[widgetkit id=507]

І якщо ще 2-3 роки тому гуміреактор будували лише ті, хто був готовий експериментувати, то сьогодні ця технологія для херсонських виноградарів та садівників здається абсолютно логічною. “Першопрохідці” у інноваційних екологічних підходах радо приймають інших фермерів, які також замислюються про перехід на стійке землеробство.

11 жовтня відбувся одноденний екологічний тур, у якому прийняли участь 8 представників агробізнесу Херсонської області. Учасники еко-туру - це професійні агровиробники з багаторічним досвідом вирощування овочів борщового набору, кавунів, пекінської капусти, раннього редису тощо. Почувши про можливість створення органічного добрива із бур’янів, вони охоче погодились на цю екскурсію. Супроводжував цю екскурсію і винахідник гуміреактора, вчений агроном Іван Бураков.

Візит група розпочала з господарства Едельвейс-2, власником якого є виноградар та садівник Тажидін Мустафаєв. Сьогодні його теплиці облаштовані сучасними системами малооб’ємної гідропоніки під суницю садову, в інших росте виноград. В середині однієї з теплиць знаходиться компостер на кілька кубів, заповнений різноманітними рештками виноградної лози та бур’янів, що ростуть довкола. Винахідник гуміреактора поспішає пояснити, що таке сусідство необхідне, щоб підтримати працездатність бактерій в прохолодний період, коли назовні теплиці температура нижче нуля. Саме тут утворюється рідкий концентрат гумістоку, який має назву “Здоровий Врожай”. Побачивши все на власні очі, фермери придбали кілька літрів гумістоку в господарстві “Едельвейс-2” для проведення експериментів на декоративних квітах.

Другим господарством, яке надзвичайно вразило усіх присутніх було ОСГ “Павлівських”, що має кілька сучасних тепличних комплексів. Господар Михайло Михайлович постійно експериментує, тому зараз у більшості теплиць вирощуються одразу по декілька культур, наприклад, виноград, суниця садова, картопля та кріп. Крім цього у господарстві активно вирощуються інші ягідні культури: ожина, лохина та малина. Тут гуміреактор, також знаходиться в теплиці, проте він має вигляд туристичної перлини цього господарства. В середині компостера багато зелених обрізок винограду, тому з першого ж погляду стає зрозуміло, що робітники знають, куди нести сміття після обрізки.

“Якби не гуміреактор, тут була б гора у кілька десятків метрів заввишки”, - каже Михайло Павлівський та підкреслює, що таке швидке компостування стало можливим завдяки роботі мільярдів корисних мікроорганізмів. - Ми використовуємо роботу бактерій для власної користі. Вони перетравлюють рештки, а потім разом з поживним розчином потрапляють до субстрату та у прохолодний час піднімають його температуру в середньому на 20С вище, ніж у теплиці”.

Гості не приховували свого захвату від побаченого, оскільки вирощування стількох різноманітних культур практично без хімічних обробок здавалося їм неможливим.

Третім було ОСГ “Анастюк”, що має гуміреактор під відкритим небом. Пан Сергій підійшов до побудови компостеру дуже серйозно: капітальна споруда з литим бетонним фундаментом, накопичувальна ємність для рідкого добрива - гумістоку, з якої мотопомпою викачується концентрат і потрапляє до змішувального вузла. Далі все це використовується під час фертигації, а також як розчин для листових обробок. Препарат забезпечує рослину поживними речовинами, а також захищає від багатьох шкідників. Винахідник компостеру пан Іван Бураков зазначає, що 1 л концентрату достатньо розвести у 100 літрах води та обробляти насадження 1 раз на 7-10 днів, в залежності від можливості. Такі превентивні обробки можуть здаватися досить частими, але вони забезпечать надійний захист, тому фермер може не витрачатись на агрохімікати, аби боротися зі шкідливим фактором при його наявності.

Фермерське господарство пана Ворожко було заключним, яке відвідали агровиробники у рамках цього еко-туру, і воно здивувало чи не найбільше. На піщаних ґрунтах тут вирощують суницю садову без агрохімічних обробок. Таке диво стало можливим завдяки тому ж гумістоку. Пан Ворожко має відразу два гуміреактори: один найпростіший у вигляді гідроізольованої компостної ями, другий - традиційний компостер, що працює за принципом сполучених посудин: під дією тяжіння уся рідини стікає у найнижчу точку та збирається у окремій ємності. Фермер не шкодує гумістоку та поливає ним кожну нову партію рослинних решток, які закладаються у компостер. Так вдається підтримувати надзвичайну швидкість перетворення всіх відходів на добриво. Справжнім дивом фермер вважає те, що завезені хробаки породи «старатель» розселилися довкола гуміреактора у піщаному ґрунті, де він їх раніше ніколи не бачив. А гусаки, що живуть просто неба, із-задоволенням п'ють гумісток і виглядають здоровими та активними.

За результатами туру учасники домовились між собою та придбали технічну документацію у винахідника Івана Буракова, аби почати робити свій власний гуміреактор. Усіх фермерів, що брали участь у еко-турі, об'єднує турбота про власних дітей та онуків. Ці маленькі інспектори якості мабуть найбільше впливають на агровиробників, спонукаючи їх скорочувати або навіть відмовлятися від агрохімічних обробок, аби малеча могла поласувати смачною ягодою просто з куща.

Чому б нам всім не спробувати стати хоч трохи екологічними заради майбутніх поколінь?