Не встигли аграрії адаптуватися до спекотних температур у теплиці цим літом, як Тута абсолюта вже і тут і там. Висока регенеративна здатність створювати нові покоління, прихований цикл розвитку шкідника та висока стійкість до отрутохімікатів роблять цього маленького метелика справжньою карою пасльонових насаджень.

Ми вже писали про Туту статтю, робили вебінар із запрошенням українських та швейцарських фахівців, але питань у наших клієнтів постає дедалі більше. І головне з них: чи варто ризикувати та висаджувати томати у теплиці в наступному сезоні? Одностайно відповісти на це питання неможливо, тому ми вирішили ще раз розібратися в життєвих циклах тути та пригадати, як з нею боротися. І для цього ми заручилися підтримкою фахівця з компанії Біозахист - Андрія Дохторука, який у цій статті розкаже як правильно використовувати хижаків та віруси проти Тути абсолюти. А тут ви можете подивитися вебінар, якщо ще не бачили:

Шкідник - це умовне позначення організмів, які несуть економічні проблеми / шкоду культурам, які вирощують люди. У природному середовищі, де екосистеми не зазнають сильного впливу людини, всі трофічні ланцюги знаходяться в динамічній рівновазі. Це забезпечується наявністю великої кількості різноманітних ланок трофічної піраміди: рослини - фітофаги (шкідники) - хижаки. Чим більше видів на кожному рівні, тим більш стійкою є екосистема. У таких екосистемах йде природна конкуренція і взаємодія між кожним організмом. Рослини між собою конкурують за можливість розвиватися, фітофаги харчуються тими чи іншими видами рослин, а хижаки контролюють чисельність фітофагів.

Теплиці - це агроценози, де переважає вирощування монокультур (один вид рослин), які цікаві в сільському господарстві. Такі екосистеми є відкритими, оскільки на їх території відсутня рівновага між усіма ланками трофічної піраміди. Де є монокультура - там обов'язково буде шкідник. І оскільки в теплиці немає хижаків, фітофаги не контролюються і починають розмножуватися дуже швидко, завдаючи шкоди культурі. Тому дуже важливо врівноважувати екосистему в теплиці використовуючи хижаків. Важливий фактор, за яким відносять шкідників до карантинних видів, це екологічна пластичність. Цей термін означає високу ступінь пристосування до нових чинників середовища. Кліматологи вже зараз нам показують, що потепління йде і відповідно міграція шкідника розширюється.

Розглянемо, чому Тута абсолюта є карантинним шкідником №1 на томаті:

  1. Тута абсолюта має дуже сильний генетичний апарат, що дозволяє шкіднику швидко виробляти стійкість до всіх відомих інсектицидів.
  2. При використанні важких хімікатів помічено більш інтенсивне розмноження шкідника.
  3. Личинки в листі здатні зменшувати швидкість поїдання паренхіми при використанні системних препаратів, що дозволяє довше виживати гусеницям.
  4. Сильно пошкоджені листя мають слабку циркуляцію рослинних соків, що теж зменшує надходження потрібної дози препарату до шкідника та зменшує ефективність застосовуваних препаратів.
  5. Одна самка здатна за життя відкласти до 200 яєць, тому зростання відбувається дуже швидко в геометричній прогресії, даючи 10-12 поколінь за сезон.
  6. Тута абсолюта може виживати в широкому діапазоні температур, а лялечки здатні пережити в ґрунті та у рослинних рештках морози за межами теплиці.
  7. Шкідник має високу пошукову здатність, тому встановлення дрібнопористих сіток на фрамугах теплиці не зупиняє міграцію метеликів із зовнішнього середовища, оскільки Тута абсолюта, відчуваючи запах томатів, сідає на сітку і відкладає яйця на неї, які в подальшому опадають на культуру.
  8. Онтогенез Тути абсолюти складний і шкідник веде прихований спосіб життя: личинки живуть переважно в листі, стеблах і плодах, де недоступні для ентомофагів і препаратів, а лялечки також недоступні для контролю.
  9. Шкідник здатний розмножуватися і зберігати свою популяцію на всіх пасльонових культурах (картопля, баклажан, перець, томат, паслін чорний, тютюн, дурман тощо).

Як боротися з Тута Абсолюта?

До контролю Тути абсолюти потрібно підходити системно і витримувати суворі карантинні заходи. Розуміючи біологію шкідника, необхідно більш ефективно підходити до розробки стратегії захисту в теплиці. Потрібно використовувати якомога більшу кількість інструментів контролю націлених на конкретні життєві стадії розвитку шкідника. При виявленні пошкодженого листя необхідно обірвати листя у поліетиленовий пакет і утилізувати за межами теплиці. Це дозволить зменшити швидкість розмноження шкідників.

Феромонні пастки.

