Ефіроолійні та лікарські трави - одна з перспективних ніш для розвитку агробізнесу. Про це в унісон говорили всі спікери конференції «Нішеві культури: ефіроолійні та лікарські рослини», яка 16 березня відбулася в Миколаєві в рамках проекту UHBDP.

[widgetkit id=414]

За словами Наталії Куценко, кандидата с.-г. наук, заступника директора станції лікарських культур Інституту агроекології і природокористування НААН України (с. Березоточа, Полтавської області), у 2017 році площі лікарських рослин в Україні складали 4,1 тис. га, а ефіроолійних – 9,1 тис. га. У 2016 році картина була краще: 60,7 тис. га під лікарськими рослинами та 24,2 тис. га під ефіроолійними. В Україні ніша вирощування лікарських трав та ефіроолійних культур дуже вузька. Перелік культур залежить винятково від кон’юнктури ринку. Лікарські трави в Україні вирощують 10 компаній загальною площею 2 тис. га. Площі під культурами з року в рік змінюються. Найбільш популярні культури: розторопша плямиста, ехінацея пурпурова, череда трироздільна, шавлія лікарська, м’ята перцева, лаванда тощо. Господарства переважно використовують насіння та садивний матеріал із селекції Дослідної станції лікарських рослин Інституту агроекології та природокористування НАН України та Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України.

Наталія Куценко підкреслює, що перш ніж культивувати рослини виробники повинні уважно вивчити ринок, вибрати для вирощування культури, які, дійсно, користуються попитом, причому, важливо звертати увагу не тільки на рослину, але й на її сорт, який гарантує наявність певних компонентів і властивостей. Потрібно дотримуватися технології вирощування, щоб отримати рослини з максимальним вмістом фармакологічно активних речовин, необхідним для виготовлення ліків. Словом, продукція повинна бути конкурентоспроможною.

У світі щорічно збільшується виробництво нішевих культур. Однак з роками визначаються невеликі трансформації в структурі ринку, які обумовлені погодними умовами, торговельною політикою окремих країн й навіть змінами культури харчування людства. Про це каже Джамал Рахметов, професор, завідувач відділом новітніх культур Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришко НААН України (м. Київ).

- У сучасних умовах одним з важливих напрямків підвищення ефективності агровиробництва є вирощування нішевих культур. Насамперед, важливе значення мають культури стійкі до стресових умов (зміна кліматичних умов, підвищена температура, низька вологість повітря), які відзначаються високою продуктивністю та підвищеними якісними характеристиками сировини. Південь України – це благодатна основа для вирощування лікарських та ефіроолійних рослин, - наголосив Джамал Рахметов.

Що ж вирощувати?

- Шавлія лікарська в нашій країні в дикому вигляді не зустрічається. Культивується як лікарська рослина на півдні України та в Молдові. Використана частина - листя, багаті ефірними маслами, що містять сальвен, туйон, цинеол, гіркоти, а також алколоїди, дубильні речовини, смоли, кислоти (урсолова і олеанова), фітонциди, активні проти палички Коха. Шавлію лікарську краще вирощувати в сонячному місці з добре дренованим, легким піщаним ґрунтом, краще з домішкою вапна, шавлія не любить важких і кислих ґрунтів, - розповідає Михайло Федорчук, доктор с.-г. наук, почесний професор Вармінсько-Мазурського університету (м. Ольштин, Польща).

Олег Коваленко, завідувач кафедри рослинництва та садово-паркового господарства Миколаївського національного аграрного університету, рекомендує вирощувати вузьколисту лаванду. Лаванду використовують для виробництва ефірної олії, яка накопичується в усіх частинах рослин. Олію та продукти її переробки застосовують у парфумерно-косметичній, харчовій, фармацевтичній, миловарній та інших галузях промисловості. Батьківщина лаванди Альпи, у Криму - промислові плантації. Після анексії Криму в Україні спостерігається дефіцит лаванди.

Для вирощування на півдні України Наталія Куценко радить такі рослини: шавлія лікарська (сорт Шанс), астрагал шерстистоквітковий (сорт Фаворит), шавлія мускатна, маруна цинерарієлиста (сорт Ювілейна), гісоп лікарський (сорт Національний), коріандр посівний, марена красильна.