Про цей та інші тренди на внутрішньому ринку плодоовочевої продукції розповіла Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Маркетинг-аналітика» гуртового ринку «Шувар» під час конференції «Плодоовочевий сезон 2019-2020. Підсумки минулого сезону та виклики наступного: до чого треба бути готовим» 15 листопада 2019 року в Одесі.

[widgetkit id=509]

Вона відзначила декілька тенденцій, і вони можуть допомогти прийняти нашим фермерам правильні рішення.

Зростання попиту на “екзотику”.

Кожного року збільшується імпорт бананів та цитрусових на 15-20%, це фрукти, які дорожче українського яблука. Не потрібно казати, що українці бідні й не можуть собі це дозволити, бо це вже неправда.

Попит на “сезонну” продукцію зростає протягом всього року поза сезоном (ягоди, тепличні овочі).

В терміналі ринку «Шувар» цілий рік можна знайти свіжі ягоди, огірки, помідори. Середня статистична сім’я сьогодні може собі дозволити їсти ягоди та свіжі салати протягом всього року. Змінюється споживання, але цим, на жаль, не користуються наші виробники. Ми спостерігаємо зростання імпорту продукції, яка може вирощуватися в кліматичних умовах України.

Скорочення внутрішнього виробництва тепличної продукції.

Закриття російського ринку в 2014 році – шок для вітчизняних виробників, тому що працювали з фокусом на експорт особливо по томатах. 20% тепличних томатів ми відправляли на експорт, 98% цього експорту був ринок Росії. Закриття цього ринку – це був досить болючий момент. Так, відкрився ринок Європи, але виявилося, що тільки ціною ми конкурувати не можемо, тим більше, що наші овочі не завжди проходили й навіть по ціні на ринку Європи. Почався відтік багатьох людей, які професійно протягом багатьох років вирощували тепличну продукцію (Кам'янсько-Дніпровський район Запорізької області, Закарпаття). Зараз ми бачимо протилежну тенденцію – люди почали повертатися, тому що ціни на тепличні огірки, томати, перець постійно зростають.

Скорочення внутрішнього виробництва овочів “борщового набору”.

Ми втратили можливість експортувати в 2014 році, плюс зменшилося внутрішнє споживання. Враховуючи те, що 80% продукції продається у нас за кеш, не за контрактами, зміну в споживанні фермери не змогли відчути одразу. Ціни на овочі падали - фермери скорочували площі під овочами. Тому останні 3 роки ціни на овочі зростали.

На фоні зростання цін зростає споживання продукції. Майже по всіх видах продукції ми бачимо за останні 3 роки приріст за обсягами продажів. І в цій структурі є не тільки вітчизняна продукція, але й імпорт. Навіть по суниці садовій у 2019 році, коли урожай ягоди був хорошим, ми побачили приріст обсягів реалізації. На фоні зниження виробництва збільшується споживання овочів і фруктів.

Зростання імпорту традиційних овочів та фруктів у сезон власного виробництва (тепличні овочі, яблука, кісточкові, виноград).

Споживачі хочуть бачити на своєму столі свіжі овочі, ягоди та фрукти цілий рік, і цю необхідність на сьогоднішній день компенсують імпортери. У країнах-постачальниках ціни є нижчими і на цьому заробляють імпортери. Україні потрібно компенсувати зменшення пропозиції від місцевого виробника (не вродило, скорочення виробничих площ). В Україні все добре з врожаєм, але не вистачає якісного продукту. В Україні достатньо овочів і фруктів, щоб забезпечити внутрішній ринок, але фермери “стримують” продажі, і тоді внутрішня пропозиція зростає за рахунок імпорту. А вихід на ринок “стриманого” обсягу загрожує обвалом ціни, внаслідок цього банкрутують трейдери.

- Імпорт – це маркер втрачених можливостей для вітчизняного виробника! – наголошує Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Маркетинг-аналітика» гуртового ринку «Шувар».

Конференція «Плодоовочевий сезон 2019-2020. Підсумки минулого сезону та виклики наступного: до чого треба бути готовим» організована Центром розвитку та правової підтримки села за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP)