Розвиток бізнесу в сільській місцевості цікавить ветеранів АТО, але є суттєва проблема – земля. Отримати свої 2 га дуже складно в будь-якому куточку України.

Учасники АТО, матері загиблих військовослужбовців та волонтери з Доманівського району Миколаївської області об’єдналися та створили кооператив “ОБЕРІГ-Агро”. Вони встановили теплиці на місці стихійного сміттєзвалища та налаштували лінію з виготовлення паливних брикетів. Вартість технічної сторони проєкту – 750 тисяч гривень.

Ідея створення кооперативу належить товаришам Степану Ковальчику та Володимиру Федоренку. До війни односельчани знайомі не були. Коли місцеві хлопці почали повертатися з війни, Володимир та Степан об’єднали в кооператив інших волонтерів та учасників бойових дій. Усього 18 людей. Написали грант до Манітобської ради з міжнародного співробітництва, що в Канаді. Проєкт готували два роки.

«Чому кооператив? Тому що ми всі особисто знайомі, дуже зблизилися на фронті, серед нас до створення кооперативу була повага та довіра, - каже Степан Ковальчик. - Навчання – це той пункт, до якого я дуже легковажно відносився. З власного досвіду зараз, через 4 місяці я розумію, що навчання – це основа, без нього нічого не буде, навіть якщо тобі дали грант».

Територію колишнього сміттєзвалища виділила кооперативу Доманівська громада. Хлопці розчистили землю та побудували дві теплиці.

Площа однієї теплиці – 300 квадратних метрів. В планах у учасників кооперативу було вирощувати зелень та овочі і налагодити співпрацю з місцевими школами та дитсадками.

Потрібна була допомога із систематизацією знань щодо вирощування овочів та виробництва пелет для опалення. А також ветеранам не вистачало власних обігових коштів, які можливо було б використати для купівлі якісного обладнання та оновлення устаткування на виробництві.

«Для нас будівництво теплиці та лінії для брикетування – це насамперед створення робочих місць, зайнятість мешканців району, впевненість у завтрашньому дні. Наш регіон достатньо кризисний, є великий дефіцит робочих місць, - каже керівник СОК «ОБЕРІГ-Агро» Володимир Федоренко. - Крім того, ми плануємо вирощувати томати, огірки та зелень, насищати місцевий ринок вітчизняною продукцією, бо зараз у нас на прилавках, не повірите, турецькі овочі».

У чоловіків була впевненість в тому, що після повернення з війни, вони хочуть жити на своїй землі та побудувати краще життя для своїх родин. Почали шукати можливість. Консультанти проекту допомогли написати заявку – члени кооперативу виграли грант. Розповіли місцевій владі про свої плани та отримали підтримку від громади, а також від місцевого бізнесу.

До кооперативу увійшли 18 учасників та учасниць, 12 з яких - чоловіки-учасники бойових дій, з яких двоє мають інвалідність та 6 жінок.

В квітні 2020 року члени кооперативу виграли грант Манітобської ради з міжнародного співробітництва (MCIC, Канада). Цей проект також фінансово підтримали: Міністерство міжнародних справ Канади та Менонітська Асоціація Економічного Розвитку (MEDA).

У селі Мостовому, Миколаївської області, учасники кооперативу створили виробництво паливних брикетів. За грантові гроші придбали необхідне обладнання. Для виготовлення пелет використовують дуб, клен, акацію та ясен. Використовують деревину, яка була вже пошкоджена чи покинута браконьєрами. За 2020 рік виготовили вже близько тони паливних брикетів. У першу чергу забезпечують ними членів кооперативу та матерів загиблих побратимів. Крім того продають брикети жителям Мостівської громади. Вартість одного такого пакунку близько 30 гривень.

Потужність лінії з брикетування – 250 кг паливних брикетів на годину, отже у новому паливному сезоні мешканці регіону будуть мати можливість використовувати альтернативне паливо. Ці пелети можна використовувати для опалення будинків, складів, промислових і виробничих приміщень, для приготування продуктів в мангалі, грилі, для отримання високоякісного деревного вугілля.

«Перші 2 тони паливних брикетів ми вирішили передати 2 сім’ям загиблих добровольців, сім’ям, які досі не отримали статус сім’ї загиблого учасника бойових дій. Для ветеранів та волонтерів кооператив став своєрідною реабілітацією. Депресія була у всіх. Ніхто не вірив, що дадуть усе це, якісь такі сумніви були. Але коли нам вночі привезли все це обладнання, ви би бачили, як всі були раді. Ви уявіть, як помінялося у людини бачення усього, дійсно, не надурили, дали все, працюємо”, ‒ каже член кооперативу Руслан Науменко.

