Фермери – фермерам!

Народний проект «Мій борщ»  - це навчальний проект для тих, хто вирощує чи планує вирощувати овочі борщового набору та прагне досягти гарної врожайності та, звичайно, прибутків. Спікери курсу не агрономи і не викладачі вишів, а фермери півдня України. 50 виробників овочів борщового набору, учасників UHBDP, поділяться агрономічними секретами щодо вирощування 5 основних культур: буряк, картопля, цибуля, морква, капуста. П'ять серій плюс відеорецепт ідеального борщу від шеф-кухара.

Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва хоче популяризувати нашу національну страву, допомогти виробникам отримувати овочі гарної якості та з великою врожайністю.

Як отримати якісну цибулю? 

Добре “одягнена”, суха, має закриту та суху шию, кілька покривних лусок розміром від 4 до 8 см у діаметрі, оптимальний розмір - 5-6 см – ось параметри якісної цибулі для смачного українського борщу.

В Україні цибулю вирощують на території 10 000 гектар. Наші фермери отримують від 80 до 100 тонн цибулі з гектара, тому Україна входить в десятку великих виробників цибулі в світі.

Правильно обраний сорт цибулі - вже півсправи!

При виборі посадкового матеріалу цибулі треба врахувати дві важливі речі.

По-перше, на зберігання йде тільки та цибуля, яка вирощується з насіння. Отже, якщо ви плануєте не продавати цибулю одразу після збору врожаю, а закладати її на зберігання, то цибулю севок або  саджанку в якості посадкового матеріалу не використовуйте.

По-друге, цибуля - це рослина світлового дня. І вкрай важливо обирати насіння районованого сорту, який підходить до конкретних кліматичних умов. Гібрид цибулі, який гарно показує себе в Херсонській області,  розчарує вас у Київській та навпаки.
Правильно обраний сорт цибулі – гарантія гарної схожості та зростання цибулі без проблем!

Фузаріоз боїться кисню

Фузаріозна гниль денця цибулин з’являється при зберіганні цибулі, а одна з основних причин виникнення цієї проблеми – погано підготовлений грунт під посадку. Необхідна рання весняна обробка грунту, для того щоб з поверхні грунту випарувалася непотрібна волога. До того ж треба ретельно розбити всі великі грудочки, щоб грунт був рівномірний. Залежно від типу грунту, її або рихлять (супіщані грунти), або перекопують (середньо-суглинисті, суглинні). При перекопуванні в землю додатково потрапляє кисень, який необхідний для розвитку рослини.
Розпушений і аерований ґрунт – профілактика фузаріозу.

Взагалі цибулю можна вирощувати на всіх типах грунтів, навіть на піску. Цибуля не вимогливий до грунту. Але потрібно враховувати одну деталь. Якщо ґрунт легкий,  цибулі необхідно більше живлення та частіше, на важких грунтах працюємо добривами рідше та меншими дозами.

Цибуля росте дуже довго. Так коли сіяти?

Отримали нерівномірні сходи цибулі? Значить посіяли занадто глибоко. Прогноз несприятливий: сходи ослаблені й надалі будуть погано розвиватися, і потрібно буде більше вкладати коштів, щоб їх розігнати.

Цибуля висаджується насінням безпосередньо в грунт. Густота стояння - мільйон насіння на гектар, відстань одне від одного - 4-5 см, глибина посіву від 1,5 до 2,5 см, тобто глибоко він не сідає. Грунт повинен бути пухким, добре підготовленим, без грудок.  Інакше сівалка стрибатиме і ми не посіємо якісно. Насіння будуть лежати нагорі через стрибок сівалки і сходи вийдуть нерівномірні.

Цибуля сіється в залежності від регіону з березня і до середини квітня.Пізніше не висівається, тому що не встигне дозріти: у цибулі період вегетації від 120 днів. Це досить довго зростаючий овоч. Рання цибуля, яку прибирають на початку серпня, яка зберігається 3-4 місяці, висівається в лютневі вікна - такий короткий період, коли ми можемо зайти технікою в поле і зробити посів або якусь обробку. Сходи цибулі можуть витримувати до мінус 5, так що рання висадка можлива на півдні України.

Як боротися з бур'янами?

Цибуля росте тривалий період, і в полі з цибулею постійно ростуть бур'яни, які заважають нормальному росту овочу. Тому потрібно регулярно моніторити стан посівів і вчасно реагувати на проблеми.
Сьогодні існують такі технології та засоби захисту рослин, що можна виростити цибулю без затрат ручної праці: без прополок, без прибирання. Ми говоримо про правильно підібрану схема внесення гербіцидів. 

Чому цибуля “роздягнена”? Кажуть, що ось “роздягнена” цибуля - до теплої зими. А насправді ця цибуля просто отримала багато азоту та мало калію.

Період вегетації цибулі відносно тривалий - 120 днів, 4 місяці інтенсивного росту! Щотижня виростає 1 листочок. А йому ж треба з чогось живитися, тому приділяйте багато уваги живленню цибулі. 

Як же правильно удобрювати цибулю?

За весь період вегетації цибулі на 1 гектар потрібно внести 180-200 кг діючої речовини азоту, 50-60 кг фосфору, 240-260 кг калію. 

Починаємо як завжди з фосфору, даємо по 20-30 кг 2-3 рази, цього достатньо. Фосфор відповідає за гарне формування кореневої системи. Нестача фосфору - слабка коренева система. 

З 5-6 листків починаємо додавати потроху калій. Недолік калію - це і мала кількість лушпиння, і м'яка цибулина, і погане зберігання. В початковий період калій потрібний, щоб добре засвоювався азот.

