Аналіз передового світового та європейського досвіду свідчить про те, що вирощування ягідних культур є одним з найбільш високодохідних в сільськогосподарському виробництві. У цьому переконалися фахівці Проекту, відвідавши великі компанії і господарства невеликих фермерів в Польщі, Голландії, Чехії, Німеччини, Італії та інших європейських країн.

У цій статті ми хотіли б звернути Вашу увагу на дуже перспективну нову малину, яка істотно відрізняється від тієї звичайної і ремонтантної, яку ми знаємо.

Новітні сорти мають здатність раннього початку і швидкого росту пагонів, стрімкого проходження спокою (або диференціації бруньок, минаючи спокій) раннього цвітіння і плодоношення, причому на бічних гілочках практично з усіх бруньок на пагоні. Розвиток пагонів цих сортів від початку зростання до дозрівання основної частини врожаю укладається в один сезон і саме для назви цих сортів Е.І.Ярославцев запропонував ввести термін «рашбуш» або «рашберрі». Дані сорти істотно відрізняються від своїх попередників, які називаються ремонтантними, тобто багаторазово квітучими протягом сезону. Їх особливість в тому, що цвітіння і плодоношення відбувається одноразово на всьому пагоні, що виріс за поточний сезон. Термін «рашбуш» означає раш (rash) - стрімкий, буш (bush) - кущ. Можливо, за аналогією з малиново-ожиновий гібридами швидше може увійти у вжиток термін «рашберрі» - стрімка ягода.

Які ж переваги нової малини?

Дослідження Г. Александрової дозволяють зробити висновок, що, в першу чергу, до переваг відноситься однорічний цикл розвитку її надґрунтової частини. За один сезон вона встигає вирости і дати врожай. Після плодоношення стебла пізньої осені, при настанні стійких заморозків, або рано навесні, що буває рідше, зрізають до рівня ґрунту, вивозять з ділянки і знищують. Разом із стеблами з ділянки вивозиться і знищується більшість шкідників і хвороб, які на звичайних сортах малини зимують саме на надземній частині рослин. Це є також головною первагою такої малини. На відміну від звичайної, вона значно менше пошкоджується хворобами і шкідниками. Практично неможливо знайти на ній червиві ягоди, пошкоджені личинкою малинового жука, а також неможливо виявити на ній довгоносика, Галлицю та інших шкідників, які не здатні перебудуватися під фази зростання і розвитку «рашбуш».

Звідси випливають й інші переваги - вона не вимагає хімічних обробок і пов'язаних з цією операцією витрат коштів і часу. І як наслідок, на плантації дозріває екологічно чистий врожай - та сама органічна продукція, яка в світі цінується в кілька разів дорожча за звичайну, і попит на неї дуже високий. Такі ягоди мають особливу цілющу силу, їх без побоювання можна вживати як дітям, так і дорослим, що страждають різними захворюваннями.

Наступною перевагою під час вирощування «рашбуш» є виняток проблеми зимостійкості і зимового осушення пагонів. У зв'язку з тим, що надземна частина рослин взимку зрізається, підмерзати нічому. А коренева система у «рашбуш», як і у звичайної малини, має хорошу зимостійкість і виносить зниження температури до -20 ° C, чого навіть у верхньому шарі грунту практично не буває.

Під час зимового скошування пагонів виключається необхідність укриття пагонів на зиму. Не потрібно ніяких пригинань пагонів до землі, а навесні - підв'язки до шпалери. Ці трудомісткі операції замінені суцільним скошуванням.

В процесі формування врожаю на «рашбуш» наприкінці літа або на початку осені створюються більш сприятливі умови для розвитку ягід, так як в більшості регіонів ближче до осені збільшується кількість опадів і підвищується вологість повітря. Особливо важливо це для наших південних регіонів, де нормальний урожай звичайної малини складно отримати через сильну спеку і повітряні посухи у першій половині літа. Тому «рашбуш» просуває малину на південь.

Великою перевагою нової малини є значне подовження терміну споживання свіжих ягід. Адже не секрет, що свіжі ягоди пахучі, смачніші і, що найголовніше, значно корисніші за перероблених. Відомо, що період споживання ягід звичайної малини становить в середині літа до трьох тижнів. А ця малина дозволяє продовжити термін споживання свіжих ягід до 1,5-2 місяців і більше. Зав'язок «рашбуш» більш стійкий до заморозків у порівнянні з іншими ягідними культурами. Навіть після короткочасного зниження температури повітря до -3 ... -5 ° C зав'язки продовжують розвиватися і формують якісні ягоди. Що ми і спостерігали в грудні 2009 року в Німеччині і Італії.

На сьогодні існує ціла низка чудових сортів російської селекції І. В. Казакова. Це сорти Августінка, Абрикосова, Надійна, Елегантна, Брянське диво, Бабине літо-2, Золоті куполи, Діамантова, Помаранчеве диво, Геракл, і інші.

Сорти закордонної селекції Оттом близ, Ватса, Херітейдж, Люлин болгарський, Осіння позолотити.

Малина типу «рашбушберрі» добре підходить для позасезонного отримання ягід. Її можна вирощувати в неопалюваних і опалюваних теплицях чередуючи та у спільних посадках з зеленими культурами або огірками. У відкритому грунті на початку весни після видалення торішніх стебел міжкущовий простір використовується для отримання додаткового врожаю салатів, кропу, редиски, пряних та лікарських рослин.

Підводячи підсумок короткого опису нової малини можна зробити висновок, що її вирощування не тільки не складне, але й дуже вигідне. Високі ринкові ціни на ягоди малини стабільно тримаються на високому рівні, тому вирощування цієї рослини на садовій чи присадибній ділянці, а також у фермерських господарствах дуже прибуткове. Врожайність такої малини досягає 20 тонн з гектару, якщо помножити це навіть на мінімальну ціну, порахуйте самі, який орієнтовно прибуток можна отримати з гектара або з однієї сотки насаджень.

Володимир Ярмілко, кандидат сільгоспнаук

Публікується за оригінальною статтею, вперше опублікованої в журналі «Добра аграрна новина», №1, 2010 року.