На ці питання покликані відповісти сучасні прилади для раціонального зрошення – тензіометри.
На сьогоднішній день існує 2 основних типи тензіометрів – електронні та аналогові. Перші дають більш точну інформацію, деякі моделі вже оснащені передачею даних безпосередньо на смартфон користувача, що значно полегшує аналіз цих даних та пришвидшує прийняття рішення. До недоліків можна віднести високу ціну та потребу час від часу замінювати акумулятори. Аналогові тензіометри значно дешевші, вони мають циферблат та стрілку. Такі прилади – ідеальний варіант для фермерів з невеликими ділянками та дачників.
В технічному сенсі, тензіометр це герметично заповнена водою трубка з пористою керамічною колбою на одному кінці і манометром на іншому. Рідина пересувається по керамічному елементу, що викликає зміну тиску в трубі, а також зміни показань лічильника. Після зрошення або опадів вода що знаходиться в ґрунті не потрапляє в трубку до моменту зміщення потенціалів між ґрунтом і тензіометром. Більшість аналогових манометрів калібрується в сотих долях бару (сентібарах) і мають шкалу, розмічену від 0 до 100, в той час як електронні мають дисплей.
Розташування станції контролю рівня вологи поля. Станція контролю рівня вологи поля складається з одного-двох контрольних пристроїв, поміщених в борозну між сусідніми рослинами. Ці контрольні пристрої розміщуються в кожній частині поля з різними типами ґрунту і різною глибиною верхнього ґрунтового шару. Пристрої повинні знаходитися в борозні протягом усього сезону зростання.
Прилади застосовуються, як правило, для визначення початку, а також кінця поливу. Їх краще розміщувати на різні глибини, наприклад 20 або 40 сантиметрів. Виходячи з результатів дослідження приладу, можливо виміряти період початку поливу (грунтуючись на даних пристрою, розміщеного близько до поверхні), а також час кінця зрошення (згідно з показаннями пристрою, що знаходиться глибше).
Зазвичай в кожній частині поля, яка може зрошуватися протягом одного дня, потрібно, принаймні, одна станція. Для розміщення контрольних станцій слід уникати низинних районів.
Обов'язково позначте станції, щоб механізатори не зашкодили їх при польових роботах.
Інтерпретація показників. З урахуванням щоденних коливань сили всисного тиску ґрунтової вологи, які аналогічні температурним коливанням повітря, при плануванні сеансів поливу, слід, в першу чергу, звертати увагу на показання тензіометра, отримані рано вранці. Якщо ж брати до уваги дані, отримані в денний час, це може призвести до надмірного поливу. По можливості, слід користуватися кривою вивільнення ґрунтової вологи, розробленої для конкретної ґрунту, в яку поміщено наконечник кожного тензіометра.
Нижче наводяться загальні методи інтерпретації показників значення натягу ґрунтової вологи для середньо текстурованих ґрунтів:
- Від 0 до 10 сентібар. Такий ґрунт насичений або близький до насичення. Подібна ситуація складається через 1-2 дня після дощу або поливу. При такому рівні насиченості ґрунту вологою коріння рослин можуть страждати від нестачі кисню.
- Від 10 до 20 сентібар. Грунт практично в стані нормальної насиченості вологою. Для піщаних ґрунтів стан нормальної насиченості вологою буде знаходитися в нижній частині даного діапазону, для глинистих - в його верхній частині.
- Від 20 до 30 сентібар. Нормальні показники для початку поливу. Полив в цей момент визначає високу доступну ґрунтової вологи в будь-який момент і гарантує фактор безпеки в разі будь-яких практичних проблем, таких як затримка поливу або неможливість отримати рівномірний розподіл води по всіх ділянках поля.
- Понад 40 сентібар. Даний показник приладів свідчать про те, що на ґрунтах із середнім і грубим гранулометричним складами рослини відчувають нестачу вологи. Хоча і не вся доступна волога вже використана, все ж її кількість менша, ніж це необхідно для оптимального росту рослин.
При використанні тензіометра, слід дотримуватися таких правил:
- Місце розташування тензіометра має бути типовим для поля. Зазвичай в одній точці розміщують 2 тензіометра.
- Необхідно регулярно стежити, щоб продуктивність крапельного зрошення була в межах норми, не була засмічена нерозчинними солями і водоростями. Зазвичай підраховують кількість крапель, що витечуть за 30 секунд в різних місцях поля і в місці встановлення тензіометра, для перевірки продуктивності крапельниць.
- Установка тензіометра проводиться після поливу ділянки. Знімати показання тензіометра необхідно в ранкові години.
- Витрата води з тензіометра відбувається постійно. Однак можуть мати місце різкі перепади при високому коефіцієнту випаровуваності ґрунту (спекотні дні, суховій).
- Під час поливу або після нього в прилад додають воду, щоб відновити втрачений рівень. Для поливу необхідно використовувати тільки дистильовану воду, додаючи в неї 20 мл на 1 л води 3% -ний розчин гіпохлориту натрію, який має стерилізує воду від бактерій та водоростей. Заливають воду в тензіометрі до початку її витікання, тобто на весь обсяг нижньої трубки. Зазвичай потрібно до 1 л дистильованої води на кожен тензіометр.
- Потрібно стежити, щоб в прилад не потрапив бруд, в тому числі з рук. Якщо за умовами експлуатації потрібно доливати в прилад невелику кількість дистиляту, то і профілактично додають додатково 8 - 10 крапель 3% -ного розчину гіпохлориту натрію, що захищає керамічну посудину (сенсор) від шкідливої мікрофлори.
- В кінці сезону іригації обережно виймають прилад з грунту, промивають керамічний сенсор під проточною водою, не пошкоджуючи його поверхні, протирають 3% -ним розчином гіпохлориту натрію (NaOCl). При митті прилад тримають тільки вертикально сенсором вниз. Зберігають тензіометри в чистій посудині, заповненій розчином дистильованої води з добавкою 3% -ного розчину гіпохлориту натрію.
Дотримання правил експлуатації і зберігання приладу - основа його довговічності і правильних показань при експлуатації.
При роботі тензіометра в перший час після їх встановлення проходить певний період їх адаптації, поки в зоні виміру не сформується коренева система, і останні не будуть контактувати з сенсором приладу. У цей період можна поливати з урахуванням факторів транспірації ваговим методом з водної поверхні.
Коли коренева система досить сформується навколо приладу (молоді коріння, кореневі волоски), то прилад показує реальну потребу в воді. В цей час можуть спостерігатися різкі перепади тиску. Це спостерігається при різкому зниженні вологості і є показником для початку іригації. Якщо рослини добре розвинені, мають хорошу кореневу систему, - перепад тиску, тобто зменшення вологості ґрунту буде більш сильним.
Слабка зміна тиску ґрунтового розчину і відповідно тензіометра вказує на слабку кореневу систему, рослина мало або зовсім не поглинає воду. Якщо відомо, що місце, де встановлений Тензіометр, не відповідає типовості ділянки через захворювання рослини, надмірної засоленості, недостатньої провітрюваності і ін., то тензіометри необхідно перемістити на інше місце, і, чим раніше, тим краще. В наступному випуску ми розглянемо актуальні терміни поливу для отримання якісної продукції з подовженим строком shelf life при транспортуванні у тарі та на торговій полиці. А якщо ви дочитали до цього місця, ми маємо для вас секретну інформацію: у розділі Е-Ваучера з’явилися тензіометри зі знижкою. Тільки нікому не кажіть, то для своїх.