Стандарт GLOBALG.A.P. – це незалежна, добра практика ведення сільськогосподарського виробництва, яка забезпечує прозорість всього циклу виробництва. GLOBALG.A.P. - це сертифікація не кінцевого продукту, а технології виробництва, починаючи від посадкового матеріалу чи насіння, добрив і пестицидів до післязбиральної доробки та зберігання, якщо вони є. Про це консультант з питань сертифікації виробництва за стандартом GLOBALG.A.P. Ніна Дмитраш заявила під час спеціалізованого семінару для клієнтів UHBDP.

[widgetkit id=395]

Головне завдання GLOBALG.A.P. – забезпечення клієнтів торгівельних мереж якісною продукцією, яка корисна покупцеві й не завдає шкоду навколишньому середовищу.

Ніна Дмитраш звернула увагу на те, що стандарти GLOBALG.A.P. є добровільними приватними стандартами безпечності сільськогосподарської продукції та поширюються виключно на виробництво свіжої продукції. Перероблена продукція: нарізана, заморожена, перероблена у джеми, соки, інше – сертифікується за іншими стандартами. Тому, по-перше, фермери повинні зрозуміти, що в них є, на що вони хочуть отримати сертифікат безпечності.

Історія GLOBALG.A.P. розпочалась у 1997 році, коли великі європейські мережі роздрібної торгівлі створили Асоціацію європейських роздрібних торговців сільськогосподарською продукцією (EUREP). Через 2 роки сімнадцять роздрібних торговельних компаній вирішили запровадити незалежну систему верифікації як фундамент для забезпечення постачальниками відповідних вимог.

Власником GLOBALG.A.P. є німецька приватна компанія з обмеженою відповідальністю FoodPLUS GmbH, яка діє як єдина менеджерська платформа для GLOBALG.A.P. Виконавче керівництво FoodPLUS GmbH несе відповідальність за реалізацію політики та стандартів, а також сприяє процесу стандартизації GLOBALG.A.P., керує базою даних GLOBALG.A.P. та забезпечує видачу сертифікатів. В систему GLOBALG.A.P входять: торгові роздрібні мережі, постачальники та виробники, асоційовані компанії, мережі дослідницьких інститутів, пов’язаних із питаннями роздрібної торгівлі, лабораторії.

За розробку та визначення критеріїв стандартизації відповідають технічні комісії, їх п’ять за напрямками: рослинництво, аквакультури, тваринництво, GRASP (соціальний модуль), системи та правила. Вони також відповідають за розробку інтегрованих систем управління сільськогосподарським виробництвом GLOBALG.A.P. (версія V5), систем та правил (версія V5) та соціального модулю GRASP.

На сьогодні є 228 сертифікованих видів продукції та понад 140 тисяч сертифікованих виробників у більш ніж 118 країнах, 1 700 інспекторів та аудиторів працюють у 136 акредитованих органах, здійснюючи незалежні перевірки та сертифікацію виробників. Більшість виробників та компаній, що працюють у сфері харчування повинні мати сертифікат GLOBALG.A.P. GLOBALG.A.P. не є обов’язковим для того, щоб експортувати продукцію, однак він є головною умовою для доступу до головних міжнародних ринків.

Щоб отримати сертифікат GLOBALG.A.P., виробник повинен підтвердити: якість і безпечність вирощеної продукції, а також те, що вироблені продукти харчування не шкодять здоров'ю споживачів та сільськогосподарським виробникам, що процес виробництва не має негативного впливу на навколишнє середовище. Крім того, підтвердити обмеження використання засобів захисту рослин й забезпечити відповідальність по відношенню до охорони здоров'я та безпеки працівників.

Впровадження критеріїв відповідності є основним етапом побудови системи GLOBALG.A.P. Сертифікат GLOBALG.A.P. - це книжка, яка складається з контрольних точок (процеси, матеріали та інше), всі контрольні точки мають свої критерії відповідності. Щоб виробникам плодоовочевої продукції отримати сертифікат, треба привести у відповідність 89 основних, 114 другорядних і 15 рекомендаційних точок. Ніна Дмитраш запевнила, що велика частина документів, які вимагаються при стандартизації, є в кожному підприємстві.

- В першу чергу, увага звертається на якість і безпеку засобів захисту рослин, добрив, води, які використовують у процесі вирощування продукції, стану техніки, гігієни праці, - підкреслює Ніна Дмитраш.

Існує два варіанти сертифікації: окремого господарства й групи виробників. Усі виробники, зареєстровані у складі групи, повинні дотримуватися вимог обов’язкової внутрішньої Системи Управління Якістю (QMS), яка регулює виробництво продукції, що підлягає сертифікації. Група виробників також повинна бути юридичною особою, сертифікат отримує не кожен, а вся група.

Ніна Дмитраш наголошує, що сертифікат – це безліч переваг для виробника й покупця. GLOBALG.A.P. забезпечує прозорість процесу виробництва продукції, що дає змогу відстежити її походження (виробник, ділянка, де росла продукція, застосовані засоби захисту, добрива). GLOBALG.A.P. базується на принципі самооцінки виробництва – відповідальність виробника досягти виконання всіх контрольних точок. GLOBALG.A.P забезпечує покращення якості управління господарством. GLOBALG.A.P - підтвердження безпечності продукції.