Проект UHBDP продовжує стежити за екологічними тенденціями в аграрному секторі. У цій статті ми розповімо про практичне використання, інноваційної біотехнології вирощування і застосування зеленої маси, нової для України культури - ейхорнії або водного гіацинта.

Водяний гіацинт (Eichhornia crassipes) - водна рослина родом з тропічних районів Південної Америки. Його називають також Ейхорнією відмінною. Природним середовищем для квітки є озера, річки (з відсутністю сильної течії), ставки, болота і навіть канави.

Ейхорнія володіє колосальною швидкістю зростання у водоймах і величезними адаптивними можливостями. Її унікальність полягає в тому, що вона може бути використана для годування тварин після того, як виконає свою основну функцію по очищенню сільськогосподарських стоків, що утворюються на фермах птахівництва або  тваринництва (при відповідному токсикологічному контролі).

Проте при контрольованому розведенні, водяний гіацинт відрізняється користю для акваріумів і ставків. Завдяки своїм здібностям абсорбера рослина чудово очищає воду, робить її прозорою і прибирає неприємний запах. Воно здатне вбирати отруйні інсектициди, важкі метали, продукти життєдіяльності риб і інші токсичні речовини. Як і всі плаваючі водорості, ейхорнія за допомогою листя використовує для фотосинтезу вуглекислий газ повітря, а за допомогою кореневої системи засвоює з води неорганічний вуглець карбонатів, мінеральні солі, низькомолекулярні вуглеводи (багато з яких є активними забруднювачами вод), амінокислоти та ін. речовини. Потужна коренева система ейхорнії забезпечує високу ефективність поверхнево-адсорбційного поглинання поживних речовин.

Саме цей мікробіоценоз дозволяє рослині бути таким ефективним очищувачем шляхом біологічного перетворення токсичних з'єднань в нешкідливі речовини. Ця водна рослина являє собою потужну біохімічну лабораторію, що переробляє складні токсичні продукти. Забруднені бензином, фекаліями, гноєм води ставків і річок, засаджені заростями ейхорнії, поступово очищається за допомогою її потужної кореневої системи, а всі забруднюючі компоненти переходять в прості елементи, частина з яких рослина використовує для своєї життєдіяльності, а частина - кисень, водень - виділяє в атмосферу.

З 2015 року в Одеській області в умовах експериментального фермерського господарства “У Самвела” ведуться виробничі випробування по вирощуванню ейхорнії і застосування зеленої маси в годуванні сільськогосподарських птахів.

Розводити в великих кількостях Ейхорнію відмінну не рекомендоване, оскільки рослина має здатність настільки щільно заплітати водойму/акваріум, що повітря туди буде погано потрапляти, що спричинить тільки шкоду популяціям акваценозу.

У фермерському господарстві “У Самвела” аналізують можливість раціонального використання врожаю ейхорнії цілий рік при впровадженні біотехнології силосування зеленої маси у фазу найбільшого накопичення в рослинах протеїну та інших біологічно активних речовин. Для клімату південних областей України це останні місяці літа і початок осені (серпень-вересень). Хімічний склад рослинної маси ейхорнії може значно змінюватися в залежності від середовища зростання і віку рослин.

Результати лабораторного аналізу хімічного складу зелених рослин ейхорнії, зроблені в різні літні місяці показують, що протягом сезону в зелених рослинах ейхорнії відбулося накопичення протеїну, кількість якого істотно перевищило рівень таких традиційних кормових культур, таких як кукурудза і навіть люцерна. За поживністю, зелена маса ейхорнії порівнюється з концентрованими кормами (0,88 кормових одиниць), при цьому з апетитом поїдається тваринами і насичена біологічно активними речовинами.

Оскільки у кліматичних умовах України ейхорнія може розмножуватися тільки вегетативним шляхом (для дозрівання насіння необхідно підвищення температури води до +32 ° С і вище), тому для підтримки зеленого конвеєра в фермерському господарстві в холодну пору року вирощують культуру в закритих біопрудах для корму і на розсаду в літній період. З одного квадратного метра закритих біоставків в господарстві отримано по 293 кг зеленої маси ейхорнії. Лабораторний аналіз показав відсутність нітратів та загальної токсичності в зеленій рослині, а вміст сирого протеїну становило 21,25% (Експертний висновок № 5.10 / 02 від 19.05.2016, видане Одеською філією ДУ “Інститут охорони ґрунтів України”, випробувальний центр).

За даними зарубіжних джерел, ейхорнія є чудовим кормом для великої рогатої худоби, овець, кіз, кролів, свиней і птиці. Дослідження показали, що в одній тонні зеленої маси цієї рослини міститься до 60 кг калію, 21 кг азоту, 17 кг фосфору і до 26 кг протеїну з високим вмістом незамінних амінокислот і вітамінів. Зарубіжні автори наводять приклади позитивного впливу на продуктивність різних видів тварин від 15 до 10% зеленої маси ейхорнії в раціоні.

Тож головне - постійно контролювати цього гідробіонта у вашому водоймищі і обмежувати його в рості, щоб гіацинта не стало занадто багато. Якщо ви зацікавилися цією рослиною та хотіли б спробувати її вирощування у власній водоймі - напишіть нам коментар або зателефонуйте на гарячу лінію.

За матеріалами сайту oGorodniki.