На ці питання покликані відповісти сучасні прилади для раціонального зрошення – тензіометри.

На сьогоднішній день існує 2 основних типи тензіометрів – електронні та аналогові. Перші дають більш точну інформацію, деякі моделі вже оснащені передачею даних безпосередньо на смартфон користувача, що значно полегшує аналіз цих даних та пришвидшує прийняття рішення. До недоліків можна віднести високу ціну та потребу час від часу замінювати акумулятори. Аналогові тензіометри значно дешевші, вони мають циферблат та стрілку. Такі прилади – ідеальний варіант для фермерів з невеликими ділянками та дачників.

В технічному сенсі, тензіометр це герметично заповнена водою трубка з пористою керамічною колбою на одному кінці і манометром на іншому. Рідина пересувається по керамічному елементу, що викликає зміну тиску в трубі, а також зміни показань лічильника. Після зрошення або опадів вода що знаходиться в ґрунті не потрапляє в трубку до моменту зміщення потенціалів між ґрунтом і тензіометром. Більшість аналогових манометрів калібрується в сотих долях бару (сентібарах) і мають шкалу, розмічену від 0 до 100, в той час як електронні мають дисплей.

Розташування станції контролю рівня вологи поля. Станція контролю рівня вологи поля складається з одного-двох контрольних пристроїв, поміщених в борозну між сусідніми рослинами. Ці контрольні пристрої розміщуються в кожній частині поля з різними типами ґрунту і різною глибиною верхнього ґрунтового шару. Пристрої повинні знаходитися в борозні протягом усього сезону зростання.

Прилади застосовуються, як правило, для визначення початку, а також кінця поливу. Їх краще розміщувати на різні глибини, наприклад 20 або 40 сантиметрів. Виходячи з результатів дослідження приладу, можливо виміряти період початку поливу (грунтуючись на даних пристрою, розміщеного близько до поверхні), а також час кінця зрошення (згідно з показаннями пристрою, що знаходиться глибше).

Зазвичай в кожній частині поля, яка може зрошуватися протягом одного дня, потрібно, принаймні, одна станція. Для розміщення контрольних станцій слід уникати низинних районів.

Обов'язково позначте станції, щоб механізатори не зашкодили їх при польових роботах.

Інтерпретація показників. З урахуванням щоденних коливань сили всисного тиску ґрунтової вологи, які аналогічні температурним коливанням повітря, при плануванні сеансів поливу, слід, в першу чергу, звертати увагу на показання тензіометра, отримані рано вранці. Якщо ж брати до уваги дані, отримані в денний час, це може призвести до надмірного поливу. По можливості, слід користуватися кривою вивільнення ґрунтової вологи, розробленої для конкретної ґрунту, в яку поміщено наконечник кожного тензіометра.

Нижче наводяться загальні методи інтерпретації показників значення натягу ґрунтової вологи для середньо текстурованих ґрунтів:

При використанні тензіометра, слід дотримуватися таких правил:

Дотримання правил експлуатації і зберігання приладу - основа його довговічності і правильних показань при експлуатації.

При роботі тензіометра в перший час після їх встановлення проходить певний період їх адаптації, поки в зоні виміру не сформується коренева система, і останні не будуть контактувати з сенсором приладу. У цей період можна поливати з урахуванням факторів транспірації ваговим методом з водної поверхні.

Коли коренева система досить сформується навколо приладу (молоді коріння, кореневі волоски), то прилад показує реальну потребу в воді. В цей час можуть спостерігатися різкі перепади тиску. Це спостерігається при різкому зниженні вологості і є показником для початку іригації. Якщо рослини добре розвинені, мають хорошу кореневу систему, - перепад тиску, тобто зменшення вологості ґрунту буде більш сильним.

Слабка зміна тиску ґрунтового розчину і відповідно тензіометра вказує на слабку кореневу систему, рослина мало або зовсім не поглинає воду. Якщо відомо, що місце, де встановлений Тензіометр, не відповідає типовості ділянки через захворювання рослини, надмірної засоленості, недостатньої провітрюваності і ін., то тензіометри необхідно перемістити на інше місце, і, чим раніше, тим краще. В наступному випуску ми розглянемо актуальні терміни поливу для отримання якісної продукції з подовженим строком shelf life при транспортуванні у тарі та на торговій полиці. А якщо ви дочитали до цього місця, ми маємо для вас секретну інформацію: у розділі Е-Ваучера з’явилися тензіометри зі знижкою. Тільки нікому не кажіть, то для своїх.