Марина Ємець разом зі своєю сім’єю, чоловіком, братом та його дружиною, вже декілька років поспіль вирощує овочі в теплицях та у відкритому грунті в Миколаївському регіоні. Основною продукцією обрали помідори, огірки та солодкий перець. Продавати ці овочі намагались на оптово-роздрібному ринку неподалік від дому, але через те, що Марина разом із сім’єю мешкає у такому регіоні, де завжди вирощують багато овочів, гарну ціну за товар отримати вони не могли, була велика конкуренція з іншими фермерськими господарствами. У нагоді сімейному бізнесу Марини став Проект UHBDP, на заходах якого Марині та іншим таким само фермерам спеціалісти Проекту розповідали, що треба, щоб можна було заробити на вирощуванні овочів та фруктів.

«Ми тільки почали вирощувати помідори, тільки починали цим займатися. Зареєструвалися у Проекті на одному із заходів і після того пішла велика інформаційна підтримка. В перший рік ми взагалі були на кожному семінарі, на кожній конференції. Ми самі не агрономи, нічого з агрономії не знали, тому нам потрібна була агрономічна та технічна підтримка Проекту і ми її отримували. Згодом дізналися про е-ваучери від Проекту і про те, як можна ними скористатись. Перший свій е-ваучер отримали ще у 2018 році, це були місця на ринку «Початок» у Одесі, де ми змогли вільно торгувати. Нам була надана ця можливість на декілька днів, та було виділено найкраще місце на ринку.»

Скористатись послугами Проекту, та розпочати торгувати на ринку «Початок» Марина та її сім’я вирішили на одному із заходів Проекту, на якому були присутні представники ринку. Вони розповіли про переваги свого ринку, роз’яснили механізм, за яким можна біло розпочати співпрацю з ринком. І хоча сам ринок «Початок» знаходився набагато далі ніж інші ринки, на яких раніше торгувала сім’я Марини, Марина разом с чоловіком побачили переваги такої взаємодії, та вирішили спробувати скористатись е-ваучером. За умовами цієї програми, кожен бажаючий міг отримати від 3 до 5 днів безкоштовної торгівлі на ринку, Проект UHBDP повністю компенсував адміністрації ринку «Початок» оплату містового за фермера. Таким чином малі та середні фермери на півдні України мали змогу продавати свою продукцію на одному з найкращих ринків Одеси європейського зразку, заощаджуючи кошти за оплату містового. А через те що цей ринок знаходиться у Одеському регіоні та має аудиторію із високою купівельною спроможністю, фермери мають змогу продавати свою продукцію за більш високими цінами.

«Коли ми розпочали торгувати на ринку «Початок» нам часто дзвонили знайомі та питали: «Навіщо ви туди їдете ? Вам же це не зручно, дорога жахлива й далеко дуже» А я скажу так: ми їдемо на цей ринок тому що він європейського зразку і має практично всі необхідні умови для торгівлі. Коли поїхала на цей ринок вперше, дуже хвилювалась що нас можуть обікрасти, що будуть вимагати якісь кошти тощо. Але я була дуже здивована порядком та цивілізованим підходом до роботи на цьому ринку. Вперше почувала себе в безпеці та не переживала за свій товар.»

Особливо Марина відмічає можливості цього ринку. На відміну від інших подібних торгівельних ринків на півдні України, ринок «Початок» має більш заможну аудиторію, яка приїздить на цей ринок з нагодою купити якісний та смачний товар. Так само сталося й з товаром Марини та її сім’ї – в перший же день вся продукція була розкуплена, з’явились свої потенційні клієнти, яким сподобались смачні овочі родини Ємець. Марина змогла вивчити потреби покупців цього ринку, змогла провести своєрідний аналіз продукції, що найбільше користується попитом на цьому ринку. Вже на наступний рік сім’я Марина засадила саме ті сорти солодкого перцю та помідорів, які найшвидше розкуповувалися на ринку «Початок». Такий підхід до своєї справи призвів до того, що сім’я Марини вже не потребує вивозити свою продукцію на якісь інші торгові майданчики, все що було вирощено у 2018 та 2019 році Марина разом із своєю сім’єю з легкістю змогла продати на ринку «Початок» за більш привабливими цінами у регіоні.

«Раніше до зустрічі з Проектом UHBDP та ринком «Початок» ми продавали свої овочі в Миколаєві але наш товар там не пішов, а тут за пару днів майже все розпродали. В перший рік ми їздили два рази в тиждень, на ринку торгували разом з чоловіком. Моя сестра з чоловіком вирощує, а ми взяли на себе продаж продукції. Також в цьому році ми змогли скористалися е-ваучером та купити крапельну стрічку та придбали насіння. Все це стає у нагоді в нашому господарстві, тому що дуже економить наші кошти та дає змогу вирощувати більш якісну продукцію. Так як ми дрібні виробники, доводиться рахувати кожну копійку.»

Марина, котра раніше працювала вчителем, змогла залишити цю роботу та повністю перейти у фермерське господарство. За словами Марини Ємець, все це стало можливим завдяки постійній підтримці Проекту. Аналогів подібному Проекту в Україні Марина не бачить, тому радить усім фермерам користуватись можливістю та розпочинати співробітництво з Проектом. На даний час Марина продовжує відвідувати заходи Проекту, на яких отримує багато корисних умінь та навичок. Так одним із корисних заходів для Марини став бізнес курс від спеціалістів MASHAV, які змогли навчити Марину грамотно вести свою справу та розвивати власний бізнес. Відтепер Марина відмовляється від вирощування великого обсягу продукції, якщо розуміє, що на неї немає попиту, а також намагається від кількості переходити до якості продукції та займається вирощуванням продукції на замовлення для супермаркетів та постійних клієнтів. Всьому цьому вона змогла навчитись у тренерів Проекту UHBDP, які постійно намагаються надати усім бажаючим якісну та корисну інформацію.

Мене моя сім’я підтримала у моєму рішенні займатись вирощуванням, я вважаю мені стала у нагоді не тільки допомога сім’ї а й Проекту. Взагалі я вважаю, що Проект UHBDP дуже допомагає у бізнесі. Для мене це корисно і я рекомендую усім користуватися послугами якщо є така можливість.