Пропонуємо Вашій увазі матеріал про те, як власноруч побудувати та експлуатувати дешеву (вартість 1 квадратного метра установки менше ніж 10 Євро, що суттєво дешевше, ніж у промислових зразків) сонячну установку для підігріву води з можливістю її використання як для отримання гарячої води, так і для опалення (частково або повністю) виробничих та побутових приміщень і для іншої мети.

Висловлюємо подяку розробнику - винахіднику з міста Миргород Сергієві Юрко. Автор розробки заявляє, що його сонячна технологія є "відкритою": від патентування він принципово відмовився, ніяка технічна інформація не приховується, бажання інших самостійно виготовляти сонячні нагрівачі (для себе або для продажу) вітається.

У всьому світі постійно спостерігається зростання інтересу до використання енергії Сонця для виробничих і побутових потреб, в тому числі і для сільської місцевості.

Наприклад, в Данії масово будуються величезні теплові станції, які дають тепло для міст (точно так само, як у нас це роблять газові котельні). Ось, наприклад, фото з сонячної станції для централізованого теплопостачання міста Марсталь:

І справа не в тому, що в Данії багато сонця. Там його набагато менше, ніж у нас – щоб пересвідчитися в цьому, достатньо кинути погляд на географічну карту. І справа не в тому, що у них продаються дешеві сонячні колектори (ціни на них майже такі самі, як і у нас: приблизно 200 EUR / кв. м). Справа в тому, що у них доступні кредити під 3-5% , які дозволяють вкладати в проекти з терміном окупності 10-20 років, в той час як у нас межа окупності близько 5 років. А ще у них дуже дорогий газ. Порівняйте з нашими цінами: у 2015 році (згідно з даними Євростату) в Данії середня ціна за 1 куб. м газу для промисловості була близько 62 євроцент, а для населення - 71%.

Тому в Україні такі дорогі сонячні колектори (по 200 EUR / кв. м) використовувати економічно не вигідно. Але можна використовувати саморобні пласкі сонячні колектори. Їх можна зробити десь по 30-50 EUR / кв. м. В Україні можна спробувати знайти людей, здатних впоратися з цим завданням, але все-таки їх буде шукати неймовірно важко. Або можна використовувати сонячний колектор (його можна зробити приблизно за 10 EUR/м2).

 Що реально вже зараз ? Це:

Взагалі економічно вигідними виявляються всі випадки, коли тепло сонячної станції використовується 12 місяців в році або, принаймні, 3-5 сонячних місяців. Інші випадки будуть економічно невигідними. Однак можна розглянути варіант, коли станція частково розбирається тоді, коли постачання енергоносіїв непотрібне, що дозволить продовжити строк її експлуатації в 2-3 рази і досягти окупності. До того ж, вивільнені площі можна використовувати під город, луг і т.п. Наприклад, може виявитися невигідна станція тільки для теплиці. І не вигідна станція тільки для мийки врожаю протягом 2 місяців в році. Але може виявитися вигідною станція, зимовий тепло якої спрямовується на теплицю, а протягом тих двох літніх місяців - на мийку врожаю. Тому максимально цікаві саме багатоцільові сонячні станції, що працюють відразу для декількох цілей.

Що буде економічно вигідно в майбутньому ?

 Слід врахувати, що:

Відеоролики автора розробки розміщуються на його каналі youtube, слідкуйте за оновленнями.

Переглягнути матеріали про те як зібрати конструкцію соняного колектору, як обслуговувати сонячний колектор, креслення сонячного колектору.

Андрій Сабо, консультант з питань
раціонального природокористування
(за матеріалами Сергія Юрко, м. Миргород)