Чи дійсно кількість бізнесів в Україні скорочується?

За відкритими даними ЄДРПОУ (Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України), В Україні кількість зареєстрованих бізнесів у 2020 році у порівнянні із 2017 роком збільшилась на 24%. Що особливо вражає - кількість зареєстрованих бізнесів, у яких присутні агро-КВЕДи, збільшилась на 48%. На півдні України ці цифри виглядають скромніше, але динаміка все одно йде на зростання. Так, в чотирьох областях, де працює UHBDP, кількість зареєстрованих бізнесів зросла на 18% у 2020 році у порівнянні з 2017, а кількість зареєстрованих бізнесів, у яких присутні агро-КВЕДи, збільшилась на 30% і склала 23 410 кодів у ЄДПОУ (запам’ятовуємо цю цифру). Про це йдеться у дослідженні UHBDP, що ґрунтується на відкритих даних.

- Динаміку суттєвого збільшення сільськогосподарських бізнесів можна пояснити кількома причинами: розширення програм державної фінансової підтримки для аграріїв, відкриття ринку землі та допомога донорських проєктів, як технічна, так і фінансова. Проте окремих досліджень, щоб підтвердити або спростувати це, не проводилося, - каже міжпроєктна менеджерка Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP Олександра Гармаш.

Жінки присутні з чоловіками на рівних – вони є всюди!

В Україні кількість зареєстрованих бізнесів загалом збільшується, а співвідношення бізнесів, які керуються жінками та чоловіками є стабільним. Так, стабільним і майже в балансі, якщо подивитися на ситуацію зверхньо – загалом бізнеси жінок складають 40%, а чоловіків – 60%. Проте, щоб зрозуміти, чи є в певному секторі перешкоди для розвитку тої чи іншої групи людей, треба просто подивитися на сектор і цю групу, а не на загальні цифри. Якщо подивитися на гендерний склад бізнесів, які мають агро-КВЕДи, то кількість бізнесів, які зареєстровано на жінок, складає 19.6%, і це вже не дотягує до 1/5.

- Низька представленість жінок в зареєстрованих сільськогосподарських бізнесах спирається на ланку причин. Фіксоване податкове навантаження, яке виникає при реєстрації бізнесу, є одним з основних чинників, яке працює не на користь офіційної реєстрації для малих агробізнесів, які обмежені стартовим капіталом, в точу числі на оборотні кошти. Обмеженість у фінансових ресурсах - це і нездолана перепона для впровадження сучасних технологій, які підвищують продуктивність виробництва, створюють додану вартість. Плюс нестабільність кліматичних умов та попиту на ринку, орієнтація місцевої влади на консультаційні послуги, аніж фіскальні та наглядові заходи. Все це сприяє тому, що особливо сільські жінки воліють залишатися у поточній зоні комфорту, аби не стало ще гірше, - пояснює Олександра Гармаш.

Щодо земельних ресурсів

За даними Держстату, в Україні 22 656 підприємств, а це 55.6%, які мають у користуванні землі сільгосп призначення площею 100 і менше га. Загалом ці бізнеси мають у користуванні 4% землі або 827 тис. га. Інші 96% або 22.4 млн. га землі обробляють господарства, які мають площу 100.1 га та більше. Господарства із площею 100.1 і більше га обробляють в середньому по 800-1700 га.

У зоні дії Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області) працюють 11 256 підприємств (запам’ятовуємо цю цифру), які мають у користуванні землі сільськогосподарського призначення. У 2020 році у власності цих підприємств знаходилося майже 5 млн. га сільгоспугідь, тоді як у власності 452 400 ОСГ перебувало в три рази менше землі, а саме: 1 407 200 га.

Цікаво, що середня площа земель ОСГ у Миколаївськійої та Херсонській областях більше, ніж у підприємств, які у 2020 році мали у користуванні землі сільськогосподарського призначення розміром до 5 га. В Одеській та Запорізькій областях ситуація інша: тут за обсягом земель лідирують не ОСГ, а підприємства з земельним банком до 5 га.

В світлі цих даних постає три питання: (1) коли держава посилить податкове навантаження - навіть не йде мова ЧИ посилить, на одиниці землі сільгосп призначення, як йшлося в законопроєкті 3131-д, який охоплював потенційно більшу частину ОСГ; (2) чи дійсно в людей земля має правильне оформлення – 72% клієнтів та клієнток під час річного опитування впевнено відповіли «ТАК», але те, що здається, і те, що бачить держава на папері, інколи відрізняється; (3) повертаємось до цифр, які запам’ятовували раніше: зважаючи на те, що кількість бізнесів, в яких є агро-КВЕДи складає 23 410, а підприємств, які мають землю у користуванні, 11 256, то на скільки великою є вірогідність, що з відкриттям ринку землі, почнеться ажіотаж на її купівлю – особливо у власників паїв?

У 2021 році сайт UHBDP дозволить власникам и власницям ОСГ, малих та середніх підприємств знаходити відповіді на хвилюючі питання вчасно та зрозумілою мовою.