Родина Ганни Іщенко та Віталія Опанасюка з села Таврійське Оріхівського району Запорізької області займається виробництвом трав'яних чаїв та лікувально-профілактичних зборів трав. На власній невеликій присадибній ділянці вирощують шавлію мускатну, волошку, м'яту та амарант. Ще вони займаються збором дикоросів, закуповують сировину як від місцевого населення, так і від виробників з інших регіонів.

«Збираємо та закуповуємо дуже багато лікарських трав: звіробій, деревій, полин, ожину, чебрець, липу, каштан, шандру, материнку і багато інших рослин та завжди готові до співпраці з малими виробниками, – розповідає Ганна. – Наразі нам здають продукцію деякі жителі нашої ОТГ, а також є домовленості на закупівлю певних трав, наприклад, з учасницею UHBDP Оленою Кичкіною. Ми домовилися про покупку ромашки. Потреби в сировині є, поки в загальній кількості близько 500 кг, в наступному сезоні буде значно більше.»

Для отримання не тільки привабливого зовнішнього вигляду, але й для збереження всіх корисних речовин у кінцевому продукті надважливим є саме процес сушіння та подрібнення, при чому для різних лікарських трав вони відрізняються.

Як і кожний малий бізнес, сімейний бізнес Ганни та Віталія зіштовхнувся з нестачею фінансових ресурсів для збільшення обсягів виробництва та розширення сімейної справи. Відсутність необхідного дороговартісного обладнання підштовхнуло подружжя взяти участь в грантовій програмі UHBDP “Малі гендерні інноваційні гранти” та вже в кінці червня 2020 р. господарство змогло встановити жаданий цех з сушки лікарських трав. Цю універсальну сушильну шафу можна також використовувати для сушіння овочів, фруктів, ягід, грибів та горіхів.

Сушильна шафа обладнана автоматикою, вентиляторами, інфрачервоними панелями, датчиками вологи і температури, лотками. Ззовні шафа обшита листовим металом. Температурні режими в сушильній шафі виставляються в межах 35-52 °C. За допомогою вмонтованих вентиляторів відбувається кругообіг теплого повітря в середині сушильної шафи та видалення вологи назовні. Термін сушки 3 – 8 год. Щоб повністю заповнити сушарки сировиною, потрібно близько 1 тонни сирої трави. В даний момент виробничі потужності цеха з сушки лікарських трав виробники використовують не повністю. Це пов’язано з неможливістю заповнення її при ручному подрібнені трав.

Цех для сушки допомагає отримувати сировину для чаїв найвищої якості, збільшити обсяги виробництва і реалізації продукції. Сушильна камера забезпечує необхідну температуру сушіння за будь-яких погодних умов: сушіння відбувається за спеціально заданим температурним режимом (для різних лікарських трав він різний) та дає можливість отримувати на виході сировину із заданим рівнем вологості, що також є важливим якісним показником для подовження терміну придатності продукту. У природній сушці сировина сушиться в середньому 2-4 дні в залежності від погодних умов та виду рослинної сировини.

«Сушильна камера вирішує одну з наших головних проблем – недостатність площі для сушіння, – радіє грантоотримувачка. – Також за допомогою сушильної шафи ми можемо уникнути псування сировини в погану погоду, а в кінці сезону (восени) плануємо сушити ягоди та коріння.»

Заповнюємо сушильну шафу повністю лише тоді, коли сировина не вимагає попереднього подрібнення – це можуть бути листя або деякі види трав, наприклад, чебрець. В наступному сезоні плануємо придбати подрібнювач і завантажувати сушарку на всі 100%, – розповідає Ганна Іщенко.

«Сушильна камера надасть можливість отримати конкурентні переваги на ринку виробників не тільки за рахунок збільшення виробництва, але і підвищення якості продукції, що дозволить збільшити її обсяг реалізації та розширити ринки збуту.»

Покупці фіточаїв та трав'яних зборів – це і кінцеві споживачі, і оптовики: магазини, екомагазини, інтернет-магазини. Упаковують трав’яні збори вручну в паперові крафт-пакети та продають під торговою маркою “Megafit”. Один раз на два роки на всі трави робляться радіологічні висновки. Асортимент фіточаїв великий: “Вітамінка, “Бадьорий ранок”, “Загальнозміцнюючий”, “Солодкий сон”, “Печінковий”, “Шлунковий”, “Секрети молодості” тощо. Оптова ціна за 80-грамову упаковку чаїв на даний момент складає 22 грн, роздрібна – від 40 грн.

Розширюватися, звичайно, плануємо і є куди – кількість покупців зростає, запитують нові продукти (суміжні, тобто на основі трав), і ми можемо це робити. Також в планах зміна упаковки та етикетки на більш сучасну. Правда, розширюємося ми поступово, в міру фінансових можливостей. У планах на майбутнє – і нові види трав, і нова упаковка, і нові фітопродукти, які я поки не розголошую – комерційна таємниця, – посміхається Ганна. – Цього року плануємо реєстрацію в Держпродспоживслужбі та отримання сертифікації.