Родина Гладарєвих організувала групу фермерів в селі Райське, яка займається вирощуванням полуниці, збором і спільним продажем. Під їх торгівельною маркою «Райська Ягода» інші виробники нещодавно також почали реалізувати свою продукцію.

«Ми ще не фермери, ми ОСГ. На жаль, це на сьогодні є незаконно. По закону ми можемо використовувати землю і все інше, але юридично це неправомірно. Завдяки Проєкту вже 3 роки відвідую семінари щодо реєстрації підприємництва. Але остаточно рішення не прийнято. Також зупиняють політичні обставини, особливо коли підіймають питання касових апаратів. Я не розумію, як це буде стосуватися сільського господарства. Але розумію, що тим, хто закуповують у нас товар і потім доставляють його по магазинам, потрібен документ, звідки товар. Тобто я повинен видати накладну або касовий чек, а це є проблематичним. Мене це дуже не подобається».

Починаючи з 90х років, родина почала розвивати сільськогосподарський напрямок діяльності, маючи невелику земельну ділянку. Влада пообіцяла звільнити від податків починаючих фермерів на перші 3-5 років, але вже на другий рік ця акція закінчилась і почали приходити платіжки. Тому родина вимушена була змінити реєстрацію на ОСГ.

«Спочатку батьки цим займалися, я у другому поколінні агроном, син – у третьому. Ми працювали переважно на господаря. Була добра стабільна робота. Я звик працювати на колгоспи, потім змінилась форма власності і ми вирішили все залишитита організувати щось своє. Саме тому зараз нас дуже цікавить питання реєстрації».

У 2014 році Гладарєви дізналися про існування Проєкту та одразу прийняли рішення прийняти в ньому участь. Але існувала недовіра, тому що була інформація про те, якщо дають гроші на розвиток, потрібно виконувати умови канадського проєкту. Тому ми приєдналися до UHBDP, але активної діяльності не вели. Потім організатори Проєкту почали проводити семінари, які виявилися дуже корисними.

В цьому році родина працювала з супермаркетами, де товар приймали за привабливою ціною. Але господар впевнений, що в наступному році конкуренція буде більш жорсткою. В цьому році був реалізований дуже якісний продукт, тому закупки відбувались неодноразово, а на постійній основі, здійснюючи розрахунки у готівковій формі. Але надалі це буде неможливо. Тому реєстрація є вкрай необхідною умовою.

«Всю Україну знаєш, тому що по семінарах їздиш, про всі нові препарати знаєш. Саме відвідування навчальних заходів проявило довіру до Проєкту. Ми беремо участь тільки в семінарах, які вважаємо профільними для своєї діяльності. Але це майже 90 % запропонованих заходів. Їх відвідують їх від одного до чотирьох представників нашої організації»

Всі навчальні заходи залишають масу приємних вражень і дають корисну інформацію. Неможливо однозначно сказати, що в результаті семінарів є більш важливим: інформація, знайомства або пошук покупців, трейдерів. Володимир Гладарєв досить багатогранна особистість і йому цікаве все. Але в родині існує розподіл обов’язків. Син займається продажем і налагодженням стосунків з клієнтами. Невістка розвиває солодкий напрямок – виробництво пастили. А господар виконує обов’язки агронома, контролює технології вирощування. Тобто кожен відповідає за свою частину роботи, яку вміє добре робити.

Родина багато років вирощувала виноград, а зараз зайнялась і культивуванням м’яких ягід: суниці садової, ожини, малини. Цього року, завдяки набутим знанням, в складних кліматичних умовах, з 1 га фермери збирали 50 тонн суниці садової сорту "Альбіон" та 16 тонн суниці садової сорту "Клері", у гарний сезон ця цифра зростає до 20-25 тонн. Таким чином з півгектару суниці родина Гладарєвих заробила більше, ніж з 3,5 га винограду раніше.

