Що таке гумати? Як їх отримують?

Гумінові препарати: біогумус, гумат калію, оксідат торфу та інші препарати подібного роду, в своїй основі містять гумінові кислоти. Гумінові кислоти є природним компонентом ґрунтів. У ґрунті вони утворюються завдяки мікробному розкладанню органічної речовини. Чим більше гумінових компонентів в ґрунті, тим темніший колір він має. Для того, щоб витягти гумінові фульвові кислоти (це ще один компонент гумінових препаратів) необхідно застосовувати луги (щелочь - рос). Найчастіше використовуються їдкий калій (КОН), тоді виходить гумат калію, також їдкий натрій, тоді виходить гумат натрію. Якщо використовується міцний аміак, тоді виходить гумат амонію.

Яку кількість калію містить гумат калію?

Часто можна почути: підгодовуйте гуматом калію огірки, щоб вони не крутилися, не згиналися, щоб була хороша калійна підгодівля. Калію в гумінових препаратах міститься незначна кількість. Жодною підкормкою гуматом калію ви не заповните підвищені вимоги рослин до калію. Для того, щоб забезпечити рослини калієм, потрібно внести цих гуматів дуже-дуже багато.

Які ж плюси дає використання гумінових препаратів?

Гумати є в першу чергу не добривом, вони є регуляторами росту рослин. Головним чином, вони регулюють ріст рослин завдяки тому, що мають хелатні властивості. Хелатні властивості - це можливість з'єднання з іонами металів, з мікроелементами, що дозволяє рослинам легше їх засвоювати. Це дуже важлива властивість гумінових препаратів, в основному, цим вони і цінні. Є й інші властивості, але саме про цю властивість варто додатково поговорити. Виявляється, зловживання гуміновими препаратами, призводить до того, що мікроелементи стають не більше доступними, а менш доступними для рослин. Вони так міцно пов'язують ці мікроелементи, наприклад: залізо, кобальт, молібден, цинк та інші мікроелементи, що вони стають практично недоступними для рослин. Тому часте використання гумінових препаратів у якості добрива абсолютно неприпустимо. Використання цих препаратів прийнятно лише для:

У зв'язку з цим набагато ефективніше використовувати ці гумінові препарати саме в супроводі мікроелементів.

В чому небезпека гуматів?

Передозування гуміновими препаратами може викликати різку нестачу мікроелементів, порушити процес їх всмоктування корінням, порушити розвиток кореневої системи. Це буде означати, що ґрунт вже перенаситився гуміновими сполуками, став токсичним для рослин, і вони не можуть нормально функціонувати в цьому ґрунті.

У будь-якому разі, потрібно притримуватись здорового глузду та використовувати будь-які добрива, регулятори росту чи ЗЗР за їх призначенням та тільки у разі потреби.

Автор статті: Іван Руських, керівник об'єднання за інтересами «Генетика і селекція», Білорусь.