Як відомо, підготовка до зими та правильний вихід з неї - це складне завдання для будь- якого бджоляра. Інколи, суворі зими та непередбачувані весняні паморозки можуть мати згубні наслідки для багатьох сімей пасіки. Від того, як бджоли перенесли зимівлю у значній мірі залежить характер весняного розвитку сімей та їх продуктивність у новому сезоні. Корми, у цьому відношенні, відіграють велику роль.

Нарощування молодих бджіл на зиму залежить від того, як активно та довго матки відкладатимуть яйця протягом серпня і вересня. Виведені з них бджоли зберігають високу життєздатність та малий відсоток відмирання взимку. Після очисного обльоту навесні вони встигають виростити молодих бджіл, що дає поштовх для підготовки сім’ї до весняного медозбору. На дослідних пасіках, де тестувалася суспензія хлорели у якості кормової добавки, пасічники спостерігали за станом бджолиних сімей, їхньою життєдіяльність та благополуччям. При регулярному використанні суспензії хлорели бджолиний імунітет значно зміцнюється та демонструє активацію природної системи детоксикації.

Цінність хлорели в тому, що вона відновлює клітини тканин і заповнює дефіцит вітамінів і мікроелементів в організмі бджіл, відновлює порушений обмін речовин, особливо важливий протягом весняного періоду після зимівлі бджолиних сімей. Крім того, при відсутності або нестачі перги і квіткового пилку в природі затримується розвиток бджолиних сімей в ранньовесняний період, а хлорела служить ефективним замінником квіткового пилку. Хлорела є біологічно активним кормом для бджіл, що стимулює розвиток і тривалість життя бджолиних сімей і підвищує репродуктивність або яйцекладки бджолиних маток.

Весняна та осіння стимуляція бджолиних сімей суспензією хлорели є одним з найбільш ефективних прийомів збільшення кількості розплоду при підготовці до раннього медозбору!

Науково-виробнича компанія «Жива Хлорела» продовжує отримувати позитивні відгуки про вплив суспензії хлорели на перезимівлю бджолиних сімей від бджолярів України.

В Одеській області на трьох пасіках проводилося вивчення впливу суспензії хлорели на зимостійкість бджолиних сімей, а саме експериментальними базами були промислова пасіка смт. Ширяєве Ференчука Валентина Івановича, еко-пасіка органічного напряму «Гармонія», де розміщено 160 бджолиних сімей.

Пасіка Івана Стоянова (зліва), на 50 бджолосімей

Протягом двох років Іван Стоянов підживлює бджіл суспензією хлорели перед зимівлею і три рази у весняний період для нарощування сили бджолиної сім'ї перед основним медозбором . Він відмічає, що додавання суспензії хлорели в цукровий сироп додає бджолі більше продуктивності, кількість пилку, яку зібрали бджоли збільшилась на 15%.

Володимир Петрушев, керівник ССП «Правильний Мед» відзначає, що весна 2020 року змусила його застосовувати додаткову підгодівлю бджолиних сімей. Він використовував медове сито і суспензію хлорели згідно рекомендацій виробника. Володимир відзначає, що при відсутності або нестачі перги і квіткового пилку в природі затримується розвиток бджолиних сімей в ранньовесняний період, а хлорела служить ефективним замінником квіткового пилку та біологічно активним кормом для бджіл. Додавання суспензії хлорели в медове сито стимулює розвиток і тривалість життя бджолиних сімей і підвищує репродуктивність, тобто яйцекладки бджолиних маток, що підтверджено на пасіці Володимира Петрушева.

Ефективність суспензії хлорели для підвищення зимостійкості бджіл також досліджувалась у Молдові. Для цього на пасіці с. Ульма Яловенського району був проведений експеримент, де перед годуванням бджіл, в період поповнення кормових запасів на зиму, були сформовані дві групи бджолиних сімей по три в кожній. Для досвіду використовувалася суспензія хлорели виробництва науково-виробничої компанії «Жива Хлорела».

Пасіки зимували як на відкритому просторі, так і у зимівнику. Приміщення, в яких зимували бджоли, були захищені від різких коливань температури та вологості. Температура не перевищувала +4°С, вологість була на рівні 75-85%. Стан кожної сім’ї щотижня прослуховували апіскопом. Годування бджіл проводили 16.09.2019 та 29.09.2019 по літру сиропу та 250 мл суспензії хлорели на одну сім'ю. Бджолині сім'ї 1-ої групи отримували за період годування по 2 літри сиропу і 250 мл розчину суспензії хлорели; II - група отримувала чистий цукровий сироп (контроль). При весняній ревізії (7.03.20) виявлено, що в II контрольній групі за зиму загинула одна сім'я, а зимостійкість бджолиних сімей склала в середньому 52,4%, в той час як у дослідній I групі, де використовувалась хлорела, зиму успішно пережили 73,2% бджіл або на 20,8% вище за контрольну групу.

Таким чином, за результатами досліджень з’ясовано, що використання суспензії хлорели по 250 мл на сім'ю при осінньому підживленні бджолиних сімей підвищує їх життєздатність до 20% під час зимівлі та дозволяє легше вийти на весняний медозбір навіть при короткочасних низьких температурах.

Світлана Петренко, доцент кафедри садівництва, виноградарства, біології та хімії ОДАУ,
керівник департаменту наукового відділу НВК «Жива Хлорела»
.