Вирощування рослин у теплиці супроводжується багатьма ризиками, які проявляються у вигляді шкідників та хвороб, які розвиваються в середині парнику, або потрапляють з навколишнього середовища.

Цей природній процес інвазії відбувається через те, що у більшості фермерів теплиця являє собою відкриту екосистему, в якій сформувалися сприятливі умови для розвитку небажаних мікроорганізмів. Для того, щоб зарадити цій ситуації, ми розглянемо сучасні підходи, що адаптовані до умов України по інтегрованому захисту рослин у теплиці.

Найважливішим заходом захисту рослин у закритому ґрунті є створення механічного бар'єру між шкідником та культурою, яка вирощується. Традиційні теплиці, які поширені на півдні України серед малих та середніх фермерів зазвичай вкривають поліетиленовою плівкою, яка зарекомендувала себе як доступний та відносно надійний матеріал, за допомогою якого створюють сприятливий для рослин мікроклімат. Це покриття забезпечує достатню кількість світла та допомагає знизити тепловтрати у навколишнє середовище особливо у прохолодні пори року. Особливо ефективно ця технологія проявила себе у подвійному та потрійному покритті теплиці, що дозволяло значно знизити тепловитрати завдяки повітряному міхуру, між шарами поліетилену. Проте, через високу собівартість та складність заміни шарів, ця технологія не знайшла широкого поширення.

Саме тому, більшість теплиць залишаються одношаровими конструкціями. Вони не представляють серйозного бар'єру для шкідливих комах, які можуть легко проникнути всередину та пошкодити врожай, проте знайти вихід назовні їм практично неможливо. Без належного моніторингу популяції цих шкідників, їх кількість може експоненціально збільшитися завдяки сприятливим умовам та наявності їжі в середині теплиці.

Однак, найбільшою проблемою, з якою стикаються фермери, є не сама шкідлива комаха, а ті хвороби та віруси, яка вона може переносити. Велика кількість шкідливих комах мають колюче-сисний ротовий апарат, через який рослина може бути заражена під час харчування шкідника. Це призводить до найбільших втрат врожаю. Фактично, більшість шкідливих комах, які пошкоджують вегетативну та плодову масу рослин, можуть бути векторами бактеріальних та вірусних інфекцій. Тому у цій статі ми розглянемо прості та доступні засоби, які допоможуть знизить вірогідність потрапляння шкідливих комах до теплиці, а також негативних факторів, пов'язаних з їх присутністю:

Схема 1: Інтегрований захист рослин у теплиці, на схемі розміщено: крапельне зрошення рослин, феромонні пастки жовтого кольору, гігієнічний бар'єр та килимок та показано приклад сектору зараження, який потрібно обробити для захисту.

1. Механічний захист теплиці. Більшість фермерів не замислюються над шляхами, якими комаха може потрапити до середини теплиці. Основними є двері, фрамуги, різні вентиляційні отвори, недбале поєднання шарів поліетиленової плівки та наявність механічних ушкоджень. Найперше, що потрібно зробити — це встановити гігієнічний бар'єр перед входом у теплицю.Він може складатися з трьох щільно прилягаючих один до одного листів поліетилену, які утворюють зігзагоподібний лабіринт. Цей простий та напрочуд ефективний метод дозволить запобігти вільному проникненню комах всередину теплиці навіть при відкритій двері. Вентиляційні отвори, в тому числі фрамуги та відкриті боковини мають бути захищені звичайною сіткою з діаметром клітин 1-2 мм. Це дозволить контролювати циркуляцію свіжого повітря у спекотний сезон та попередить проникнення небажаних гостей. У довгих теплицях рекомендують використовувати вентилятори, які створюють додатковий повітряний обіг всередині парника. Їх рекомендують розміщувати у верхній частині для запобігання утворення конденсату через різницю температури повітря в середині теплиці та ззовні у навколишньому середовищі.

2. Гігієнічний контроль. Перед входом в теплицю необхідно розмістити гігієнічний килим, який являє собою м'яку тканину, змочену у дезінфікуючій рідині. Це необхідно для очищення взуття від можливих патогенів. Всередині теплиці при проведені фітосанітарних робіт всі працівники повинні використовувати стерильні інструменти. Це означає, що при проведенні обрізки зайвої вегетативної маси, пасинкуванню тощо інструменти обробляються дезінфікуючим розчином через кожні 3-5 рослин, за умови їх здорового вигляду. При видаленні хворих рослин усі інструменти, які для цього використовувались, мають бути відразу дезінфіковані після кожної окремої рослини, а видалена біомаса повинна бути поміщена у поліетиленовий мішок, та в жодному разі не може бути залишена на поверхні ґрунту. В ідеалі, збір врожаю також мають проводитись чистими руками. Гігієнічний розчин готується на основі господарського мила та лимонної кислоти, які мають створити нейтральну реакцію.

3. Застосування феромонних пасток. Ключова ідея інтегрованого захисту рослин взагалі та у теплиці зокрема, полягає у контролі популяції шкідливих комах, а не в їх повному знищенні. З цією метою в теплиці повинні проводитись моніторинг та оцінка наявних видів шкідників. Після визначення певного виду в теплиці можуть бути поміщені феромонні пастки, наприклад, у шаховому порядку. Їх суть полягає у приверненні уваги чоловічих особин комах за допомогою штучно створених сексуальних феромонів самиць. Кілька феромонних пасток також розміщується назовні теплиці для фонового моніторингу популяції шкідників у цьому регіоні.

Першим сигналом до приготування слугує збільшення числа чоловічих комах на цих пастках, після чого потрібно уважно спостерігати за кількістю комах, що потрапили у пастки всередині теплиці. Якщо теплиця достатньо велика, збільшення шкідників на пастках скоріше за все буде спостерігатися біля входу та погано захищених вентиляційних отворів. Це означає, що потрібно вжити вищезазначені заходи механічного захисту теплиці, а сектори, у яких спостерігається збільшення популяції шкідників у порівнянні з іншими феромонними пастками, обробити відповідними інсектицидами, бажано 4-го класу токсичності. Це суттєво зекономить час та препарати, оскільки відпадає необхідність обробляти всю теплицю.  Докладніше про те, як обрати безпечний препарат дивіться у статті Державний реєстр пестицидів.

Необхідно пам'ятати, що для уникнення утворення резистентності комах, тобто їх стійкості до певного інсектициду, рекомендується використовувати препарати з різним типом дії, наприклад, системні з контактними. Найкращі результати можна отримати, якщо у теплиці існують популяції хижаків та паразитів, що знищують шкідливих комах. Оскільки ця тема є актуальною у наступній статті ми розкажемо про ентомофагів. Більше інформації про ІЗР у теплиці ви зможете переглянути у нашому вебінарі.