Ви собі уявляли як будете економити на електроенергії, коли встановите власний вітряк чи сонячну панель? Адже це так очевидно - брати енергію з відновлювальних джерел та заощаджувати на традиційній електроенергії. Насправді енергія від вітряної електростанції безпосередньо до споживача не надходить. В системі обов'язково повинні бути підключені спеціальні прилади для перетворення електроструму, який потім придбає держава. Про Все це ви дізнаєтесь у цій статті.

Чому не можна використовувати електроенергію прямо від турбіни вітряка для себе?

У ланцюзі після генератора, що знаходиться у турбіні вітряка, потрібний інвертор. Він конвертує змінний струм в постійний та перенаправляє у мережу через зворотній лічильник, який показує скільки кВт виробила ваша установка.

Як все ж таки залишити електроенергію собі та сплачувати за комунальні тарифи меньше?

Для цього вам знадобиться акумулювати електроенергію для зберігання в батареях, а потім від них знову через інвертор, який трансформує постійний струм в змінний, енергія передається в приватну електромережу, тобто до користувача.
Така схема дає можливість згладити нестабільність напруги, а також накопичувати енергію в періоди повної відсутності споживання.

А що вигідніше: продавати електроенергію чи залишати собі?

Сьогодні в Україні все ще діє зелений тариф, за яким Держава зобов’язується купувати електроенергію за збільшеними цінами. Про це сказано у Постанові № 447 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначено наступні зелені тарифи для приватних домогосподарств, що використовують енергію вітру для генерації електроенергії:

з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року – 317,68 коп/кВт•год (без ПДВ);
з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2029 року – 283,29 коп/кВт•год (без ПДВ).

Тобто ще 10 років ви можете спокійно виробляти та вигідно продавати електроенергію без зайвої потреби витрачати гроші на акумулятор. До того ж, якщо встановити вітряки зараз, у 2019 році, вони точно окупляться за цей термін. Що ж стосується накопичення електроенергії - це підходить для тих господарств, що відчувають нестачу або перебої в електропостачанні. А ще, потрібно пам'ятати, що надійні та ємкі акумулятори можуть коштувати навіть більше чим вся вітрова установка, що подовжує термін окупності мінімум в 2 рази. Прикладом, є панелі Powerwall від компанії тесла, що накопичують в собі електроенергію та коштують близько 8 тис. доларів за штуку.

Які мають бути параметри у вітрової установки для приватного господарства?

До малої вітроенергетики відносяться установки потужністю менше 100 кВт. Установки потужністю менше 1 кВт відносяться до мікро-вітряної енергетики. Вони застосовуються на яхтах, с / г фермах для водопостачання тощо.

В даний час, незважаючи на зростання цін на енергоносії, собівартість електроенергії становить значну, однак не найбільшу колонку витрат. Ключовим для споживача залишається надійність і стабільність електропостачання.

Основними факторами, що призводять до подорожчання енергії одержуваної від вітрогенераторів є:

- Необхідність отримання електроенергії промислової якості ~ 220В 50 Гц (застосовується інвертор);
- Необхідність автономної роботи протягом деякого часу (застосовується акумулятори);
- Необхідність тривалої безперебійної роботи споживачів (застосовується дизель-генератор).

Як ще можна використовувати отриману електроенергію?

В даний час найбільш економічно доцільно отримання за допомогою вітрогенераторів НЕ електричної енергії промислової якості, а постійного або змінного струму (змінної частоти) з подальшим перетворенням її за допомогою ТЕНів в тепло, для обігріву житла і отримання гарячої води. Споживання тепла не так вимогливо до якості і безперебійності, температуру повітря в приміщенні можна підтримувати в широких діапазонах 19-25 ° С - в бойлерах гарячого водопостачання - 40-97 ° С без шкоди для споживачів.