Кооператив – це, насамперед, об’єднання для ведення ефективного бізнесу. Щоб стати успішним кооператором, одного бажання замало. Економічне зростання залежить від доданої вартості, яку треба проектувати, планувати, прораховувати. Цим і займаються захисники України, а допомагають їм тренери Кооперативної Академії (м. Дніпро), яку залучив проект UHBDP для консультування та покрокового супроводу членів «ОБЕРІГ-Агро». Карантин вніс свої корективи в навчальний план – тренінги відбуваються в онлайн-режимі.

«ОБЕРІГ-Агро» за допомогою тренерів отримує інструменти, якими можна користуватися у довготерміновій перспективі. Змоги розглянути внутрішній та зовнішній стратегічний аналіз переваг та можливостей кооперативу, розробили правила внутрішньої господарської діяльності, налагодили бухгалтерський облік та підготували документи планування та оцінки. Ці інструменти допомогають членам кооперативу приймати ефективні рішення та розвивати власний бізнес.

Навчання одразу інтегрується в роботу. Так, після тренінгу з бухгалтерського обліку члени кооперативу працюють над обліковою політикою.

«Ми починаємо з нуля. Ніколи не працювали у кооперативах. Маємо обмеженні знання щодо кооперативного руху, бо прикладів поряд майже нема, - каже Володимир Федоренко, голова кооперативу «ОБЕРІГ-Агро». – Нам потрібні глибокі знання та розуміння. Тому люди чекають на кожну зустріч з тренерами, всю інформацію приймають як керівництво до дії».

Окрім лінії з брикетування в Доманівці в рамках проекту Агро-РеАдапт за грантові кошти також було змонтовано 2 теплиці розміром 10 м на 30 м. На місці колишнього сміттєзвалища планують вирощувати овочі закритого грунту цілий рік. Підготували грунт, за порадою найнятого від проекту UHBDP агронома закупили якісне насіння редису. Попереду встановлення системи крапельного зрошення, освітлення, опалення.

Грантовий проект в Україні супроводжують спеціалісти Фонду «ЛАСКА» в Миколаївській області, які являються партнерами проекту UHBDP.

У відповідь на місцеві заходи щодо обмеження фізичного контакту для припинення розповсюдження COVID-19, консультанти взаємодіють з учасниками кооперативу та партнерами через мережу Інтернет.

За для успішного ведення діяльності, спеціалісти фонду «ЛАСКА» організували онлайн-зустрічі психолога Андрія Козінчука з членами кооперативу «Оберіг-АГРО». Спеціаліст надав фермерам професійну інформацію щодо покращення психологічного стану та порекомендував дієві засоби для розвитку бізнесу: зважувати свої можливості та сподіватись на себе.

Ця зустріч була максимально корисною для усіх членів кооперативу, які мали нагоду задати психологу усі необхідні питання та отримати професійні відповіді, що сприяло налагодженню сприятливої атмосфери довіри серед учасників кооперативу та поліпшило їх психологічне самопочуття.

Якщо є бажання працювати, треба шукати можливості.

Поява одразу двох виробництв для регіону, де мешкають учасники кооперативу – це надзвичайна подія. Люди приходять подивитися, переконатися в тому, що і теплиці, і лінія є, цікавляться чи є робочі місця, сподіваються на розвиток рідних громад. Проект будівництва теплиць і лінії з брикетування в Миколаївської області, який реалізує кооператив учасників бойових дій на Донбасі «ОБЕРІГ-Агро», активно підтримує місцева влада та місцевий бізнес.

«Такий проект дуже актуальний для нашого регіону, бо ми знаходимося далеко від трас, у районі немає великого виробництва, наша територія відноситься до зони ризикованого землеробства», - каже заступник Доманівського селищного голови Доманівської ОТГ Віктор Власюк

Найближчим часом фермери планують стабілізувати роботу лінії, аби вона працювала безперервно та засадити теплиці.

Адміністрація міст та голови ОТГ продовжують підтримувати кооператив та надають можливості для ефективного ведення діяльності. Заступник Міністра у справах ветеранів України Олександр Терещенко наголосив, що зараз більше 400 тисяч ветеранів російсько-української війни, проблема працевлаштування – одна з найгостріших.

«Можна багато разів направляти на психологічну реабілітацію, але якщо немає достойної роботи, то це не дасть результату. Вкрай важливо, щоб люди малу можливість жити достойно, заробляти. Особливо ця проблема є серйозною у сільській місцевості. Дуже актуально, щоб ветеранський агробізнес розвивався. Зараз Міністерство вже може допомагати в цьому. Зрозуміло, коли хлопці повертаються з фронту, вони часто відчувають себе втраченими, а завдяки таким проектам, як UHBDP, люди знають, чим зайнятися, знають, що вони потрібні своїм сім’ям, оточуючим, державі, і дурниці їм у голову не лізуть».

Історія

Промо