Не тільки закохані гадають на ромашці, на ній ще будують успішний квітковий бізнес.

Ромашку можна вирощувати на власних сільгоспділянках і отримувати хороший дохід. В цьому на власному прикладі переконалися Олександр та Олена Кичкіни із с. Преображенка, Оріхівського району, Запорізької області.

Подружжя має сімейний бізнес – вирощують тварин на забій для переробки та мають власний магазин м'ясних продуктів «Гурманиця». Та минулого року вирішили додати ще одну нішу та зайнялися вирощуванням лікарських трав. В серпні 2019 р. 1,5 га поля засіяли ромашкою.

Кінцевий продукт – головки сушеної ромашки, які використовують для виготовлення трав’яних чаїв та лікарських зборів. Ромашку збирають вручну та піддають природній сушці. Для цього облаштували та затінили власне горище. Середня ринкова вартість сушених головок ромашки становить 130 грн./кг.

– Вдавалося продавати ромашку як по 110 грн/кг, так і по 150 грн/кг, – розповідає Олена Кичкіна. – Відсилаємо “Новою Поштою” від 10, 20, 60 кг. А якщо дуже просять, продаємо і 100 гр. і 0,5 кг. Продажі робимо через Інтернет, пропонуємо ромашку в групах, де продаються лікарські трави, переважно це групи у Facebook. Замовляють ромашку як приватні особи, так і виробники трав'яних чаїв.

Вирощування ромашки – процес нескладний, культура невибаглива. Єдине, що треба – це підгадати вдалий час для посіву. Після того, як підготували ґрунт, землю обробляє каток, а насіння просто розсипають поверху, потім його знову прикатують катком. Через те, що ромашка висіюється не в землю, а поверхнево, при висіві не повинно бути вітру.

– Люди, які намагалися цим займатися, розповідали, що, коли вони висіювали ромашку у вітряну погоду, весь врожай був у посадці, а поле залишилося чистим. Ми почули, що не можна садити за вітром, очікували тихої погоди, – ділиться своїм досвідом Олена Кичкіна. – Виявилося, ромашку можна висіювати в кілька етапів. Ми під зиму висіяли, зійшла, як озима пшениця. Але були великі випади, півполя є, півполя немає. Думали, що насіння погане, а виявилося, що потрібен був полив. Чекали, щоб пішов дощик, щоб ромашка зійшла. А при висіві навесні, після дощику вона взагалі вся піднялася, і ми отримали рівномірні паростки, одним словом, красуня!

Через те, що це перший, тестовий, рік вирощування, виробники наразі зацікавлені в отриманні більшого досвіду вирощування та поки що не фокусуються на упаковці. В планах Кичкіних також вирощувати інші трави та виробляти трав’яні чаї.

– Упаковкою поки ще не займалися. Якщо виходити на магазини, еколавки, ромашку потрібно розфасувати, упакувати, розробити етикетку. Це трохи більше витрат, а на перший пробний рік, ми хотіли зрозуміти, чи “приживеться” в нас ромашка взагалі. “Прижилася”! – радіє Олена.

Надихнулося на ромашковий бізнес подружжя Кичкіних завдяки Наталії Квітці facebook.com/cvitkvit, учасниці Українського проекту-бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP). Наталія приїхала до них в громаду з лекцією, агітувала вирощувати лікарські трави, ділилася технологією вирощування та дала насіння.

– Завдяки UHBDP ми з'їздили на екскурсію на станцію, де вирощують трави, та відвідували конференції в Миколаєві, присвячені вирощуванню лікарських трав. Я відразу загорілася цією ідеєю, мені було дуже цікаво. Також ми зустрічалися в скайпі з агрономами, які давали нам рекомендації щодо вирощування. Ми скористалися порадами та рекомендаціями і все вийшло, – посміхається Олена.