Чим обумовлений такий попит на послуги Науково-дослідного центру? З цим питанням ми звернулись до директора НДЦ «Афіна Паллада» Аліни Кокошко.

- На мій погляд, сучасні господарі вже розуміють, що здорова земля – це запорука їх вдалого бізнесу. Я не випадково кажу про землю «здорова», бо земля, як і людина, може хворіти. А хворіє вона, якщо їй не приділяють увагу, не дбають про неї, перенавантажують її добривами або виснажують неправильною сівозміною.

Запобігти всім цим проблемам і зберегти родючість землі допомагають, насамперед, лабораторні дослідження ґрунту та води, що використовується для зрошення.

Сьогодні ми спостерігаємо, що не лише агрохолдинги, а й навіть невеликі фермерські господарства прагнуть мати реальну картину агрохімічного складу ґрунтів. Це свідчить про те, що наша земля нарешті одержала дбайливих господарів. І цей скарб не буде з роками виснажений і надалі збереже свої якості.

- Чим викликана поява такого агроорієнтованого науково-дослідного центру на півдні України?

- Я вважаю, що сьогодні сільгоспвиробникам, і фермерським господарствам, і великим агрохолдингам, вкрай необхідна укомплектована сучасним обладнанням агролабораторія, яка дозволяє у стислі строки, за доступною ціною, на місці робити дослідження. У будь-якому бізнесі, а особливо у сільському господарстві, час – це гроші. Можна відправити зразки ґрунту або рослин на дослідження за кордон, згаяти на цьому час і в результаті експертні висновки вже будуть просто нікому не потрібні. Тож, вивчивши стан ринку цих послуг в Україні, наші експерти дійшли висновку, що аграріям буде вкрай корисним такий науково-дослідний центр. Тут встановлено оптико-емісійний спектрометр з індуктивно-зв’язаною плазмою, який вироблено у Сполучених Штатах Америки. Цей апарат дозволяє вимірювати наявність 74-х елементів таблиці Менделєєва. Таке устаткування використовується у науково-дослідних інститутах. Тому навколо цього обладнання вирішили сформувати цілий дослідний комплекс з широким спектром послуг. Восени минулого року ми успішно пройшли міжлабораторні випробування інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського і одержали відповідний сертифікат, що засвідчує якість виконання нами лабораторних досліджень. За рейтингом канадської компанії Farmer Edge, яка займається точним землеробством, ми увійшли у трійку кращих лабораторій України.

- Крім агрохімічного аналізу ґрунту, що ще ви пропонуєте аграріям?

- Агрохімічний аналіз ґрунту – це лише одна з послуг. Окрім аналізу ґрунту, ми робимо аналіз води питної, для бакових сумішей та зрошення. Завжди попитом користується аналіз мінеральних добрив на вміст заявленої речовини. Окрема тема – аналіз насіннєвого матеріалу на схожість, життєздатність, чистоту насіння та відхід, мікологічна експертиза насіння. Навесні та влітку аграріїв цікавить листова діагностика рослин та мікоекспертиза рослин. Завжди актуальним є вимірювання вологості ґрунту. І всі ці послуги у комплексі ми надаємо.

- Зараз, як я розумію, сезон саме агрохімічного аналізу ґрунту?

- Не тільки. Зараз активно перевіряють мінеральні добрива, насіннєвий матеріал. Що ж стосується аналізу ґрунту, то аграріям необхідно знати склад ґрунту перед внесенням добрив або перед посівом. Той, хто рахує свої гроші, знає, що, завдяки нашим дослідженням і рекомендаціям, можна суттєво зекономити на добривах. У нас розроблені пакети послуг у відповідності до потреб будь-якого господарства. Із досвіду скажу, що найбільшим попитом користується пакет «Стандарт+». Він включає в себе такі показники як рН, масова частка легкогідролізного азоту, амонійного азоту, мінерального азоту, масова частка рухомого фосфору, рухомої сірки та рухомого калію, масова частка заліза, міді, марганцю, цинку, органічна речовина (масова частка вуглецю). Деяким господарствам не потрібен такий великий перелік елементів, і вони замовляють пакет «Базовий» або «Стандарт». А окремі господарства, навпаки, зацікавлені у розширеному аналізі. То вони замовляють ще додатково на вибір аналіз ґрунту на мезо- та мікроелементи – визначення масової частки магнію, бору, кальцію, заліза, міді, цинку, марганцю, молібдену, кобальту.

Здійснює наша лабораторія і контроль за сольовим режимом ґрунтів. Це визначення іонів карбонатів і бікарбонатів, іонів натрію і калію, іонів кальцію і магнію, суми ввібраних основ. Тобто ми визначаємо концентрацію солей у водній витяжці і ступінь засоленості ґрунту. Проводимо також мікологічний аналіз ґрунту.

- Як проби ґрунту потрапляють до лабораторії?

- Наш науково-дослідний центр має спеціалізовані автомобілі, на яких встановлені пробовідбірники. Фахівець з відбору проб виїжджає на поле, за допомогою супутникової навігації робить сітку відбору проб, і в автоматичному режимі відбирає змішану пробу з кожних 10 гектарів. Маючи власний спеціалізований транспорт, ми оперативно відпрацьовуємо замовлення по всій Україні.

Крім того, замовник може і сам відібрати ґрунт і надіслати нам, скориставшись «Новою поштою» чи іншою службою доставки, або привезти його самостійно до лабораторії.

Ми рекомендуємо скористатись все ж таки послугами наших фахівців з відбору проб, бо правильно відібрана проба – запорука якісного аналізу. Наш виїзд у господарство саму послугу не здорожчить.

- Ваш науково-дослідний центр працює лише по дослідженню ріллі?

- Ні, ми також надаємо послуги господарствам, що займаються садівництвом, овочівництвом відкритого та закритого ґрунту. Зокрема, досліджуємо ґрунти теплиць, воду для бакових сумішей, проводимо аналізи рослин.

- Як замовник отримує результати досліджень?

- Ми оперативно направляємо результати аналізів на електронну пошту замовника. На його вимогу можемо надати висновки на папері. Хочу звернути увагу, що нами проводиться картування полів, на яких відбирались проби ґрунту, і господарство одержує рекомендації наших агрономів щодо внесення мінеральних добрив під заплановану врожайність. І нам дуже приємно, коли наші фермери звертаються до нас знову і знову, бо бачать реальний ефект від застосування наших рекомендацій. Врожайність навіть перевищує очікуваний результат.

З початку року наші фахівці з відбору проб, окрім Миколаївщини, вже виїжджали на Вінничину, Кіровоградщину, Тернопільщину, Одещину до наших постійних замовників.

- Як можна замовити послуги лабораторії?

- Дуже просто. Потрібно звернутись до нашого колл-центру за телефонами 067 703 91 10 або 067 676 17 97. Докладніше дізнатись про наші послуги можна на сайті www.afina-pallada-lab.com.