Саме питанню, як отримати гарний товарний вигляд та реалізувати лікарські трави за привабливої ціною був присвячений вебінар “Післязбиральна доробка лікарської сировини: мийка, сушка. Закупівля посівного матеріалу”, що провів Фонд “ЛАСКА” за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).

Механізуйте всі процеси вирощування та доробки сировини по максимуму: викопування коренів, збирання ягід, зрізання трави, відділення листа, очистку, мийку коренів, подрібнення, сушку, пакування, адже будь-яка механізація процесів зменшує вартість вирощування та післязбиральної доробки,– наголошує Олександр Губаньов, технолог-консультант компанії “Шльосем-Україна” з вирощування лікарських рослин, заступник голови Асоціації виробників лікарської сировини України.

За словами експерта, обсяг споживання лікарських трав в Україні становить близько 1500-2000 тонн. Лікарські рослини промислово вирощують до 10 компаній на площі 2000 га.

У залежності від кон’юнктури ринку ціни на лікарську сировину змінюються з року в рік, прогнози наперед робити важко. Наприклад, женьшень в залежності від року реалізації може коштувати від 50 доларів до 250 доларів за тонну. На щастя виробників, ціни товару в останні роки збільшуються, – розповідає спікер.

На сьогодні в Україні біля 60-70% лікарської сировини реалізується через “тіньовий ринок”. Легально сировину продають переважно на фармкомпанії або за межі країни.

У 2019 році Україна експортувала приблизно 6 000 тонн на суму 16 млн $, що на 35% більше, ніж у 2018 році. 90% всього експорту лікарської рослинної сировини з України становлять дикороси. Органічна продукція майже не експортується. Середня вартість експортного кілограма з України – 2,79$, з Болгарії – 3,47 $, з Польщі – 4,28 $, – зазначив Олександр Губаньов.

Експерт рекомендує виробникам спершу визначитися, на якому ринку вони збираються продати свою сировину. Лікарські рослини закуповують фармацевтичні компанії, виробники харчової продукції (чаї, спеції), представники галузі косметології та парфумерії, виробники екстрактів та ефірних олій, ветеринарних препаратів та кормів тощо. Знаходити та розвивати свої ринки збуту в ідеалі слід ще до початку вирощування, а якщо все ж таки знаходитесь у пошуку каналів збуту, обов’язково надавайте компаніям конкретну пропозицію: який товар пропонуєте, в якій кількості та скільки він коштує.

Оптові компанії-трейдери купують лікарську рослинну сировину від 500 кг, великими об’ємами за низькою ціною. Потім дороблюють сировину до потрібних параметрів якості, проводять радіаційний контроль, створюють однорідні сертифіковані партії  та продають їх крупним виробникам в Україні та на експорт. Тож, спікер вебінару порадив малим виробникам створювати свою власну продукцію з доданою вартістю та продавати її безпосередньо споживачам за більш високою ціною.

Під час вебінару учасники також мали змогу дізнатися, яке обладнання можна використовувати для мийки та сушки лікарської сировини, його вартість та способи використання, а також ознайомитись з належною практикою культивування і збору лікарських рослин (GACP) як гарантії якості лікарської рослинної сировини і препаратів на її основі.

Аби дізнатися більше, пропонуємо переглянути повний запис вебінару “Післязбиральна доробка лікарської сировини: мийка, сушка. Закупівля посівного матеріалу”