В рамках “Фестивалю Щасливих Ягід”, що відбувся 23 серпня 2019 р. у Токмацькому районі Запорізької області, учасникам випала унікальна нагода вирушити на господарство до легендарного фермера Івана Захаренка, аби дізнатись про секрети його успіху та перейняти досвід, нароблений за десятки років. Це методи, що беруть свій початок з історії зародження виноградної справи та ґрунтуються на науковому підході.

Авторитетний виноградар та селекціонер Іван Іванович Захаренко абсолютно впевнений, що виростити корисний, смачний виноград без нітратів, який має більше сухої речовини, глюкози та поживних речовин, можна саме без зрошення, тобто “на богарі”.

[widgetkit id=495]

Саджаємо виноград: глина – добра основа

“Перша висадка була 45 кущів, починали ми в далекому 1986 році. Я начитався всілякої літератури, яку зараз ви читаєте, всієї тієї маячні, про яку зараз пишуть, всюди рекламують: показують ці ями, як вони їх риють тракторами, як засипають, як туди садять виноград… Це з десятьма кущами можна так погратися, а посадіть мені 16 тис. кущів за такою системою. В яку суму виллється посадка? Заручившись підтримкою двох науково-дослідних інститутів, мені знадобилося двадцять із гаком років, щоб позбутися всієї цієї маячні, – згадує фермер. Я щільно працював з інститутом виноградарства і виноробства “Магарач” в Криму та “Інститутом виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова” в Одесі. Технологія вирощування винограду “на богарі” описана в наукових роботах, на ці теми захистили докторські дисертації. Вся ця інформація детально описана, але чомусь, на жаль, вона недоступна широкому загалу”, – дивується Іван Іванович.

“При нормальній лунці, при нормальній посадці виноград росте чудово. Навіщо ж викопувати двометрову яму, сипати туди щебінь, видаливши звідти глину? Недарма кажуть: “Бог зліпив людину з глини”. Верхній шар глини має всі потрібні для рослини елементи, нам лише треба її правильно розчинити, дати туди кисень, а рослини своїм корінням синтезують амінокислоти та почнуть рости, розвиток рослин відбуватиметься природним шляхом”, запевняє виноградар.

“Стандартний саджанець розрахований під лунку діаметром 200 міліметрів. Оптимальна глибина посадки – 60 см. Коли ми ставимо на дно стовпчик ґрунту, коренева п'ята опиняється на глибині близько 35 см. Це стандартне, саме затишне місце для кореневої п'яти. Тут немає різкого пересихання, немає різких морозів, саме на цій глибині круглий рік підтримується найкомфортніша температура. Аби визначити оптимальну глибину, науковці проводили мільйони дослідів. Це стандарт, підтверджений наукою. Ми ж не можемо бути розумнішими за тисячолітню практику, розумнішими за виноробів-іспанців з виноградниками, що передаються у спадок років двісті, - рекомендує Іван Іванович.

Всім раджу саджати виноград не з півночі на південь, як звикли, а по розі вітрів вашого регіону, для того, щоб виноградник добре продувався. Які вітри панують у вашій зоні? Сонця вистачить, аграріям зараз потрібно рятувати виноград від хвороб. А чим швидше вранці по росі висихає виноград, тим менше різноманітних захворювань. Знову-таки, в інституті “Магарач” на цю тему є багато інформації, проведено багато досліджень. Якщо хто був на південному узбережжі Криму, мабуть, звернув увагу на те, що виноградники висаджені не по горі, а, навпаки, вздовж гори. Це дає можливість швидко просихати листу, та набагато менше доводитися працювати препаратом проти захворювань. На жаль, зовсім без обробок обійтися не вдасться – щороку з'являються все нові і нові шкідники. І це наразі головна наша проблема”,  нарікає виноградар.

Виноградник на богарі 10 кг з куща

Та чи добре буде рости виноград на дуже щільному суглинку? – спитаєте ви. “Відмінно, – переконує Іван Іванович. – Це наче “ванна”, де ви будете збирати стільки вологи, що вам її вистачить на цілий рік без літніх дощів. Потрібно лише правильно працювати з ґрунтом в осінньо-зимовий період. Я впевнений, що робити ями під нові саджанці сенсу немає”.

“За десять днів ми висадили 16 тис. кущів та збираємо “на богарі” стандартний хороший врожай на п'ятий-шостий рік. Ми поливаємо виноградник тільки в рік посадки, поки виноград приживеться. 10 кг з куща виноградник на богарі дасть обов'язково, не сумнівайтеся. На богарі виноград росте повільно, набирає міць поступово. Якщо ж ви поливаєте, звісно, він росте швидше. Всі хочуть виростити за короткий термін дуже великий врожай, велику ягоду, і, в той же час, зовсім не думають, що в результаті будуть мати. Я не хочу на другий рік отримувати гроно вагою 40 кг з куща, це - не виноград, це - отрута, такий результат мені не потрібен”, каже виноградар.

“Виноград працює з віком, – зауважує селекціонер. - Чим більше вік, тим кращу ягоду він дає. Чув якось від літніх грузинів: гарне вино – це десятирічна лоза. Ви самі знаєте, що в Європі виноградникам і по 30, і по 50, і по 100 років. Якщо за кущем винограду доглядати, допомагати йому рости, а не вбивати його, як це зараз роблять, то він віддячить гарним врожаєм».

«Зараз у нас невеличке сімейне господарство, винограднику всього 5 років, загальна площа 5 га та 2 га експериментальна ділянка. Переважно вирощуємо “Аркадію”, на плантації зараз можна знайти грона вагою 5-6 кг. У позаминулому році був рекордсмен гроно “Аркадії” вагою 6,2 кг. За нашою технологією висаджується 3 300 кущів на гектарі, і якщо я отримаю стандартних 10 кг якісного винограду з одного грона, врожайність буде більше 30 тонн – це те, що мені й потрібно. А на 20-30-й рік, якщо доживу (посміхається), можливо, отримаю і 15 кг з куща”, каже Іван Іванович.

Низька ціна на виноград - заслуга самих виноградарів

Іван Іванович обурений становищем на вітчизняному ринку. Ціна на виноград катастрофічно впала, і в цьому фермер звинувачує самих виноградарів: “Цього сезону на ринок викидається велика кількість неякісного винограду, продавалася зелена “Аркадія”. Ще до серпня збили ціну, виноград не купують ані оптовики, ані роздрібні продавці. Кому потрібна зелена ягода?»

«Якісний виноград повільно просідає в ціні та різко повертається до справжньої вартості. А неякісний збирають і вивозять сотнями тонн на ринок. Це наша вина, – впевнений Іван Іванович. – Не може “Мерседес” коштувати стільки ж, скільки і “Запорожець”, тому і виноград буде мати різну ціну. Будуть і нові сорти виходити на інший рубіж цінової політики, буде і якість. Я впевнений, що скоро якісний виноград буде в ціні. Яскраве чисте гроно і сьогодні йде за іншою ціною. Позавчора вночі, наприклад, хороша “Лівія” йшла по 20 грн. А днем раніше вона була 13 грн/за кг. Ті, хто поспішав продати виноград раніше по 6 грн/кг, тепер з розчаруванням про це жалкують та збираються вирубувати виноградники. Адже собівартість винограду – не менше, ніж 9 грн. А ті, хто дійсно любить свою справу, той залишиться. Колись все встане на свої місця, і ціна на виноград буде справедлива. Головне тут – якість грона та повага до своєї праці”.