За перший рік стебло здатне досягати висоти від 15 до 50 сантиметрів. Качани зустрічаються переважно овальної або конусоподібної форми. Єдина відмінність — забарвлення листя та самого качана. Може бути фіолетовим, фіолетово-зеленим, червоно-фіолетовим тощо.

Ця овочева аристократка рідко вирощується на наших городах, хоча її старша сестра білокачанна капуста, використовується давно та повсюдно. Трохи більш гостра та сухувата, червонокачанна капуста менш широко застосовується в кулінарії. Готують з неї в основному салати або гарніри, хоча сік можна використовувати там, де зазвичай використовують сік звичайної білокачанної капусти.

Специфічне забарвлення залежить від вмісту особливих речовин — антоціанів. Чим їх більше, тим листя темніше. Забарвлення — особливість кожного сорту і з’являється воно вже у віці сіянців.

Порівняно з найближчою родичкою, червонокачанна капуста містить:

Насіння червонокачанної капусти проростають вже при +2 °C, але чекати сходів доводиться досить довго. Тому найкращою буде температура від 11 до 18 °C. У цьому випадку сходи з’являються вже через тиждень. А при прогріванні ґрунту до 20 °C можна отримати перші паростки і через пару днів після сівби.

Як і будь-яка капуста, червонокачанна — рослина довгого дня. Із-за чого спроби виростити розсаду, маючи світловий день коротший ніж 14 годин, призводять до зменшення її розміру. В іншому випадку, правила ті ж, що і при вирощуванні розсади звичайної капусти. Найбільш комфортна температура для росту становить від 15 до 18 °C. Тривале потепління, вище 25 °C, погано впливає на розвиток, зате короткі заморозки не завдають особливої шкоди, якщо не перевищують мінус 6 °C.

Сорти, що мають короткий період вегетації, менш вибагливі до клімату і до ґрунту. Їх агротехніка практично не відрізняється від тієї, що звичайно використовується длябілокачанної капусти. Вони також люблять гній, розпушування і підгодівлі. Посадивши розсаду в останніх числах квітня, урожай можна очікувати до кінця червня.

Саме ранні сорти менше розтріскуються і здатні зберігатися без втрати товарного вигляду. Тому для нетривалого зберігання восени залишають саме їх, висаджуючи розсаду у першій декаді липня. Кращими для цих цілей вважаються: Марс МС, Прімеро F1, Рубін МС.

Марс МС — високоврожайний і стійкий до розтріскування сорт, що має качан середньої довжини. Маса качанів коливається від 1,3 до 1,5 кілограм і має середню щільність. Від висадки до появи ознак технічної стиглості качанів проходить 105 — 110 днів.

Прімеро F1 — один з найбільш ранньостиглих сортів, який має відмінні якості смаку. Стійкий до розтріскування, качани відрізняються особливою щільністю і вирівняністю.

Рубін МС — середньостиглий сорт червонокачанної капусти, маса качанів нерідко досягає двох кілограмів. Він відрізняється високою врожайністю і транспортабельністю. Для технічної стиглості сорту потрібно не менше чотирьох місяців з дня висадки розсади в ґрунт.

Для тривалого зберігання, що дає можливість споживати свіжу капусту до лютого або березня, слід вирощувати пізні сорти. Висаджують їх у травні або в перший тиждень червня. Для середньої смуги України фахівці рекомендують сорти Родима F1 і Гако.

Родима F1 — пізньостиглий сорт червонокачанної капусти з хорошими смаковими якостями. Він досягає технічної стиглості через 115 — 120 днів після того, як була висаджена розсада. Цінується за дружне формування качанів, стійкість до розтріскування і відмінне зберігання.

Гако — сорт середньопізній. Від повних сходів до досягнення технічної стиглості йому потрібно 110 — 135 днів. Відрізняється посухостійкістю і особливою холодостійкістю. Цінується за високе зберігання і гарну транспортабельність.

Схема висаджування розсади ранніх сортів – 50 x 50 сантиметрів, а пізні вимагають трохи більше місця – 60 x 50 сантиметрів. Ранні висаджують декілька дрібніше, ніж пізні, так як у квітні ґрунт, як правило, ще недостатньо прогрітий. Тому вже в червні майбутні качани треба як слід підгорнути, для надання необхідної стійкості.

В цілому, вирощування і догляд за червонокачанною капустою аналогічні тим, що потрібні більш звичним для нас сортам капусти: поливи, підгодівлі і розпушування ґрунту проводяться за тією ж схемою. Невеликі відмінності залежать тільки від тривалості вегетаційного періоду, який дещо більший, особливо у пізніх сортів.

Джерело http://agronomist.in.ua