Ця стаття не зовсім звичайна: вона адресована нашим учасникам, які можуть про себе сказати: я довіряю захист свого врожаю тільки хімічним засобам та вважаю це правильним! Тож якщо ви перейшли на органічне землеробство або просто сповідуєте біологічні засоби контролю шкідників — просто пропустіть цю статтю.

Ми не будемо переконувати наших читачів, що зміна хімічного захисту на біологічний одразу вирішить усі проблеми, а врожайність збільшиться в рази. Навпаки, ми детально розглянемо механізм дії різних хімічних інсектицидів, аби кожен агровиробник став більш свідомо підбирати якісний агрохімікат та використовував його тільки в разі прямої необхідності.

Раніше ми вже писали про п’ять основних категорій пестицидів у статті Хімічний чи біологічний захист рослин: що обрати, нагадаємо що вони включають:

Серед всіх пестицидів, інсектициди займають доволі значну частку ринку. Світовий ринок хімічних інсектицидів оцінювався у 14.5 млрд доларів у 2017; та за прогнозами експертів збільшиться до 19.3 млрд доларів до 2022, згідно з дослідженням видання MarketsandMarkets.

Стале зростання виробництва хімічних інсекитицидів пов’язаний з інтенсифікацію с/г та вирощуванням монокультур по всьому світу. Це провокує збільшення чисельності шкідників, які до того ж постійно прогресують, виробляючи імунітет навіть до токсичних інсектицидів. Сучасний асортимент інсектицидів характеризується появою нових груп препаратів біогенного походження — аналогів природних сполук, що містяться в живих організмах (біологічні пестициди) і біологічно активних сполук, що регулюють розвиток шкідливих організмів.

Автор: Fritz Geller-Grimm

Класифікація за об’єктом ураження

Та навіть найновіші інсектициди широкого спектру дії можуть виявитись малоефективними, якщо фермер не знає напевно, проти кого веде боротьбу. Деякі шкідники зовні можуть бути дуже схожі між собою, і їх легко переплутати. Для правильного визначення комах рекомендуємо перед покупкою препарату точно ідентифікувати шкідника, наприклад, за допомогою ентомолога чи лабораторії. Це дозволяє чітко визначити, з чим маєте справу.

Автор: Gilles San Martin

Шлях проникнення

Після того, як було з’ясовано тип комахи та її категорію розвитку (яйце, личинка, лялечка, імаго), необхідно обрати, яким шляхом препарат проникне в тіло шкідника. Класифікація за типом дії інсектицидів:

Якою має бути вода

Найкраще для приготування розчину інсектициду підходить вода з нейтральною кислотністю (рН 7) або слабокисла (рН 5,5). При рН вище 7 ряд препаратів втрачає свої властивості. Деякі городники використовують для підкислення води лимонну кислоту (3-5 г на 10 л води) або 9% -ний розчин оцтової кислоти (5 мл на 10 л води).

Оптимальна температура води для приготування розчину — 10-16 ° С. Часто городники використовують воду з колодязів, артезіанських свердловин або відкритих водойм. В цьому випадку краще підготувати її заздалегідь, щоб вода, постоявши, досягла необхідної температури. У холодній воді препарати розчиняються гірше і, як наслідок, знижується ефективність обробок. Розігрівати воду перед приготуванням розчину не рекомендується, оскільки в цьому випадку вона втрачає частину кисню.

Оптимальна температура повітря

При обробці рослин або ґрунту інсектицидами обов'язково враховувати погодні умови і дотримуватися температурного режиму, що зазначений на упаковці.

Оптимальна температура повітря для обробки рослин інсектицидами становить 12-22 °С. При більш низькій або, навпаки, більш високій температурі ефективність обробки значно знижується. Однак деякі інсектициди класу піретроїдів можна застосовувати вже тоді, коли повітря прогріється до 7 °С. У будь-якому випадку, завжди потрібно уважно читати і дотримуватися температурного режиму, що зазначений на упаковці препарату.

Однак для того, щоб не помилитися з вибором, потрібно звернути увагу на склад інсектицидів, клас небезпеки, термін дії, допустимий час обробки рослин і список комах, схильних до впливу препаратів.

Підсумки:

  1. Вивчіть вашого шкідника: що це, як харчується, де мешкає, у якій фазі розвитку шкідник найбільш вразливий. Точна класифікація допоможе обрати найефективніший препарат для боротьби з ним.
  2. Підберіть найбільш зручний для вас тип обробки з урахуванням ефективного шляху проникнення препарату в тіло шкідника. Якою буде мета обробки: відігнати, заплутати, стерилізувати або знищити?
  3. Перевіряйте якість води, яку використовуєте для приготування робочих розчинів. У разі, якщо за якимись показниками вода не підходить перерахованим вище вимогам, використовуйте спеціальні речовини для поліпшення даного показника або шукайте альтернативне джерело води.
  4. Намагайтеся додержуватись рекомендованого температурного режиму. Звертайте увагу, що обробку краще робити у безвітряну погоду.
  5. Використовуйте мінімальні рекомендовані норми витрат робочого розчину, що необхідні для якісного внесення препаратів.
  6. Не зберігайте робочий розчин, намагайтеся вносити його відразу після приготування.
  7. Уважно читайте етикетку продукту перед приготуванням робочого розчину.
  8. Намагайтеся використовувати тільки препарати 4 класу токсичності, вони безпечніші для людини та бджіл.
  9. Повідомляйте заздалегідь орган виконавчої влади населеного пункту про заплановану обробку, яку планується провести на ділянці, що відноситься до земель територіальної громади.
  10. Попередьте бджолярів, наприклад, за допомогою онлайн сервісу Grand.expert.