Про це під час конференції «Продуктивне бджільництво» 30 листопада в Одесі повідомив Олександр Брильов, адвокат, партнер юридичної компанії «Legal Partner».

- По отруєнню бджіл не так багато судових рішень, але судова практика є. Найпоширеніша причина відмови пасічнику в компенсації - оформлення документів неналежним чином. Припустимо, в паспорті на пасіку 50 бджолосімей, а за фактом 100, і в разі потрави загинуло 80 бджолосімей. Цю інформацію ви заявляєте в судовому порядку. Суд досліджує докази та бачить, що це неможливо, - пояснює юрист. - Як довести, що у вас було 100, а не 50 бджолосімей? Це найпоширеніша проблема. Крім того, часто комісія невірно оформляє акт, в якому фіксується факт потрави. Але, якщо заздалегідь підготуватися до можливих негативних наслідків, то вирішити цю проблему можна максимально прибутково.

Як зазначив Олександр Брильов, цього року в пасічників із Одеської області, які уклали договір із компанією, потрав не було - і це результат, судів, відповідно, теж - і це добре. Хоча юристи в рамках договору просто провели превентивну, роз'яснювальну роботу з фермерами.

- Як показало спілкування з фермерами, вони не знають, що порушують закони, після наших листів перейшли на більш щадні для бджіл препарати, стали попереджати про заплановані обробки, - говорить юрист. - Основний акцент у своїй практиці ми робимо на безпосередню комунікацію з фермерами, які працюють в радіусі 10 км від пасіки. Як показує досвід, це нормальні адекватні люди, з якими просто необхідно спілкуватися.

Організатором конференції виступив Центр розвитку та правової підтримки села, головний спонсор - Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).