Парникова розсада цвітної капусти, посіяна 15-20 лютого і 10-15 березня, буває готова в середній смузі України на 40-45-й день. Розсада цвітної капусти, що вирощується в розсадниках або на грядках при посіві 1-10 квітня або 1-10 травня, досягає готовності на 30-35-й день. Таким чином, цвітну капусту для відкритого ґрунту в середній смузі України сіють в чотири терміни: 15-20 лютого — в парники; в цей час вирощують ранні сорти цвітної капусти; 15 березня — на пів теплі парники (другою культурою після зелені), ті ж сорти; 5-10 квітня — в розсадники, крім ранніх сортів, сіють середню; 1-10 травня на грядках у відкритому ґрунті сіють ранні сорти. На півдні України (Крим), а також на півночі строки сівби та періоди вирощування цвітної капусти будуть інші. Вони приблизно такі ж, як і для ранньої кочанної капусти.

Цвітна капуста в парниках, насіння якої попередньо сіють в посівні ящики. Через 10-12 днів розсаду цвітної капусти пікірують в парник на 6×4 або 6×6 сантиметрів, або в горщики, чи у живильні кубики. Замість дорогого та кропіткого прийому пікіровки можна рекомендувати посів насіння цвітної капусти рядками з таким розрахунком, щоб насінина від насінини лежала на 4-6 сантиметрів.

Після посіву рядки присипають просіяною перегнійною землею та поливають через сито з дрібними отворами. Догляд за сходами цвітної капусти такий же, як за сходами біло-кочанної капусти. Широке поширення у приміській зоні отримало вирощування кольорової капусти в поживних кубиках.

Цвітна капуста більш вимоглива до ґрунту, ніж качанова. Для її обробітку краще всього підходять легкі та середні суглинки, заправлені з осені перегноєм або перепрілим гноєм.

Через 10-15 днів після посадки (не пізніше) застосовується перша підгодівля і слідом за нею перше ручне культивування капусти. Для підгодівлі беруть гнойову рідоту, розведену водою у 3-4 рази, або сечу, розведену водою в 8-10 разів. На одне відро добрива, що складається з розведеного гною та сечі, треба додати 30 грам суперфосфату. Одного відра достатньо на 10 рослин. Воду для поливу подають в борозенки, які роблять на відстані десять сантиметрів від рослин і глибиною 6-8 сантиметрів. Після поливу треба негайно розпушити ґрунт, віддаляючи всі бур’яни та злегка підгортаючи цвітну капусту. Слідом за цим проводять розпушування. Через 20-25 днів після першої підгодівлі проводять другу. На цей раз роблять борозенки на 20-25 сантиметрів від рослин. Після поливу борозенки зарівнюють, а цвітну капусту злегка підгортають.

Як тільки почнуть утворюватися голівки, листя цвітної капусти необхідно зв’язати або трохи надломити так, щоб голівка була захищена від попадання світла. У цей час треба стежити, щоб голівки не переростали і не псувалися. При переростанні змінюється їх колір: від сніжно-білого до темно-жовтого, а потім в зеленувато-фіолетовий. Далі голівки цвітної капусти починають розсипатися. Такі голівки можна вживати лише як приправу до супів.

Збирають цвітну капусту по мірі дозрівання голівок. Голівки зрізують з листками, які захищають їх від псування при перевезеннях. Вага голівки від 200 грам до 1 кілограма і більше.

При посіві у березні в наполовину теплі парники (другою культурою після зелені) способи вирощування розсади ті ж, що і при посіві у лютому. Висаджують розсаду у відкритий ґрунт наприкінці квітня — початку травня. Для неї роблять міжряддя 80-70 сантиметрів, а в рядку рослини садять на 50 сантиметрів одна від іншої. При настанні посушливої погоди необхідний полив.

У третій і четвертий строки в середній смузі України насінняцвітної капусти сіють не в парники, а в розсадники (1 -10 квітня) та на грядки у відкритий ґрунт (1 -10 травня). У першому випадку гряди вкривають для оберігання від випадкового заморожування. Посів насіння в розсадники і на гряди роблять рядовий, вручну на 8-10 сантиметрів ряд від ряду.

Розсаду цвітної капусти останнього строку сівби висаджують у відкритий ґрунт 10-20 червня. При посадці в ці терміни не вся цвітна капуста встигає утворити товарні голівки.

Особливість цього пізнього строку сівби цвітної капусти полягає в тому, що рослини потребують великої кількості добрива, 30-40 тон гною на гектар. Внесення підвищеної кількості добрив пояснюється тим, що цвітна капуста в цей час йде другою культурою після збирання пучкового товару, коренеплодів (моркви, петрушки) або ранньої картоплі. Ці культури забирають багато поживних солей з ґрунту.

Ранні сорти цвітної капусти садять на 50-60 сантиметрів ряд від ряду і на 35-40 сантиметрів в ряду. Середні садять на 60-70 сантиметрів ряд від ряду і на 40 — 50 сантиметрів в ряду. Пізні садять 70×70 сантиметрів.

Якщо поле під першу культуру, наприклад під ранню картоплю, було добре заправлене органічними добривами, можна обмежитися внесенням 200 кг сірчанокислого омонію, 300 кг суперфосфату і 300 кг 40-процентної калійної солі на гектар.

Джерело http://agronomist.in.ua


Схожі матеріали

{loadmodule mod_related_items,Схожі матеріали}