"Яка вигідна форма реєстрації!" - вигукнув працівник податкової інспекції, коли учасник Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва нещодавно прийшов зареєструватися як ФОП 4 групи. Так, навіть держреєстратори та податківці мало що знають про цю форму реєстрації. ФОП 4 групи в Україні ввели ще в 2017 році, проте довго не могли прийняти підзаконні акти та узгодити реєстраційні процедури. Сьогодні, наприклад, в Одеській області не більше 20 осіб оформлені як ФОП 4 групи. І даремно!

У чому ж переваги ФОП 4? Про це під час заходу в селі Утконосовка Одеської області "Нові можливості збуту овочів" розповів Микола Горшков, спеціаліст з розвитку плодоовочевого ланцюга UHBDP. По-перше, сума єдиного податку не прив'язана до суми виручки, тобто скільки б ви не заробили, платити будете фіксовану суму. По-друге, платники єдиного податку в рамках ФОП 4 звільняються від сплати податку на землю, яка використовується для здійснення підприємницької діяльності.  Ну, про все по порядку.

До четвертої групи платників єдиного податку відносяться сільськогосподарські товаровиробники, зокрема, фізичні особи – підприємці (ФОП), які провадять діяльність виключно в межах сімейного фермерського господарства.

Яких же вимог необхідно дотримуватись?

А тепер про податки. Виробник, що оформлений за 4 групою спрощеної системи оподаткування (без ПДВ) повинен сплачувати Єдиний страховий внесок (ЄСВ) та єдиний податок.

ЄСВ – це 22% від мінімальної заробітної плати, зараз він складає 1320 грн. на місяць.

ЄСВ сплачується за кожного члена СФГ, члена сім'ї, який офіційно входить до СФГ, але ЄСВ не платять пенсіонери, особи з обмеженою працездатністю та особи, які вже мають постійну роботу в іншого роботодавця. Тобто, якщо ви десь офіційно працевлаштовані, а паралельно зареєстрували СФГ як ФОП 4 групи, то ЄСВ ви не сплачуєте.

Щоб мотивувати виробників реєструватися як ФОП 4 групи, держава пропонує пільгу щодо сплати ЄСВ для СФГ, отже, сума податку становить:

Єдиний податок – це відсоток від НГО землі (по ОТГ або по області) з урахуванням коефіцієнта в залежності від категорії землі (оранка, багаторічні насадження, закритий грунт)

Єдиний податок прив'язаний не до виручки, а до вартості землі,  на якій ви ведете підприємницьку діяльність, згідно з нормативно-грошовою оцінкою (НГО) землі!

Сплата єдиного податку здійснюється поквартально наступним чином: 1 квартал - 10%, 2 квартал - 10%, 3 квартал - 50%, 4 квартал - 30% від загальної суми податку, який нараховано за рік. Ну і повторимося, платники єдиного податку в рамках ФОП 4 звільняються від сплати податку на землю, яка використовується для здійснення підприємницької діяльності.

«Навіщо мені зареєстрований бізнес?» - скажете ви. А землю купити хочете? Тоді покажіть джерело доходу, звідки у вас гроші на землю. А кредит отримати в банку плануєте? Покажіть свої прибутки за 2 роки. А допомогу за держпрограмою отримати хочете? Також потрібно вести зареєстрований бізнес. А грант від UHBDP чи іншого проєкту міжнародної технічної допомоги цікавить? Без реєстрації його отримати неможливо. А продавати в супермаркет хочете? Також потрібно бути зареєстрованим.

Рахуйте, що вам вигідніше!  


P.S.

Що ще потрібно знати про ФОП 4 групи?

Якщо річний дохід перевищує 1 000 000 грн. - обов'язкова реєстрація платником ПДВ.

Якщо річний дохід, отриманий у грошовій формі (готівкою), перевищує 220 мінімальних з/пл = 1 320 000 грн. - обов'язкова реєстрація касового апарату (РРО / ПРРО).

Ще треба зберігати первинні документи (рахунки, квитанції, акти, відомості про виплату зарплати і т. п.), вести облік податкових накладних з ПДВ за встановленою формою, а ось вести облік доходів можна в довільній формі. Раз  у квартал потрібно подавати звіти та сплачувати податки.