Ще 40-50 років тому в Україні коноплі посівні з низьким вмістом тетрагідроканнабінолу займали півмільйона гектарів сільськогосподарських угідь, зараз – декілька тисяч га. Між тим, ця культура є одною із дохідніших, а також безвідходною: продаються та використовуються всі частини рослини.

До 2012 року плантації конопель потрібно було охороняти, і в структурі собівартості продукції 30% становили саме витрати на охорону полів. Площі під коноплями в Україні знизилися до 270 га. У серпні 2012 року в українське законодавство були внесені певні зміни, умови вирощування конопель з вмістом тетрагідроканнабінолу до 0,08% спростилися. Ринок зреагував: площі під коноплями збільшилися до 4 - 4,5 тисяч га, а кількість виробників до 15-20. Про це повідомив Віктор Кабанець, директор Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН України, під час конференції «Український трав'яний агробізнес», яка 23 травня відбулась у Миколаєві.

За інформацією Людмили Чурсіної, доктора технічних наук (Херсонський національний технічний університет) у Європі зараз під коноплями посівними 35 тис. га. З коноплі в світі виробляють до 25 тисяч видів продукції, в Україні переробки практично немає.

- У 60 роках минулого століття була прийнята Єдина конвенція про наркотичні засоби 1961 року - міжнародний документ Організації Об'єднаних націй, завдяки якому обмежили доступ до продуктів канабісу. Це призвело до заборони вирощування конопель, але не дало очікуваних результатів, - вважає Віктор Кабанець, директор Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН України. - Селекціонерам поставили завдання створити сорти коноплі з мінімальним вмістом тетрагідроканнабінолу. Вони впоралися з цим завданням: вчені нашої країни створили високоврожайні сорти. Коноплі можна використовувати для виготовлення масла, паперу, одягу, взуття, в автомобілебудуванні, у корабельній справі.

- У Данії провели експеримент: у кавомашині розмістили звичайні пластикові склянки та склянки з конопляної целюлози, причому перші були безкоштовними, а другі по 1 Євро за штуку. І любителі кави віддали перевагу другому варіанту, незважаючи на ціну склянки, - каже Іларіон Ярошенко, директор компанії «Фарм-регистр ЛТД», яка виробляє конопляну косметику. - В Європі заборонили пластикову і поліетиленову упаковку. Це величезний виклик. Україна, з огляду на її можливості, може завалити Європу паперової упаковкою з конопляної целюлози.

Американські долари колись друкували на папері, виготовленому з українського конопляного волокна. У радянській Україні працювало 36 пенькозаводів, грубе луб'яне волокно, отримане з стебел конопель, вони відправляли й на експорт, зокрема в Геную, а звідти в США.

Вартість ліцензії на вирощування конопель посівних символічна, декілька тисяч гривен, а отримати ліцензію не важко. Віктор Кабанець, директор Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН України підкреслює, що головне – мати ринки збуту. Якщо ви плануєте вирощувати коноплі вже наступного року, вам потрібно на початку осені 2019 року отримати ліцензію та подати заявку на отримання квоти до 15 листопада 2019 року.

Щодо рентабельності вирощування коноплі, то в Інституті сільського господарства Північного Сходу НААН України на Сумщині вона складає 52 %. Урожайність насіння 0,8 т/га, стеблової маси вологістю 18 % – 13 центнерів з га. І саме цікаве: вартість конопляної сировини постійно, стабільно зростає. Тонна насіння коштує 90 тис. грн., тонна зерна – 30 тис. грн., тонна волокна – 27 тис. грн.

Михайло Федорчук, доктор с.-г. наук (Миколаївський національний агарний університет), вважає, що трав’яний бізнес – це відмінна бізнес-ідея для розвитку ОТГ. Наша земля ідеально підходить для вирощування трав, багато безробітних людей, які могли б об’єднатись для культивування рослинної сировини та отримання прибутків й розвитку своїх територій.