Останнім часом українські фермери все частіше замислюються про створення або вступу до вже існуючого кооперативу, що дасть їм змогу виходити на крупні ринки збуту, успішно реалізуючи свій товар за більш вигідною ціною. Звісно, це непростий шлях, особливо на початку створення кооперативу. Та результати, як завжди, говорять самі за себе.

Кооператив «Мальва», який розташований у Миколаївській області Баштанського району в селі Лоцкине, існує трохи більше чотирьох років.

«Восени 2016 року наш кооператив був зареєстрований. Активно в роботу ми включалися практично два місяці – входили в курс справи, ознайомлювалися зі своїми обов’язками, почали розуміти, що ми можемо зробити в цьому направленні. І, чесно кажучи, на сьогоднішній день ми ще досі вчимося і все більше розуміємо свої можливості.»

Кооператив був заснований на одній сімейній фермі, яка займалася молочарством. Зараз до складу кооперативу входять три такі ферми, що спеціалізуються на заготівлі молока: дві діючі, а третя в процесі добудови та поповнення поголів’я.

Ходаріна Любов, як голова кооперативу, була в постійному пошуку нових ринків збуту для свого виробництва. Основною проблемою для кооперативу була велика конкуренція з подібними господарствами регіону. Любов розуміла, що їм потрібно було віднайти нові шляхи вироблення продукції, яка б була більш маржинальною та відрізнялась би від продукції інших господарств.

Так вона звернула увагу на Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, який вів діяльність в регіоні, де мешкала Любов та її родина.

Починаючи свою діяльність з молочного напрямку, Любов не мала достатньо інших навичок окрім виробництва молока. Вона почала вдосконалювати свої знання за допомогою семінарів, тренінгів, онлайн-заходів. Перебуваючи в оточенні успішних фермерів, її запросили на семінар проекту UHBDP, де проводили навчання ізраїльські спеціалісти, і в ході навчання тренери звернули увагу Любові на її землі й на тому, що можна на них вирощувати.

З того часу Любов та її родина почали багато спілкуватись з представниками Проекту і вирішили активно займатися вирощуванням ягід. Разом з однодумцями створили групу «Баштанська ягода» та офіційно зареєстрували кооператив СОК “Мальва”. В склад групи входить чотири головних родини, які активно працюють, загальна площа їх угіддя становить 80 соток землі.

Кожен член групи має свою ділянку землі, на якій працює. Любов вважає, що це найефективніший спосіб роботи. Такий підхід виключає непорозуміння та суперечки між членами групи.

“Наші чоловіки теж фермери, але вони займаються переважно зерновими культурами, а ми – жінки, вирішили реалізувати себе в ягідному напрямку. Спочатку вирощували малину, потім впровадили ожину, а зараз намагаємося налагодити вирощування обліпихи. Тобто ми організували свій незалежний жіночий кооператив.»

Новим направленням кооперативу стало вирощування малини. Фермери, що об’єднались в групу, потребували професійного консультування з технології вирощування малини. Тому фонд Ласка, як партнер проекту UHBDP в миколаївській області, організував виїзний практичний семінар в господарство, яке промислово вирощує малину.

Група виробників отримала детальну консультацію з усіх етапів вирощування.

Будь-який аспект має величезний вплив на якість та обсяги врожаю.

Шляхом експериментування Любов та її родина намагалися пристосуватись до кліматичних умов, щоб запровадити нові сорти та нові види ягідних культур.

«Ми працюємо у відкритому ґрунті і не кожен сорт та не кожна ягода може успішно вирости в таких умовах.»

Під час спілкування група зрозуміла, що вирощування малини не є легкою справою. Це вигідний бізнес за умовами чіткого дотримання ефективних технологій, але необхідне постійне навчання, ріст і розвиток як самого господаря, так і його бізнесу.

В процесі роботи з’явилась ідея щодо виробництва ягідного йогурту. Диверсифікували свою працю, зробили аналіз роботи та почали підкорювати новий ринок збуту переробки.

«Я зрозуміла, що одна людина не може займатися і вирощуванням ягід, і виробництвом йогурту. Тому ми співпрацюємо з родиною, яка бере у нас молоко для переробки. Це максимально натуральні йогурти з ягодами без хімікатів.»

Команда Ходаріної Любові активно використовує всі можливі сервіси Проекту. Завдяки програмі “е-ваучер” фермери купували вологовимірювачі, крапельну стрічку, фільтри за більш низькою ціною. Це дозволило не тільки заощадити 30 % бюджету, а й отримати більш якісний товар з меншими зусиллями.

Став у нагоді бізнес-калькулятор, зручний інструмент, який розраховує собівартість вирощуваних овочів і фруктів, рентабельність виробництва, враховуючи змінні і постійні витрати, амортизацію. Також фермери спробували свої сили в грантовій програмі від проекту UHBDP. Поки не виграли фінансову підтримку, але високо оцінили досвід, який отримали, приймаючи участь в заходах Проекту.

«До сьогоднішнього дня ми все це робили наосліп, розраховували приблизно, тепер плануємо користуватися калькулятором і будемо бачити загальну картину. Це дуже корисний ресурс. Тепер в майбутньому розуміємо, куди має бути направлена наша діяльність. Це,насамперед, вирощування обліпихи та деталі роботи в закритому ґрунті, тому що кліматичні умови вносять певні труднощі в процес.»

Завдяки проведеним зустрічам, бізнес-іграм учасники групи отримують багато корисної інформації і знань, які потім втілюють в життя, в розвиток улюбленої справи. Тобто взаємодія з проектом UHBDP відбувається дуже активно. На навчальних заходах від проекту фермери вивчали бізнес-підходи, теми управління персоналом. Кількість робітників, форми оплати праці, графік робіт, взаємодія, мотивація та інше – в цьому напрямку в управлінні бізнесом були великі пробіли у багатьох виробників. Навчання в проекті UHBDP допомогло групі “Баштанська ягода” побудувати професійний, спроможний до розвитку бізнес.

Організатори проекту UHBDP спеціально для учасників групи «Баштанська ягода» організовують вебінари, на яких допомагають успішно розвивати даний напрямок.

«Тобто завдяки Проекту відбулися певні зміни, укріпились наші знання і ми багато чого для себе дізналися – це 100%. Спеціально для нас проводили виїзні зустрічі з іншими спеціалістами, влітку ми відвідували господарства по вирощуванню малини, робили свої висновки і восени купували необхідні саджанці. Це був безцінний досвід.”

Кооператив – це капсула, яка відкриває нові можливості для усіх членів команди. Коли виникає потреба звернутися до представників структури влади, то ставлення до голови кооперативу і звичайної особистості дуже відрізняються. Доленосна зустріч з проектом UHBDP допомогла Любові Ходаріної знайти свою нішу, яку вона планує розвивати й удосконалювати в подальшому.

«Коли ми починали займатися коровами і зробили кооператив, то в плануванні був лише молочний напрямок. Що стосується ягоди, то саме та зустріч з проектом UHBDP, яка відбулася на семінарі в місті Баштанка, змінила мій світогляд. І ми разом із подружками вирішили створити групу, яка зараз може отримувати досвід та підтримку для розвитку нового напрямку роботи»