[widgetkit id=498]

Характеристики павловнії справді унікальні. Як розповів Олександр Гонцов, це дерево чемпіон зі зростання: за 5 років воно досягає 20-метрової висоти. Має величезне листя по 50-70 см, тому одне дерево поглинає близько 20 кг СО2 і віддає 5-6 кг кисню. Павловнія оздоровлює і відновлює грунт, а якщо врахувати, що температура її загоряння 420 градусів, то це дерево - безпрограшний варіант для захисних лісосмуг. Павловнія - відомий медонос: 700 кг меду з 1 га. Приріст біомаси на гектарі - 50 тонн на рік. Целюлоза, отримана з павловнії - сировина для виробництва біоетанолу. 2 кг павловнії - це 1 літр дизельного палива. Павловнія - стійке біопаливо та може відігравати значну роль у вирішенні енергетичної кризи.

Вид Paulownia Clone in Vitro – це штучно виведене та клоноване дерево, яке виживає в надзвичайних умовах: і при мінус 27 С, і при плюс 45 С. Плантації "Синергія-Е" розкинулися на березі річки Кодими та на схилах біля села Ясенево Любашівського району Одеської області. Рослини, які були висаджені 1 червня цього року, вже досягли 2-метрової висоти, стовбур почав дерев'яніти. У перший рік дерева потребують рясного поливу, через рік після висадки ствол зрізають, щоб дерево краще вкоренилося.

Зрозуміло, всіх цікавили розміри інвестицій у павловнієвий бізнес. Представник компанії PAULOWNIA GROUP UKRAINE Дмитро Зоря розповів, що на 1 га на цикл зростання, а це 6 років з урахуванням нульового року, необхідно близько 8-10 тисяч Євро з урахуванням вартості саджанців. З 1 га виходить 400 м3 деревини, якщо врахувати, що кубічний метр ділової деревини коштує 120 Євро, то розмір чистого прибутку складе близько 40 тисяч Євро з гектара.

Бізнес на павловнії – безвідходне виробництво (деревина, листя, гілки, коріння є сировиною для легкої, харчової, хімічної та фармацевтичної промисловості). Деревина з павловнії на 30% легше інших порід дерев і одночасно з цим виключно міцна.

Ділову деревину павловнії використовують для виготовлення дошок для серфінгу, лиж, сноубордів, паркету, жалюзі, стелі, меблі, в суднобудуванні та авіабудуванні. Павловнія - ідеальна деревина для виробництва музичних інструментів. Після розпилювання деревини з отриманих у результаті переробки відхідних матеріалів виготовляють пелети.

Листяна маса використовується для відгодівлі великої рогатої худоби. Якості листяної маси павловнії схожі з якостями люцерни. Вона містить близько 20 % протеїнів в зеленому стані та близько 12 % після листопаду.

Ще кілька штрихів до портрету. Павловнія здатна рости на малородючих ґрунтах, в тому числі на глинистих, відрізняється високою стійкістю до шкідників і хвороб, після зрізу регенерує 4-5 разів!

Голова Любашівської районної ради Сергій Паровик закликав виробників Любашівського та сусідніх районів вирощувати павловнію, щоб отримати можливість консолідувати великі партії деревини для реалізації на експорт, він також не виключає в перспективі будівництво деревопереробного цеху в районі, можливо, із залученням державних інвестицій.

Сергій Паровик також відмітив, що створення невеликих равликових ферм у районі, на подобу тієї, що зробив Олександр Гонцов, могло б стати основою для подальшої кооперації місцевих жителів. «Равлики менш клопітка справа ніж, наприклад, корови, а прибуток від виробництва та реалізації равликів та ікри на порядок вище», - підкреслив він. У світі щорічно споживають близько 140 тисяч тонн їстівних равликів і попит на м'ясо равликів стає дедалі більше. Чому? У ньому вміст білка вище, ніж в курячому на 30%, відсутні жир і холестерин, словом, ідеальний продукт для раціонального харчування. До речі, вартість ікри равликів сягає 1 000 доларів.

Агротур «Ідеї для агробізнесу: павловнія та равлики» організував Центр розвитку та правової підтримки села (ОРАКС) в рамках Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), який фінансується Урядом Канади.