Вітчизняне сільськогосподарське виробництво переважно носить сезонний характер, це стосується і салатів. За даними Міністерства аграрної політики і продовольства України, наші тепличні господарства забезпечують не більше 20% ринку, і тільки в пік сезону їх частка доходить до 50%. Чому? Вирощування культур у закритому грунті - дороге задоволення та вимагає вкладення великих початкових коштів.

[widgetkit id=479]

- Завдяки зростаючому попиту на салатні культури і зелень ємність вітчизняного ринку салатів росте кожного року, винятком був кризовий 2015-й. В умовах недостатнього українського виробництва зростає імпорт салатів, експорт же взагалі знаходиться на мінімальній позначці, - характеризує ринок фахівець з розвитку плодоовочевої ланцюжка Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP) Євген Таблер. - Вихід? Йти від ситуативних продажів і створювати стійкі, довгострокові, контрактні відносини.

- Головне, що треба розуміти: ми, виробники салатів, не є конкурентами один одному. Наші конкуренти – це Польща, Італія, Іспанія, Туреччина, одним словом, імпорт, - підкреслює Віталій Шкрібляк, виробник салатів із Запорізької області.

– Крім того, торговельні мережі вимагають стабільних поставок продукції. Складати товарні партії салатів 365 днів на рік одному виробникові не під силу, без кооперації салатникам складно зайняти своє місце на ринку, де вдосталь імпортних айсбергів, саланови, фрізе та інших.

Про гарячу тему – ринки збуту - говорив і Віталій Білан, керівник фермерського господарства «Пан Білан», яке в Одеській області вирощує 300 тонн салатної зелені на рік.

- Якість продукції, звичайно, на першому місці, стабільна присутність на ринку - також. Але важливо, щоб вас знали, якщо ви хочете продавати свою продукцію. Вас не знають? Беріть руки в ноги та йдіть до своїх потенційних клієнтів, - радить виробник. - Ми зараз багато займаємося просуванням в мережі Інтернет, розповідаємо про себе цільовій аудиторії: представникам HoReCa, мереж супермаркетів, людям, які ведуть здоровий спосіб життя. Соціальні мережі допомагають розширювати ринки збуту.

- Вирощування салатів потрібно починати з пошуку ринків збуту. Нікуди продавати - не варто й починати, - додає Віталій Шкрібляк. Якщо огірки чи помідори можна продати хоча б за низькою ціною, то салати - не є продуктом повсякденного споживання, і в гіршому випадку вони можуть стати сидератами на вашому полі.

II Торговий форум "Агротериторія" відбувся за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).