Галина Довга мешкає у Новобериславі, що на Херсонщині, та багато років вирощує черешню, персики та абрикоси. Великі сади тішать гарними врожаями, але продати цей товар донедавна було вкрай складно. Закупівельники не надто щирі, ціну давали замалу. У 2017 році до Галини та інших мешканців села приїхали спеціалісти Українського проекту бізнес – розвитку плодоовочівництва, що фінансується урядом Канади, і поділилися рецептом успішного бізнесу. Кооперація зусиль, формування великих партій продукції – і вже не вам, а ви диктуєте ціни на свій товар.

«Ми багато років на ринку. Важкість реалізації продукції. яка існувала, вона нас засмучувала. І партії були незначні, тому на ринці вони не настільки користувались попитом. На ринці не беруть по 100 кг, по 50 кг, на ринок потрібно вести тони. Щоб такий об’єм створити ми вирішили сформувати групу.»

Ситуаційні продажі дрібних партій перекупникам не сприяли стабільному розвитку бізнесу. Зібрана черешня часто псувалася, так і не дочекавшись свого покупця. Новоберіславці втрачали доходи. Все це підштовхнуло їх до кооперації.

«Нас у групі 15 осіб. І так як наші сади, ділянки, вони усі межували один з одним, і у кожного потрохи; у того, наприклад, 1,5 гектари полуниці, у того 0,5 гектарів смородини, персика, або ще чого-небудь, ось. Ми вирішили свої ділянки об’єднати і на основі цього створити партії, щоб нам легше було реалізовувати їх на ринку. »

Проаналізувавши ринок збуту, Галина Довга та інші фермери з регіону знайшли великого трейдера, якому був би цікавий їх товар. Члени групи, скооперувавшись усі разом, стали збувати товар більш великими партіями. Якщо раніше, до зустрічі із Проектом UHBDP та навчанням ведення гуртової діяльності, вони були пасивною ланкою в ланцюзі постачань, то тепер фермери на високому рівні ведуть переговори з великими закупівельниками.

«Ми стали знаходити оптових покупців, які приїжджають прямо до нас, безпосередньо на дільницю. Вони забирають товар, він не псується і він доїжджає до місця реалізації у дуже гарному стані. Наша продукція стала відомою на ринку, тому що вона дуже гарної якості і ми намагаємось зібрати її швидко й дуже швидко реалізувати.»

Працюючи таким чином, група виробників, разом з фермеркою-лідером Галиною Довгань, має змогу отримувати стабільно вигідну ціну і вже не залежать від різних коливань цін на ринку.

«По-перше знизились наші витрати. Ми не їздимо самі на ринки, ми не витрачаємо паливо, ми не витрачаємо кошти на тару. Ми не витрачаємо свій час дорогоцінний, який потрібно приділити саме саду або ягідникам. Трейдер приїжджає самостійно, забирає сам товар і у підсумку знижуються наші витрати. Ми дуже виграємо завдяки такому формату праці.»

А минулого року група фермерів ризикнули прислухатися до ще однієї рекомендації фахівців Українського Проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва й знову виграла.

«У групі ми прийняли рішення працювати з відстрочкою платежу з трейдерами і це нам дає те, що наш товар увесь буде реалізований до єдиного кілограму. Що нічого не пропаде і все буде продано без залишків.»

На даний час Галина Довга разом з іншими членами групи продовжують працювати з фруктовими деревами, засадили експериментальну дільницю. Для цього усією групою закуповували дерева різних сортів – усього біля 40 видів черешень та персиків. Саджанці покупали у різних товаровиробників, в різних садах, таким чином фермери намагаються оновити свої сади та знайти найвигідніші сорти дерев для подальшої реалізації. На ділянці перевіряють, як саме Фрукти переносять різні погодні умови. Під час догляду за садом, фермери не використовують ніяких хімічних засобів, усі дерева зростають так, як вони повинні зростати у природі. Усі зразки, які пройдуть усі кліматичні випробування, стануть основою майбутнього саду Галини Довгої та її односельців – членів об’єднання фермерів.

«Ми ризикнули об’єднатися і не шкодуємо. Будуємо плани на майбутнє та розуміємо, що разом ми сильніші, а тому й успішніші.»