Володимир Гладарєв підкреслив, що попри досвід, що має, він завжди відвідує заходи проєкту UHBDP, бо знайомство з колегами – це велика цінність. Під час спілкування з однодумцями та спікерами можна отримати таку важливу для агробізнесу інформацію, яку не знайти в Інтернеті чи книжках.

«Навчатися потрібно постійно. І поки впродовж року не отримаєш досвід на новій культурі, успішний розвиток неможливий. Жоден агроном не може відразу розпочати новий напрямок».

Взаємодія з Радою жінок фермерів і початок полуничного бізнесу відбувалися майже паралельно. Стосовно ринку збуту питань не виникало, тому що село знаходиться неподалік ринку Копані, найбільш вагомого місця збуту. А також завдяки керівній посаді було сформоване дуже широке коло знайомих, бригадирів, яких можна задіяти для реалізації товару. Син отримав досвід роботи на посаді менеджера по реалізації, що також було корисним для розвитку власного бізнесу.

Завдяки спеціалістам проєкту UHBDP та Ради Жінок фермерів Херсонської області, родину Гладарєвих супроводжують фахівці з маркетингу, тож виробникам вдалося вийти на нові ринки збуту. Для цього Володимир разом із сім’єю залучили до співпраці місцевих дрібних виробників ягід. Після семінарів та тренінгів родина стала приділяти більше уваги фінансовому аналізу бізнесу.

Також, завдяки проєкту і заходам, родина Гладарєвих познайомилася з іншими учасниками Проєкту, які мають свій досвід та історії успіху. Це мотивує родину на нові досягнення і чітко формує розуміння для подальшого розвитку.

«Легалізація нашої діяльності підвищить рівень реалізації, гарантована більш висока вартість продукції, можливість використання пільг для фермерського господарства, дотації, кредитування. Тобто працювати офіційно набагато цікавіше».

Система знижок “Е-ваучер” активно використовується в господарстві Гладарєвих. Вони купують волокно, добрива, касети. Але спочатку здійснюють моніторинг для закупівлі необхідного товару, і потім, в результаті висновків, приймають вигідне для себе рішення. Іноді всі заощаджені кошти можна віддати за доставку пошті. Тому необхідно раціонально підходити до кожного етапу процесу.

«Для нас важливо, що в рамках Проєкту ми маємо можливість купувати якісні засоби виробництва зі знижкою за програмою “Е-ваучер”, це дуже корисно та дозволяє нам неабияк економити».

Завдяки проєкту UHBDP у Володимира Гладарєва розширилося коло клієнтів, яких він консультує як агроном, і підвищився рівень довіри серед інших фермерів в районі. Він консультує фермерів в своєму окрузі і має багато інформації стосовно того, що і в яких обсягах вирощують люди. Таким чином, може спланувати свій збут продукції. Тобто, якщо всі засаджують певний сорт полуниці, то він може посадити або такий самий сорт і потім агрегувати його, або планувати вирощування іншого сорту, щоб не конкурувати на ринку.

Саме Проєкт зародив у родини Гладарєвих ідею про легалізацію свого бізнесу. Раніше це була просто «сімейна іграшка». Потім, дивлячись на людей, які мають невеличку земельну ділянку та офіційно успішно розвивають свій бізнес, родина вирішила створити власний бізнес з улюбленої справи. Зараз, відвідуючи більш розвинуті країни, наприклад, як Італія, Гладарєви намагаються не тільки насолодитися культурними особливостями, але дуже цікавляться полями і тонкощами ведення фермерського господарства.

«Проєкт – це додаткові знайомства. А також можливість відвідувати семінари і проходити навчання. Часто виникають питання з ОСГ і не завжди все відбувається мирно, іноді приходиться воювати з владою. А всі обирають пасивну модель поведінки і чекають від інших інформації, що робити далі. Тобто Проєкт є дуже цінним. І завдяки Проєкту я тепер знаю посла Канади в Україні».