- На початку 2000-х років ми наростили свій експорт у 20 разів (з 3 тисяч тонн до 67 тисяч тонн), проте з 2017 року відбувся невеликий спад. Останні данні: за 10 місяців 2019 року було експортовано 42 793 тони меду. Взагалі, лідер з експорту меду – Китай, друге місце у Аргентини, наступні місця: Україна тримає суперництво з Індією та Мексикою. Для чого нам знати ціни Аргентини та Мексики? Маємо розуміти, що це наші основні конкуренти, тому необхідно тримати руку на пульсі та знати цінову політику, - відзначає Галина Писларь.

Щодо виробництва меду. За словами експертки, на сьогоднішній день спостерігаємо за наступними даними: 80 000, 100 000 тонн чи навіть більше. Складне питання. Точно виявити не можна, тому що український пасічник, на жаль, не поспішає реєструватися, не збирається декларувати свій прибуток, що зв’язано з податковою системою. Але висновок один: Україна таки виробляє багато меду!

Основними ринками збуту експортного меду України є країни Європейського союзу – 70% і США - 30%. На початку сезону 2017 року поставки в США складали лише 10% українського експорту. Невеликими партіями реалізуємо український мед і в Японію, Китай.

- Українська делегація в рамках зустрічі з Генеральною митною адміністрацією Китайської народної республіки підписала 2 договори, за результатом яких для українського меду відкрився ще один ринок збуту – Китай. Що з цього вийде, як в нас кажуть в Одесі, «будем посмотреть», - відмітила Галина Писларь.

Експертка каже про те, що український мед має переваги над конкурентами, головною є натуральність. Індійський мед – темний, китайський дешевий за рахунок невисокої якості. Вітчизняний мед має ж не тільки чудовий колір, а і фізико-хімічні властивості, за що і до вподоби Європейським фасувальникам. Не маючи ярко виражених смакових особливостей, наш мед легко поєднується з медом країн європейського союзу. Географічне розташування та ціна – ще дві сильні сторони для українських експортерів меду.

- Видова бідність нашого меду відштовхує потенційних клієнтів. Мед з соняшнику, вироблений без використання антибіотиків швидко кристалізується. Що потрібно споживачу? Акація, різнотрав’я, і вітчизняним, і закордонним споживачам до смаку рідке, в ньому співвідношення фруктози до глюкози більше. Монофлорні меди (акація, липа, гречка) дорожче.

Ціну формує попит і пропозиція. Виробництво меду з 2000-го року зросло на 48%. З 2010 року темпи виробництва зростають на 1,8%. Тобто пропозиція перевищує попит.

- З 2014 року середня експортна ціна на мед щорічно знижується. Основна причина – перерозподіл ринку, - вказує Галина Писларь. - Не можливо, підвищуючи об’єм збуту, утримувати ціну. Медова галузь України перенасичена експортерами. Більше 80 компаній-експортерів на нашу долю –забагато. Багато гравців, тому і маржинальність падає, і дохід мінімальний.

Організатором конференції виступив Центр розвитку та правової підтримки села, головний спонсор - Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва.