Херсонський аграрний університет, де працює деканом аграрного факультету Іван Миколайович, має цікавий досвід співвпраці з проектом. Наприклад, дуже дієвою виявилася програма по агроінтернатурі: як для студентів, так і для підприємств-працедавців.

За рахунок проекту студентів відправляли на практику на агропідприємства. Там молодь отримувала можливість з середини побачити підприємства, зрозуміти, які там фахівці та керівник. Студенти розуміли, що ще їм треба вивчити, на що звернути увагу. Завдяки цьому сервісу від проекту вони змогли дивиться на підприємство вже з точки зору наступного працевлаштування. Молоді люди отримали змогу й заробляти гроші, ставати дорослими, незалежними, й водночас набувати практичних навичок.

Така склалась зараз тенденція, що студенти хочуть заробляти кошти, хочуть стати дорослими, незалежними. Вони часто шукають роботу, часто вона пов’язана з поїздками закордон, це Польща, Німеччина, Фінляндия запрошує. А нам цікаво звісно, щоб студенти і отримували кошти, і набували практичних навичок й найдалі працювали саме на території України.

Цікаво, що мали місце навіть такі ситуації, коли підприємство запитувало, чи можна цього студента перевести на зручну форму навчання, бо його вже готові були запросити до участі у виробничому процесі.

Тому проект зайшов дуже цікаво, підкреслює декан, який також особисто приймав участь в якості спікера ще й в інших заходах проекту за межами університету.

А починалося все це колись із сумісних заходів від проекту – конференцій, семінарів, в яких приймав участь університет. Потім в 2017 році був підписаній меморандум про співпрацю, після чого проект було презентовано перед викладачами та студентами.

За час участі в проекті колективом університету було видано дві книги-довідника із сучасними знаннями, розумінням проблем виробників та засобами їх рішення. Одна книга з дуже якісним фотоматеріалом присвячена шкідникам овочевих культур, вона дає опис всіх видів шкідників, їх біологію та типи пошкоджень. А отже тепер виробник може відкрити книгу та побачити по фото, що сталося в нього в полі, та й визначити самостійно, як треба далі діяти.

Друге видання, з випуском якого університету також допоміг проект, містить корисну та перевірену та практичну інформацію про шкідників бджіл. Книга вже стала у нагоді не тільки студентам, а й бджолярам, агрономам, і біотехнологам.

Крім того, завдяки проекту обидві книги було переформатовано під користування в гаджеті, коли виробник може скористатися інформацією з довідника буквально знаходячись на полі.

“Зараз випускати навчальну літературу важливо, її з сучасними знаннями дуже мало. А проект нам дуже допомагає розповсюдити ці знання, зробити їх доступними великої кількості людей. Клієнти проекту, господарства зможуть отримувати консультацію з приводу технологій вирощування та догляду, ми будемо давати обов’язково. Для цього це все і робиться - щоб можна було ділитися корисними знаннями.”

Треба зауважити, що завдяки проекту викладачі та декан звернули увагу на малопоширені плодові культури, які й висадили в навчальному саду університету. Так, на відкритому грунті, із системою краплинного зрошення ними було посаджено хурму, зізіфус та інжир, щоб збирати знання про вирощування цих культур в кліматичних умовах України, та ділитися інформацією далі із господарствами та виробниками.

Знання щодо особливостей росту й плодоношення хурми та зізіфусу планується зібрати у посібнику “Малопоширені плодові культури” та видати його для широкого користування. Адже сьогодні є аграрії, яким важко конкурувати із великими підприємствами, але вони могли б зайняти вільну нішу по вирощуванню таких ось дорогих нішевих культур на невеликій території та отримувати прибуток. Їм треба дати практичну інформацію про ці рослини, яку і збирають в університеті в майбутній довідник.

“Зараз змінилася сума ефективних температур, змінився період, коли більше тепла. Рослини раніше вступають в плодоношення. Крім того з’явилися вже до наших умов адаптовані сорти. Хурма і зізіфус в наших умовах поки що не мають проблем з шкідниками й хворобами, тому є екологічно чистими культурами”

Переваги вирощування саме нішевих культур відмічає Іван Миколайович, який завдяки Проекту UHBDP набув безцінного досвіду та актуальної інформації від практиків, які передають свої знання усім учасникам Проекту. Поїздки до Ізраелю допомогли розібратись зі складною тематикою вирощування нішевих культур та розробити конкретні практичні поради для фермерів у Херсонській області.

“Дрібними виробниками сільгосппродукції складно конкурувати за великими. Тому добре, якщо їх продукція незвичайна, вона тільки починає з’являтися. Ця маркетингова стратегія була запропонована фермерам, як порятунок у складні часи конкуренції з великими виробниками. Вирощування саме нішевих культур допоможе дрібним фермерам на невеликій ділянці отримати гарний врожай та дозволить їм отримати гідний заробіток.”

В планах колективу університету випустити наступні корисні видання, по шкідникам ягідних культур та хворобам, тож науковці сподіваються на подальшу співпрацю з проектом.