Володимир Хомут більше десяти років культивує овочі та фрукти у Вітовському районі Миколаївської області. Працював як з теплицями так і з відкритим ґрунтом. Овочі борщового набору не приносили очікуваних доходів, а цифри фінансового звіту в кінці кожного сезону підштовхували до пошуку нових культур, нових технологій. Так і з'явилася лабораторія in vitro.

«Ми спочатку займалися вирощуванням овочів, але холдинги, великі плодоовочеві компанії поступово витісняють дрібних виробників овочів борщового набору, - розповідає Володимир Хомут, голова фермерського господарства« Агролайф » - Виникла ідея посадити горіховий сад. Горіхи - продукт з високою вартістю і користується попитом на внутрішньому та зовнішньому ринках збуту. Умовно добірні саджанці горіхів з Молдови, Франції та Іспанії коштували дорого, 10-20 євро, і не мали гарантії якості. Під час вирощування виявилося, що багато саджанців уражено бактеріальними хворобами. Мало того, що дорого купили, ще й лікувати треба».

Після виведення саджанців горіхів, підприємство зіткнулося з труднощами. Розмножити горіх виходило, а ось укоренити все ніяк не вдавалося. Володимир Хомут впевнений, що горіхову вершину їм ще належить підкорити, від цієї теми їх господарство відступатися не має наміру. Працюють: вивчають, «хімічать», готують розчини, експериментують.

За допомогою Проекту познайомилися з власником фермерського господарства, яке вирощує саджанці ягід в розпліднику. Ця зустріч виявилася вирішальною і Володимир вирішив почати виробництво саджанців малини та суниці у себе в лабораторії. Тепер паралельно з горіхом волоським в лабораторії зайнялися й іншими культурами: ожиною, малиною, суницею садовою (полуницею), підщепом черешні, жимолостю, лавандою. Як зазначає Володимир, саджанці саме ягідників у них вдаються.

«Ми робимо тільки те, що у нас виходить! Малина, суниця і підщеп черешні - це виходить найкраще»

In vitro - в перекладі з латинської означає «в склі», тобто рослини вирощують в пробірках. Метод in vitro гарантує високий індекс розмноження, що дозволяє оперативно отримати нові сорти рослин для виробництва. Технологія не вимагає великої кількості матеріалу для початку робіт і дозволяє розмножувати рослини, які відносяться до важко розмножуваних у природних умовах. Лабораторія in vitro працює цілий рік, не залежить від погодних умов за вікном, а головне - в процесі розмноження посадковий матеріал оздоровлюється.

Володимир Хомут каже, що технологія мікроклонального розмноження рослин in vitro має дві незаперечні переваги - це швидкість отримання однорідної продукції та якість посадкового матеріалу.

Виробництво саджанців малини вимагає крім самого безпосереднього вирощування ще й налагодження ринку збуту. На даний момент, в умовах економічного спаду це не так просто.

«Хороші саджанці малини потрібні, але зараз загальна економічна ситуація така, що мало хто за довгострокові проекти береться. Це ягідники - на третій рік тільки дохід буде»

Спочатку висаджували саджанці малини тільки в своєму господарстві і продавали невелику частину на ярмарках. Але в 2017 році, за допомогою Проекту, почали знаходити нові ринки збуту, підписали договори на оптові продажі саджанців.

«Ось тиждень тому почали вести переговори з фермерами. Вони теж звернулися до Проекту, щоб їм допомогли знайти хороших виробників малини ось так через Проект і познайомилися. Уклали договір на велику поставку - сподіваюся ця співпраця буде довгою. Взагалі Проект постійно нас рекомендує всім з ким працює».

«Дуже зручно працювати з Проектом. У одного фермера, з ким ми уклали договір, є гарний майданчик, туди постійно за допомогою Проекту приїжджають інші фермери на екскурсії, вони завжди запитують - звідки така малина? Ось так нас і рекомендують. Тепер плануємо через цього фермера навіть реалізовувати частину своєї продукції»

Тисячі саджанців з лабораторії in vitro висаджені на полях «АГРОЛАЙФ», не доставляють клопоту, бо не хворіють, чудово плодоносять. Саджанці «АГРОЛАЙФ» користуються попитом у виробників ягід, тепер їх купують для закладки нових плантацій і в інших областях.

«Нам зручно працювати з такими великими клієнтами. Якщо буде 2-3 таких замовника, як той, з яким вдалося укласти договір на постачання - нам цього буде цілком достатньо. Наших потужностей якраз на це вистачить. 200 000 саджанців на рік - ми стільки і виробляємо»

Почали співпрацювати з Миколаївським Національним Аграрним Університетом, йде постійна робота зі студентами, які на базі АГРОЛАЙФ можуть на практиці освоїти нову технологію вирощування. За словами Володимира, рівень знань студентів дуже низький, недостатній для роботи на хороших підприємствах. Тому студентам просто необхідна якісна практика безпосередньо на сільгосп підприємствах. Цілком можливо, що вчорашні студенти стануть новими співробітниками АГРОЛАЙФ і їм необхідні будуть якісні та нові знання.

«На даний момент ми нових співробітників не потребуємо, але цілком можливо, при збільшенні обсягів виробництва, доведеться брати нових людей, можливо і студентів. У минулому році ми таке практикували - брали на роботу студентів, з факультету біотехнологій».

У планах Володимира подальша тісна співпраця з Проектом. Є думки про написання ґрантової заявки. Все виробництво саджанців в АГРОЛАЙФ абсолютно екологічне, з дотриманням енергоефективності та продукція виходить дуже високої якості. Таку продукцію просто необхідно зберігати в якісних умовах - для цього в планах Володимира придбання якісного і економічного холодильного обладнання.