На жаль, багато фермерів допускають грубу помилку: висаджують рослини в ґрунт, не зробивши її аналіз, і починають поливати водою, не знаючи, що вона містить. Адже провівши аналіз ґрунту і води, можна дізнатися, які елементи містяться в достатній кількості, а які необхідно додавати.

Під час господарювання ми вносимо надмірно великі дози мінеральних добрив і мікроелементів, не отримуючи від цього прибавки врожаю. Навпаки, іноді рослинам не вистачає якогось одного елемента для того, щоб нормально рости і розвиватися. Також в ґрунті і воді можуть міститися елементи і з'єднання, наявність яких є несумісним з життєдіяльністю вирощуваних культур, при цьому деякі рослини пригнічуються з перших днів, але іноді таке пригнічення проявляється через кілька років, коли коріння сягає певного горизонту, де знаходиться зазначений елемент, що спричиняє пригнічення росту.

Тому своєчасний аналіз ґрунту дозволить уникнути згубного впливу цих елементів на рослини. Аналіз ґрунту і води також необхідний для коригування норм внесення добрив і мікроелементів, необхідних для росту і розвитку рослин, оскільки недолік або надлишок хоча б одного з елементів може блокувати вступ інших життєво важливих елементів. Перед проведенням відбору проб необхідно визначитися, з якою метою і під яку культуру буде використана ґрунт, і це допоможе визначити, як і які зразки повинні бути відібрані.

Якщо ділянка, на якій проводять аналіз, є однорідною за типом ґрунтів, рельєфом, ступенем ерозії, історії поля, врожайності і іншими факторами, які можуть впливати на вміст елементів живлення в ґрунті, то в необхідно відібрати проби ґрунту по кутах ділянки і у її центрі - так званий «метод конверту». При відборі проб необхідно уникати "мертвих" ділянок (еродовані ділянки, місця розворотів техніки, місця спалення рослинних залишків, місця відгодівлі тварин), бо зразки з цих ділянок будуть значно відрізнятися від інших частин поля. На таких ділянках бажано робити окремий аналіз.

Відбираючи зразки з зрошуваних ділянок поля для визначення залишкового нітратного азоту, відбирайте їх з верхніх, середніх і більш нижніх шарів ґрунту, тому що обсяг поливної води, яка надходить в ґрунт, впливає на кількість і глибину промивання нітратного азоту в ґрунт.

Щоб визначити рН ґрунту, потребу у вапнуванні, органічних речовинах, фосфорі, калії, сірці, цинку, досить відібрати пробу з глибини 0-20 см. Глибина відбору проб залежить від культури, яку ви збираєтеся вирощувати на даній ділянці. Для овочів чи ягідних глибина відбору - 0-20 см, а для винограду відбір проб ведеться через кожні 20 см до глибини 2 метри спеціальним буром.

Відібрані проби з кожної точки і з однієї і тієї ж глибини поміщаємо в чисту цеберку і ретельно перемішуємо. Вага одного зразка повинна бути приблизно 400 г, його вміщують в пакет з биркою, на якій розміщують інформацію про відібрану пробу (номер поля, глибина відбору). Наступні відбори з інших горизонтів проводяться аналогічним чином. Агрохімічний аналіз зразків необхідно провести не пізніше трьох діб з моменту їх відбору, інакше результати аналізу будуть спотворені.

Велике значення може мати і аналіз поливної води. Подекуди вода є непридатною не тільки для пиття, але і для поливу через підвищений вміст хлору, натрію або карбонатів. Надмірний вміст цих елементів в поливній воді унеможливлює полив водою без попередньої підготовки. Для проведення аналізу необхідно набрати 1 літр води в чисту скляну тару. Перед цим треба дати воді витекти, якщо це трубопровід. При відборі зразків з річки або колодязя набирайте воду без мулистого осаду.

На основі результатів аналізів можна зробити висновки про придатність досліджуваної ґрунту і води для тієї чи іншої культури, а також внести корекцію в систему застосування добрив, визначити необхідність гіпсування. Аналіз краще проводити на початку кожного сезону вирощування сільськогосподарських культур, а у закритому ґрунті такі аналізи необхідно проводити кожні два тижні, що пов'язано з більш інтенсивним виносом елементів живлення.