячних температур протягом року поділена на 12), і не менше 600 мм опадів за рік. Для кожного конкретного поля розробляються індивідуальні спеціалізовані технологічні карти та план агротехнічних заходів для посадки і догляду за плантацією із використанням стандартного агротехнічного обладнання й механізмів. Підготовка до закладки плантації починається восени і передбачає три види робіт: оранку, культивацію, внесення комплексу добрив. Навесні ґрунт готується до висадки різом міскантуса: відбувається оранка та культивація. Через два роки після посадки рослин біомасу можна збирати промисловим способом, починаючи з четвертого року, плантація виходить на максимальну продуктивність і дає біомасу протягом 20-25 років.\

Фото взято з www.miscanthus-ukraine.com

Після зимового опадання листя і пагонів рослина висихає до рівня вологості 13-15%. Збір урожаю соломи, зазвичай, відбувається в лютому-березні, починаючи з другого року вегетації, коли середня продуктивність плантації досягає 6-8 т/га. Солома забирається за допомогою ріжучого прибирального механізму і прес-підбирачів для пакування в тюки. Щільність квадратних тюків становить близько 280 кг/м3, що еквівалентно приблизно 1 250 кВт·год/м. Для порівняння, деревна тріска дає 850 кВт·год/м. Також можливий збір врожаю за технологією збору подрібненої тріски. Вибір способу збору соломи залежить від вимог до подальшої переробки отриманої біомаси. Після третього року продуктивність досягає 13-15 т/га, а з четвертого – 20-22 т/га.

Фото взято з www.miscanthus-ukraine.com

Врожай зберігається під відкритим небом на місцях збирання і доставляється замовнику за необхідністю. Міскантус, на відміну від інших видів енергетичних культур, має ширше коло застосування. Окрім енергетичних потреб, він може використовуватися в хімічній галузі як компонент для експлуатаційних матеріалів і споживчих хімічних речовин. Волокна міскантуса використовуються для виробництва ДВП/МДФ-плит, картону, паперу та целюлози, біокомпозитів та біопластиків та як компонент «зеленого» біобетону. Для генерації тепла та електроенергії міскантус використовують у вигляді соломи, підсушених гранул, пелет та тріски.

Автори дослідження: Володимир Воробей, Ярослав Мелех, Назарій Гудз.