З приходом весни агровиробники традиційно планують внесення добрив під свої культури. Очевидно, що окрім мінеральних добрив потрібно додавати добрива органічного походження.

Та для того, щоб зробити це якісно, потрібно бути впевненим, що добрива органічного походження не принесуть шкоди вашій землі. Виділяють три основні типи органічних добрив:

  1. Свіжий гній від худоби. Цей тип добрив містить багато патогенів: хвороби, віруси, грибки, яйця гельмінтів та насіння бур’янів. Крім очевидних небезпек свіжий гній може мати високі концентрації макроелементів, які також можуть призвести до утворення нітратів у продукції чи завдати хімічних опіків корінню рослин. Вносити його в ґрунт у чистому вигляді небезпечно.
  2. Перепрілий компост з гною чи рослинної маси. Ці добрива вважаються більш якісними, але все ж не гарантують безпеки. Ключова проблема з компостом полягає в тому, що його потрібно вносити у значних об’ємах: 20-50 т/га в залежності від ступеня деградованості ґрунтів. В сучасних аграрних умовах вартість перевезення та внесення значно перевищує економічний поріг ефективності від застосування цього типу добрив разом з мінеральними.
  3. Сублімовані та концентровані сполуки. Ці добрива також складаються з речовини, отриманої органічним шляхом, та бувають у вигляді гранул, пелетів, порошків та різних розчинів. Проте отримують їх за допомогою ефективних технологічних процесів, наприклад, ферментації у анаеробному (безкисневому) середовищі. Головна перевага цих добрив полягає у високій концентрації поживних речовин та фактичній відсутності патогенів, що дозволяє легше їх доставляти та вносити на відповідну ділянку. Одне з таких добрив ми розглянемо у цій статті.

Добриво «Гуміно де галліна» виробляють на біогазовій установці, яка була спроектована та виготовлена компанією «Інтегро-СД». Основу добрива складають органічні та мінеральні компоненти курячого посліду, що ферментуються за допомогою ґрунтоутворюючих бактерій. Завдяки зменшеному виділенню біогазу, добрива практично не втрачають органічну речовину, а зберігають її разом з мікроелементами, що є необхідними для здорового розвитку рослин.

В процесі виробництва добриво проходить термічну обробку без доступу повітря (анаеробний термофільний режим), що виключає збереження в ньому шкідливих бактерій (Salmonella, E-coli), яєць гельмінтів та пророслого насіння рослин.

Антон Булигін - виробник добрива “Гуміно де галліна”

Основні показники добрива “Гуміно де галліна” 

Фракції Показники
нітратний азот (NO3) амонійний азот (NH4) фосфор (PO4) калій (K) вологість, % рН
рідка, г/л 0,83 ± 0,10 1,44 ± 0,30 1,28 ± 0,30 4 ± 0,30 97,26 ± 0,90 8 ± 0,30

Мікроорганізми в добриві, що є типовими представниками посліду тварин та гумусових ґрунтів, сприяють засвоєнню поживних речовин сільськогосподарськими рослинами.

Добриво «Гуміно де галліна» має широку сферу використання; воно може застосовуватися як для підживлення рослин, так і в якості основного добрива, або для відновлення / створення родючого шару ґрунту (у тому числі у теплицях), зокрема для вирощування зернових і овочевих культур, підживлення ягідних культур та плодових дерев, а також у ландшафтному дизайні.

Легкість застосування притаманна рідкій фракції: збовтати, розвести водою у співвідношенні 1:100; вносити в прикореневу зону рослин з інтервалом 10-12 днів. Орієнтовне дозування добрива для сільськогосподарських культур — 20-40 л/га.

Результатами від застосування добрив діляться фермери з різних куточків України. Ось деякі з них:

1. Суниця (2017), ТОВ “Аграна Фрут Лука”, Вінницька обл.

На дослідній ділянці було проведене додаткове підживлення суниці сортів Хоней і Ельсанта рідкими органічними добривами через крапельний полив.

Внесення проводилось у фази цвітіння та на початку наливу плодів (2 підживлення).

Дозування – 20л/га на кожне підживлення. Приріст врожайності становить 14 %.

2. Малина (2017), ТОВ «Еко Ніка», Вінницька обл.

На дослідній ділянці було проведене кореневе підживлення малини сортів «Глен Емпл», «Глен Файн» рідкими органічними добривами «Гуміно де галліна». Підживлення проводилось 2 рази, у фазі цвітіння та початку наливання плодів, по 20 л/га кожного разу. Приріст врожайності – 20 %.

3. Томати (2017), ТОВ «Агротрейд», Київська обл.

Підживлення томатів сортів «Солероссо», «Перфект» (Нідерланди) рідкими органічними добривами «Гуміно де галліна» методом крапельного зрошення. Підживлення проводилось 8 разів у дозуванні 6-8 л/га з періодичністю 14 днів.

Врожайність – 500 ц/га, не дивлячись на несприятливі погодні умови.

4. Огірки (2017), ТОВ «Агротрейд», Київська обл.

Підживлення огірків сорту «Шакті» рідкими органічними добривами «Гуміно де галліна» фертигаційно за допомогою крапельного зрошення. Підживлення проводилось 6 разів у дозуванні 6-8 л/га з періодичністю 14 днів.

Врожайність – 400 ц/га, не дивлячись на несприятливі погодні умови.

5. Яблуня (2017), ТОВ «Еко Ніка», Вінницька обл.

На дослідній ділянці було проведене обприскування (листове підживлення) яблунь сортів «Еліза», «Семиренко», «Айдаред» і «Голден» (всього 3 підживлення). Дозування – 7л/га кожне підживлення. Приріст врожайності становить 17 %.