У селі Новософіївка Херсонської області споконвіку вирощують моркву та редиску. Ще донедавна продукцію вищого сорту продавали на гуртовому ринку у Великих Копанях, а не кондиційний товар згнивав в полях. На тренінгах Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва Людмила Яценко познайомилася з іншими фермерками. Їх об’єднувала одна спільна проблема – вони не могли реалізовувати свою продукцію за високу ціну.

Саме тому у листопаді 2018 року три маленькі групи виробників, завдяки Українському Проекту Бізнес Розвитку Плодоовочівництва, вирішили об’єднатись в одну групу. У групи з’явилась можливість складати великі товарні партії та продавати їх не на ринку, а трейдерам. Усі члени групи підтримують один одного, допомагають збирати врожай. А це великий плюс, бо робоча сила зараз у дефіциті.

«Завдяки навчанню в Проекті UHBDP ми навчились як вирощувати, побачили нові технології, як правильно розвивати свій бізнес. На сьогоднішній день у нас працює 20 родин. Ми вирощуємо один сорт моркви, один сорт буряка, один сорт редиски і картоплі за однією технологією. Першу моркву ми починаємо сіяти у листопаді, потім під плівку. Після моркви ми можемо садити кавун, помідор, перець. Все вирощується дуже великими партіями.»

До зустрічі з проектом селяни багато часу витрачали на пошук ринків збуту та продаж продукції. А зараз – мають домовленості з закупівельниками щодо асортименту вирощуваної продукції. Члени групи створюють під замовлення партії продукції, які забирають трейдери. Тепер селяни більше часу можуть приділити підвищенню якості продукції, займаються мийкою, сортуванням, пакуванням овочів. Вчасно та швидко збирають врожай, поки ціна на овочі вища.

«Раніше, до підтримки від Проекту UHBDP та об’єднання у групи, ми постійно викидали моркву другого сорту, не знали, що з нею у такій кількості можна робити. Але завдяки навчанню ми розвиваємось, розширюємось. На сьогоднішній день другий сорт моркви ми тепер пакуємо добре, відправляємо та продаємо. У планах зробити красиву мийку для овочів та виготовляти переробку.»

Тепер фермери з групи приділяють увагу якості продукції, займаються мийкою, сортуванням, пакуванням овочів. Активно стали залучати молодь до роботи, що допомогає розвивати не тільки фермерський бізнес, а й регіон, в якому проживають Людмила Яценко та інші члени групи.

У сезоні 2018 – 2019 року члени групи виробників з Новософіївки продали разом 925 тон овочів на загальну суму 17,2 млн. грн. Залишки товару, який вирощують за допомогою технологій, дружніх до навколишнього середовища, безкоштовно передають до лікарень, дитячих садків та таборів.

«Ми навчилися економити свій час, фізичні зусилля і гроші. Працюючи в групі ми підтримуємо один одного. Ми знаємо, що разом ми вигідно продамо свій товар. Це дає нам впевненість у завтрашньому дні.»

У нагоді Людмилі Яценко та іншим фермерам стали ізраїльські тренери, які навчали просувати свій продукт, створювати нові зв'язки, опановувати корисні інструменти нетворкінгу. Крім того, кожен з учасників тренінгів зміг побачити власні сильні сторони і зони росту, спробувавши свої сили в бізнес-грі FreshBiz. Це була можливість змінити стереотипи бізнес-мислення, навчитися бачити й використовувати можливості "тут і зараз", розвинути свідомість підприємця. FreshBiz дозволив виробникам сільськогосподарської продукції побачити звичні стратегії дій і трансформувати їх у більш ефективні, усвідомити власні переконання, що заважають просуванню, посилити навик управління атмосферою комунікації.

«Ми звикли жити по-старому, а сьогодні ми принесли в наше село нові ідеї, нові плани, вибудовуємо ринки збуту нашої продукції, а її у нас багато. На ваших тренінгах по психології бізнесу ми отримали нові інструменти для бізнесу, які передаємо своїм односельчанам.»

Завдяки навчанню на тренінгах Проекту UHBDP, Людмила Яценко та інші учасники групи зрозуміли, що для того, щоб бути цікавими для закупівельників та мати вищу ціну за товар, потрібно діяти разом – вирощувати однорідну продукцію, однакових сортів за одними й тими ж технологіями. В планах у них тепер спільними зусиллями створити єдину платформу для реалізації продукції в регіоні та за його межами.

«Ми будемо продовжувати працювати не як конкуренти, а як партнери. Адже нам потрібно боротись із реаліями ринку та залучати нових оптових покупців. Ми дуже вдячні Проекту та ізраїльським тренерам за ті зміни, які відбуваються в нашому житті. Ми відчули, що таке нове життя і хочемо сказати всім, що по-старому жити не можна, а тільки вперед!»