І це не дивно: витяг меду з вуликів - це одна з найбільш трудомістких робіт у бджільництві. Традиційно ця операція складається з безлічі кроків, основними з яких є відкриття вулика, викурювання бджіл димом, роздрук сот з медом, закритих бджолиним воском, витяг меду за допомогою медогонки, проціджування меду. А австралійський проект Flow Hive пропонує рішення, при якому для отримання меду не потрібно відкривати вулик і тривожити бджіл.

Інноваційна процедура збору меду заснована на пластикових рамках особливої ​​конструкції. Батько і син Сідар і Стюарт Андерсони працювали над цим винаходом протягом десяти років, а останні три роки проводили польові випробування спільно з бджолярами з різних країн. На їхню думку, найважливіша проблема бджільництва полягає в тому, що практично неможливо витягти мед не завдаючи при цьому шкоди бджолам і не порушуючи життя вулика. Flow Hive дає можливість відкачувати мед з мінімальним втручанням у вулик.

Ідея народилася на північному узбережжі Нового Південного Уельсу в Австралії. Результатом стала пластикова (без бісфенолу А) рамка Flow, яка складається з частково сформованих сот. Бджоли самостійно добудовують стільники воском, а потім як завжди наповнюють їх медом і запечатують. При повороті ключа, осередки поділяються по вертикалі, дозволяючи меду стікати по ізольованому стоку до основи рамки і потім і за межі вулика через приєднану трубку. Бджоли при цьому практично не турбуються. Коли мед стече повністю, ключ необхідно повернути у зворотний бік для повернення осередків в початковий стан. Це дозволить бджолам видалити кришечки порожніх сот і наповнити осередки медом повторно. Бджоли використовують частину воску повторно, що може поліпшити продуктивність і видачу меду. Віконце дозволяє бачити, коли мед запечатаний і готовий для збору.

Мед витікає під дією звичайної сили тяжіння, його не потрібно фільтрувати від залишків сот, мертвих бджіл і т. п.; не потрібно нагрівати. Оскільки мед можна збирати з кожної рамки окремо, протягом всього сезону можна випробувати різні види смаків і ароматів. При цьому на смак не буде впливати процес обробки (мед значно менше взаємодіє з киснем).

«Відкрийте кран і насолоджуйтеся видовищем - чисті, прозорі потоки меду течуть з вулика в банки. Ніякого безладу, ніякої суєти, ніякого додаткового дорогого обладнання і без усякого неспокою для бджіл », - кажуть Андерсони.

Винахід не скасовує необхідності час від часу розкривати вулик для регулярного огляду бджолиних сімей, виявлення захворювань, видалення шкідників, вибракування бджіл і т.д. Для всіх цих робіт пасічнику як і раніше будуть потрібні захисний костюм і димар.

Автори називають свій винахід найзначнішим нововведенням в бджільництві з 1852 року, натякаючи, що Flow стоїть нарівні з вуликом Лангстрота. Легко побачити, що новинка не тільки береже час і робить процес безболісним для бджіл, але також ставить отримання меду в рамки простого процесу, доступного для любителів. Бджоли часто стають агресивними при розбиранні їх вулика. Обіцяється, що з Flow сусіди пасічника не помітять процесу збору меду.

Австралійці стверджують на підставі декількох років спостережень, що бджоли не мають яких-небудь особливих вимог і заповнюють стільники Flow з тією ж частотою, що і стільники звичайних рамок (під час експериментів рамки Flow ™ чергувалися в вуликах зі стандартними дерев'яними рамками). Також заявлено, що кожна рамка приносить до 3 кг меду, а частота можливого збору варіюється в залежності від сили сім'ї і може складати від тижня в пік сезону до місяця. Меду потрібно від двадцяти хвилин до двох годин для стікання. Зрозуміло, не варто забувати залишати частину меду для зимівлі бджіл.