Чи потрібно мені вносити добрива? І якщо так, тоді які? І в якій кількості?” - Ці три питання стають дедалі актуальнішими для більшості аграріїв з наближенням весняного сезону. І якщо раніше відповідь можна було отримати тільки в агролабораторії, відправивши свій ґрунт на аналіз, то сьогодні у виробників з’явилася альтернатива - експрес метод дослідження ґрунту просто на ділянці. Тож, що це таке? 

Експрес-аналіз ґрунту - це швидке визначення вмісту водорозчинних елементів живлення у ґрунті за допомогою портативних пристроїв. Ключова перевага експрес методу полягає в тому, що результати можна отримати за кілька хвилин, знаходячись прямо на полі. А сучасні вимірювальні прилади, як правило, мають можливість проводити необмежену кількість дослідів  без додаткових витрат на реактиви. Розглянемо у цій статті один з таких пристроїв -  NPK сенсор від Open Soil.

Як видно з назви, NPK сенсор дозволяє визначити вміст азоту (N), фосфору (P), та калію (К) у ґрунті. Суть роботи сенсора полягає у вимірюванні електропровідності ґрунтового розчину. Чим більша концентрація солей певного елементу в ґрунті, тим вища електропровідність, яку здатен зафіксувати сенсор. 

Ключова різниця між сенсором та лабораторією полягає у принципі вимірювання. Сенсор визначає актуальний вміст водорозчинних солей NPK, що будуть доступні для рослин протягом сезону. Натомість, лабораторії найчастіше враховують загальний вміст елементів у ґрунті, тобто як доступні, так і недоступні для рослин форми. Що це означає на практиці? 

Припустимо, аналіз ґрунту в лабораторії показав дуже високий вміст фосфору у ґрунті на полі №1, в той час як на полі №2 було зафіксовано знижений вміст фосфору. На полі №1 вирішили не вносити фосфорні добрива взагалі, а на поле №2 було внесено мінімально необхідний об’єм фосфорних добрив:

Вже на початку сезону з’ясувалося, що для активного старту рослинам на полі №1 було недостатньо фосфору з ґрунтових запасів. Такі рослини візуально відстали у розвитку в порівнянні з сусіднім полем №2, де сукупний вміст фосфору був нижчим навіть з урахуванням застосованих фосфорних добрив. Чому ж таке сталося?

Справа в тім, що не всі елементи однаково активно розчиняються у воді та переходять у стан ґрунтового розчину. Наприклад, сполуки азоту є добре розчинними та рухомими, сполуки калію мають середню розчинність та невисоку рухомість, а сполуки фосфору практично нерозчинні та малорухомі у ґрунті. 

Але не тільки водорозчинність впливає на доступність елементів живлення для рослин. Важливу роль також відіграють інші ґрунтові елементи живлення, що можуть стати антагоністами або блокаторами у ланцюгу живлення рослин. Наприклад, фосфор блокується залізом та алюмінієм на кислих ґрунтах та адсорбується кальцієм і магнієм на лужних. 

Ось чому необхідно звертати додаткову увагу саме на вміст доступних сполук NPK у ґрунті та брати до уваги pH. Повертаючись до прикладу з двома полями стає зрозуміло, що внесені фосфорні добрива на поле №2 були більш доступні для рослин, ніж потенційні великі запаси ґрунтового фосфору на полі №1. Очевидно, що окрему увагу слід приділяти саме доступним формам елементів живлення, які будуть знаходитися в орному шарі ґрунту під час розвитку рослин. І одним з найпростіших способів дізнатися про вміст доступних сполук - це провести вимірювання електролітичного потенціалу ґрунтового розчину. Простіше кажучи, NPK сенсор здатний показати актуальний вміст доступних форм азоту фосфору та калію в ґрунті

Окрім переваги проводити експрес аналіз, сенсор дозволяє робити необмежену кількість дослідів протягом сезону на різних ділянках поля або у різних теплицях. Чому це важливо? 

Протокол лабораторного аналізу дуже швидко втрачає свою актуальність, особливо його результати по азоту. Як вже говорилося вище, азот дуже рухомий елемент. Він може промиватися вглиб ґрунтового профілю, поглинатися мікробіотою ґрунту або ж навіть випаровуватися в атмосферу через процес денітрифікації. Тож, якщо аграрій робить аналіз ґрунту восени, скоріше за все, ці результати вже будуть недійсні навесні. 

Регулярні спостереження - це необхідна складова при коригуванні підживлення. Якщо в агровиробника є можливість робити кілька лабораторних аналізів за сезон аби оцінювати, як змінюється азотний статус його ґрунту - чудово. В інших випадках, коли треба заощадити гроші на аналізах та спрямувати їх на закупівлю необхідних добрив, можна скористатися NPK сенсором. 

Усереднення точних даних. Наступною важливою темою є екстраполяція результатів лабораторного аналізу, тобто поширення точкових результатів на всю площу. Цей метод, до якого змушені звертатися аграрії, також продиктований високою вартістю аналізів. Проби ґрунту відбираються з кількох місць на полі методом конверту або зігзагом, змішуються і відправляються в лабораторію. Так з’являються точні дані усередненої проби. 

А як щодо більш точного визначення результатів, особливо на малих ділянках (до 50 га)? Цю задачу також можна вирішити за допомогою NPK сенсора. Оскільки сенсору не потрібно жодних реактивів крім води, швидкість отримання нових даних з інших точок на ділянці залежить тільки від швидкості переміщення оператора з сенсором. Та найголовніше: кожна отримана проба ґрунту буде мати унікальні показники. Це означає, що агроном, фермер чи навіть дачник-любитель зможе самостійно визначити, де на його ділянці знаходиться зона з низькою продуктивністю ґрунту. Тож тепер, кожен з них зможе відповісти на 3 головні питання:

  1. Чи потрібно мені тут вносити добрива? (Можливо, ділянка буде настільки занедбана та збідніла, що в цьому році на ній краще нічого не вирощувати).
  2. Якщо добрива потрібні, тоді які? - Сенсор дозволить оцінити якого з трьох елементів не вистачає найбільше.
  3. В якій кількості? - Результати сенсора можна розрахувати самостійно за методом нормативів витрат або скористатися калькулятором добрив.

Наостанок, пропонуємо вам відвідати сайт Open Soil та дізнатися більше про NPK сенсор.