Для контролю дорослої особини слід використовувати феромонні пастки і феромон “Зентінел”. Це дозволить відловити самців і зменшити кількість відкладених запліднених яєць. З незапліднених яєць виходитимуть самці, які по досягненню дорослої стадії будуть виловлені на феромонні пастки. Для моніторингу шкідника досить використовувати 4-6 дельтовидних феромонних пасток на гектар. Потрібно кожні 4-5 тижнів міняти феромон. Для масового вилову слід використовувати феромонні миски, наповнені водою з додаванням ПАР без запаху. Такі пастки встановлюються на підлогу. Норма застосування 40 пасток / га. Новий феромон необхідно додавати кожні 4-5 тижнів для безперервного залучення і дезорієнтації шкідника.

Біологічний контроль яєць спеціальною трихограмою.

Розуміючи життєвий цикл Тути абсолюти, необхідно враховувати, що при моніторингу перші дорослі особини шкідника будуть відкладати яйця. Для контролю яєць шкідника потрібно застосовувати спеціальний вид трихограми - Трихограмма Ахее (Trichogramma achaeae). Це паразитоїдна оса, яка контролює виключно яйця шкідників. Даний продукт доступний в продуктовій лінійці компанії “Bioline Agrosciences” у вигляді картонних карток (диспенсеров) “Tricholine Tuta”.

Норма використання 100-200 карток / га / тиждень. Тріхогамма в даному продукті має яйця 2-х вікових груп, тому кожна картка працює пролонговано до 2-х тижнів. Як тільки в феромонних пастках виявляються перші особи шкідника - потрібно здійснювати внесення трихограми. Для досягнення стійкого результату необхідно щотижня використовувати 100 карток / га. При великій кількості Тути абсолюти норми внесення потрібно збільшити до 200 карток / га. Важливо розуміти, що яйця Тути абсолюти дуже дрібні і трихограмма не здатна, після зараження таких яєць, повністю завершити свій життєвий цикл, тому з заражених яєць доросла трихограмма Ахее не виходить. На кожний новий спалах шкідника потрібно заново використовувати даного ентомофага. Стратегічно правильно використовувати трихограму на початку сезону, як допомогу основному хижакові - макролофусу.

Використання ентомофагів - макролофуса.

Як раніше було сказано, Тута абсолюта дуже швидко виробляє резистентність до інсектицидів, тому потрібно використовувати хижаків. Найбільш ефективно себе зарекомендував макролофус. Важливо правильно його застосовувати. Норми виселення - 5 особин / м2. Також потрібно правильно розвивати і накопичувати популяцію макролофуса на томаті. Після інтродукції слід рясно годувати хижака збалансованим кормом МакФуд з розрахунку мінімум 100 грам / тиждень / га протягом 10-12 тижнів.

Макролофус контролює яйця і молоді личинки шкідника. За результатами спостережень агрономів декількох тепличних комбінатів, використання Незідіокоріса (Nesidiocoris tenuis) проти Тути абсолюти дозволяє контролювати шкідника. Але в силу біологічних особливостей не рекомендується використовувати даного ентомофага, оскільки у нього менша пошукова здатність, ніж у Макролофуса і Незідіокоріс завдає шкоди молодим паросткам рослин та кистей. У південних регіонах зафіксовані випадки, коли Незідіокоріс закріплювався навколо теплиці і, повторно залітаючи, шкодив томатам.

Застосування ентомопатогенних нематод.

Є позитивний досвід застосування хижої Нематоди Штейнерема Фельтія (Steinernema feltiae). Норми внесення вологої обробки 150 000 - 200 000 особин / м2 / тиждень при 2000 л розчину / га. Нематода добре працює в прохолодну погоду, але потрібно підтримувати високу вологість. У жаркий період обробки проводилися в пізній час доби.

Використання спеціального вірусу.

Дуже важливим інструментом контролю Тути абсолюти є використання бакуловірусів. Це видоспецифічний селективний грануловірус PhopGV, який контролює саме американську таматну мінуючу міль і картопляну міль. Продукт доступний зараз від швейцарської компанії “AndermattBiocontrol”, препарат називається “TUTAVIR”. Даний препарат отримав нагородження в Європі на IBMA.

Норми внесення 100-200 мл / га. Вірус вражає личинки всіх стадій. Оскільки життєвий цикл шкідника в основному проходить в листі, слід застосовувати “Тутавір” щотижня, після виявлення перших поразок або перших метеликів в феромонних пастках. Вірус працює тільки тоді, коли його проковтує личинка. Великою перевагою даного препарату є той факт, що до нього не виробляється резистентність у Тути абсолюти. Вірус абсолютно безпечний для навколишнього середовища, людини, ентомофагів і джмелів. “Тутавір” можна використовувати як самостійно, так і в сумішах з іншими інсектицидами.

Важливо розуміти, що використання тільки одного інструмента для контролю Тути абсолюти не дасть вам бажаного результату, потрібно враховувати безліч чинників і особливостей вашої теплиці. Для розробки правильної і оптимальної стратегії захисту та додаткової інформації звертайтеся до наших технологів.

Автор статті: Дохторук Андрій
Провідний спеціаліст компанії "Біо Захист"
+380936258465 (всі месенджери), dam@bio-group.net