Українські сільгоспвиробники хочуть вирощувати лікарські рослини, ця тема їх цікавить та надихає. 25 червня 2018 року на території ТОВ «Миколаївзеленгосп» відбувся семінар «Лавандовий бізнес Технології, переробка, ризики та можливості», у якому взяли участь бажаючі не тільки з Миколаївської, а й з Херсонської, Запорізької, Одеської та Київської областей.

Учасники заходу відвідали дослідну ділянку Миколаївського національного аграрного університету, де фахівці вирощують декілька сортів лаванди. Олег Коваленко, завідувач кафедри рослинництва та садово-паркового господарства МНАУ, надав детальну інформацію про сорті лаванди, їх характеристики, особливості вирощування, переробку та використання. В кінці екскурсії учасники зібрали гарні букетики з фіолетової та білої лаванди.

[widgetkit id=432]

Продовження семінару проходило в приміщенні ТОВ «Миколаївзеленгосп». Олег Коваленко продовжив тему переробки лаванди. До нього приєдналася Інеса Крашевец-Любченко, директор ТОВ «Натуральні есенції», яка розказала про свій бізнес з переробки лікарських рослин - виробництво унікальних продуктів: 100% ефірних олій та гідролатів (рідкої трави).

Про особливості доробки, переробки та застосування сортової лікарської сировини розповіла Людмила Свиденко, старший науковий співробітник сектору мобілізації та збереження рослинних ресурсів Інституту рису Національної академії аграрних наук України. Було розглянуто великий перелік лікарських рослин, їх біологічні характеристики, склад хімічних елементів, медичне застосування. Людмила Свиденко зазначила, що вирощування ефіроолійних рослин – це бізнес корисний як для людини, так й для навколишнього середовища.

Темі вирощування та переробки шавлії приділив увагу Михайло Федорчук, доктор сільськогосподарських наук, професор МНАУ, почесний професор Вармінсько-Мазурського університету. Шавлія цікавить багатьох виробників, навіть тих, хто тільки планує розпочинати нові напрямки діяльності в сільськогосподарській сфері.

Продукти переробки лікарських ефіроолійних рослин користуються великим попитом серед виробників косметичних і медичних товарів, підприємств HoReCa, певного сегменту мешканців у всьому світі. Але для переробки необхідно отримати якісний врожай, а це потребує досвіду і знань багатьох особливостей в технологіях вирощування.

- Навіть з невеликою партією врожаю можна заходити до переробного підприємства, але необхідно забезпечити відповідну якість сировини, – пояснює Ігор Корнєв, директор НВП «Фітоком». - Треба враховувати можливі фактори впливу на всіх етапах вирощування. Грунт – важливий критерій для розвитку кореневої системи рослини. Клімат впливає на вибір культури (температурний режим, рівень опадів). Далі насіння, для закупки якого необхідно мати надійне джерело. Тільки якісне насіння є надійним стартом в бізнесі ефіроолійних рослин. Розсаду можна виростити в теплицях, в касетах. Важливе живлення рослин, певне на кожної стадії росту. Виробництво потребує наявності інфраструктури, техніки та обладнання. Особливість вирощування лікарських рослин – ручна праця. Наприклад, на 1 га васильків необхідно одночасно від 35 працівників.

Післязбиральний етап – перетворення врожаю в лікарську сировину – не менш важливий ніж вирощування. Перед сушкою треба правильно вимити рослини, щоб зберіглась якість (враховувати також і якість води). Сушити необхідно за певною технологією. Вологість, температура, світло, розклад, схеми сушки та інше – все це має бути забезпечено, тоді буде забезпечено і колір, і аромат сухих рослин.

Існують міжнародні правила вирощування лікарських рослин. Специфікація визначає основні вимоги до збирання: колір, склад елементів та лікарських речовин, навіть довжина зірваної рослини. Зберігання також потребує певних умов, необхідно враховувати і сусідство культур.

Ігор Корнєв надав багато рекомендацій з управління виробничими процесами, фінансовою складовою, персоналом, збутом продукції. Дотримання правил, досвід та бажання сприяють досягненню результатів.

- Будь-яке виробництво сільськогосподарської продукції – це корисно, - каже Ігор Корнєв. - Лікарські рослини можна отримувати з одиниці площі менше, але стабільно. За умовами дотримання якості та наявності покупця рентабельність може бути привабливою.

Під час спілкування учасники отримували консультації, знайомились з продукцією переробки лікарських рослин, пригощалися трав’яними чаями та медом з додаванням ефірних олій. Декілька учасників отримали журнал «Агроіндустрія» та зразки продукції ТОВ «Натуральні есенції».

Після семінару бажаючі відвідали виробничий цех ТОВ «Натуральні есенції» та більш детально ознайомилися з технологією переробки ефіроолійних рослин та виробництва ефірних олій та гідролатів.