У квітні 2020 року Україну атакували пожежі: горіли ліси Чорнобильської зони та Житомирської області. А в столицю прийшла пилова буря, і Київ кілька днів поспіль очолював світовий рейтинг рівня забрудненості повітря.

За прогнозами Національного центру по боротьбі з посухою (National Drought Mitigation Center, NDMC), зміна клімату зробить посухи більш руйнівними, поширеними і частими в найближчі роки. А експерти Всесвітньої метеорологічної організації (WMO) заявляють, що клімат на планеті безконтрольно змінюється.

Вже влітку, 11 і 12 червня, Центральна геофізична лабораторія зазначила чотири температурні рекорди в столиці України. Середня температура Києва була вище, ніж за останні 140 років спостережень і склала +27,3°C.

«За десять років, з 2011 по 2019 рік, середньорічна температура в Україні перевищила кліматичну норму на 1,8°C. Здається, що це небагато, але насправді - це досить тривожна тенденція, тому що відхилення навіть на півградуса змінює кліматичний ресурс територій. Хочу зауважити, що 2019 рік - це яскравий показник прояву глобальних змін клімату в Україні, і не тільки в Україні, а й в усьому світі. 2019 рік завершив 5-річчя і 10-річчя найвищих температур на земній кулі. А Україна опинилася попереду всіх, тому що наша середньорічна температура в 2019 році перевищила норму на 2,7°C», - повідомила Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру.

Через великі амплітуди коливання температури повітря, молоді рослини знаходяться в стані стресу. Стрес у рослин виникає як реакція на подразники, які порушують процеси їхнього росту. За словами директора з розвитку продукту компанії "АГРОТЕХНОСОЮЗ" Дмитра Козаренка, день сильного стресу забирає 1% врожаю, а слабший стрес віднімає близько 0,2-0,3%.

Існують три фази реакцій рослин на стрес:

Коли у рослини настає фаза тривоги, в неї відбуваються серйозні відхилення у біохімічних процесах. Якщо вплив стресу занадто сильний, рослина може загинути. В іншому випадку є два можливих шляхи: або в рослини починається фаза адаптації, або пошкодження будуть посилюватись.

Важливо: якщо несприятливі умови розвиваються поступово - рослині буде простіше до них адаптуватися.

В останній стадії стресу у рослин пригнічуються основні реакції, які забезпечують життя, тому вона в більшості випадків гине. Але якщо чинники стресу будуть ліквідовані, рослина може почати самовідновлюватися.

Для подолання стресу існують антидепресанти для рослин. Їх можна внести в ґрунт, або у період вегетації. Антидепресанти для рослин можуть поліпшити білковий обмін, посилити активність фотосинтезу і осмотичного тиску, дозволяють краще засвоювати воду і швидше адаптуватися до стресових умов. Антидепресанти не обов'язково використовувати тільки в разі пошкодження рослин, експерти рекомендують стимулювати рослини, наприклад, перед заморозками. У комплексі це поліпшить якісні показники врожаю.

Як приклад, ви можете подивитись нашу статтю про кріопротектори - це препарати, що допомагають рослині подолати раптові зниження температур. Напишіть, чи використовуєте ви якісь антидепресанти на ваших рослинах у коментарі до цієї статті.

Джерела: Наталья Миронова / InVenture