Із появою першого справжнього листочка і до моменту вилягання нашого пера годуємо цибулю азотними добривами невеликими дозами, з розрахунку 10 кг на гектар на один полив. 10 кг діючої речовини, якщо перевести в селітру, то це буде в межах 30 кг. 
Азот - це зростання. Не дамо азоту -  отримаємо дрібну цибулю з дрібним пером. Надлишок азоту може призвести до отримання великих цибулин та листових хвороб. Багато фермерів роблять помилку, вносять або багато азоту в початковій стадії, або великими дозами. Великі дози роблять цибулю ніжною, соковитою, не такою пружною, лист падає і ламається. З’являються та відкриваються рани,  заходять хвороби, розвиваються гриби. Тому скрізь повинна бути золота середина. 

Хочемо отримати гарну цибулю - слідкуємо за станом листя

На зеленому пір’ї з’явився  білий відтінок. Це трипс - дуже небезпечний шкідник. Цибулину він не вражає, тільки надземну частину. Але трипс висмоктує з пір'я соки і рослина не розвивається. 
Чим небезпечні хвороби пір’їн для самої цибулини? Якщо загинуть листя, ми отримаємо не цибулю, а севок чи арпаш. Пір'їн  потрібні для формування цибулини. 
До середини липня потрібно тримати перо зеленим,  а захворювання починають прогресувати вже з травня місяця. Отже, нам доведеться 1.5-2 місяці інтенсивно боротися за пір’я. Фермери проводять від 12 до 25 обробок чим за сезон.  Це дуже велике навантаження на цибулю, але під час зберіганні хімікати виходять.

Ще один важливий момент. Насіння в грунті і паростки можуть під'їдати грунтові шкідники: дротяники, капустянка, тому з першим поливом відразу після посіву вносимо інсектицид. 

Якщо цибуля на вашому полі раптом стала повільно рости, якщо її листочки-пір'я почали жовтіти, в'янути і засихати, а запах від цибулі виходить зовсім нецибульний, значить вона точно вражена цибулевою мухою. Якщо в уражених рослин відкопати цибулину, то на ній можна буде побачити наліт, що нагадує септичний, згодом цибулини стануть м'якими і їх неможливо буде ні зберігати, ні їсти.
Якщо морквяна муха зустрічається на моркві 50 на 50,  то цибулева муха на цибулі є завжди. Якщо з нею взагалі не боротися, то можна втратити до 70% врожаю. При перших ознаках появи мухи, обробляємо поле інсектицидами. Якщо проґавили муху,  боротися з нею буде дуже важко і дорого. 

З трипсом і фузаріозом цибулі можна боротися біологічними методами. Але це треба робити завчасно.
Європейський Союз у 2025 році хоче відмовитися від токсичних хімічних препаратів. І зараз багато спеціалізованих європейських компаній почали випускати препарати нового покоління на основі біології.
Якщо біологічні бактерії вносити в крапельну стрічку, вони будуть працювати проти фузаріозу. Якщо працювати по листу -  попередимо появу трипсу. 

Цибуля – не рис, але в одному схожі

Цибулини не набрали масу та залишилися дрібними? Значить, вони недоотримала вологи в період зростання. Засуха для лука - це сигнал, що пора закінчувати вегетацію, інакше кажучи, цибуля перестає рости.  Цибуля дуже любить воду. Її треба поливати досить часто,  багато і рясно. Як мінімум раз в три-чотири дні, а в спеку через день, через два дні. Особливо цибулі потрібна вода в момент інтенсивного наливу, тобто коли цибуля «сідає» на голову.
З середини липня до середини серпня цибулю поливають кожні два дні. Якщо буде недостатньо води, ми не отримаємо запланованого врожаю.  Надлишок вологи в полі з цибулею - зазвичай такого не буває. Мільйон рослин, мільйони корінців, які тягнуть вологу, крім того велике перо, яке проганяє вологу через себе  і випаровує її.

Пір’я засохли та лягли - час збирати врожай

Період посіву розтягнутий, але момент збору однаковий. Цибуля - рослина світлового дня. Коли довжина дня досягає певної тривалості, у цибулі лягає перо незалежно від того, скільки у нього пір'їн. Завдання агронома до цього моменту отримати мінімум 8-9 пір'їн,  а в ідеалі 12-15. Кожний лист - це тиждень вегетації. По числу листя, ми можемо порахувати, скільки тижнів росте цибуля з урахуванням того, що до сходів, до першого справжнього листочка проходить ще тиждень. Гарний стан пір'я - запорука гарного майбутнього врожаю. 

Якщо у нас 3-4 листочка і перо вже лягло, отримаємо невелику цибулю - 3-5 см. Якщо ми маємо 8-9 пір'їн, отримаємо гарну, велику цибулину розміром 7-8 см, яка буде добре зберігатися.

Як зрозуміти, що цибуля готова до збирання? Засохли і лягли пір’я, тонка, суха та закрита шийка.

Рання цибуля зазвичай збирається з 15-го серпня.  А цибуля, що заготовлюється на зберігання -  з 10-го вересня та до перемоги.Чим вище температура, тим краще для збирання цибулі. Цибулю підривають скобами чи висмикують руками  і залишають в полі. Сухе повітря підсушує лушпиння. Потім збирають в сітки і на продаж. Для тривалого зберігання сітки не годяться, тільки контейнери. Температура зберігання 1-3 С тепла, оптимальна вологість 63%. За законом фізики при температурі 1-3 С вологість тримається в межах 85-87%. Знижаємо вологість – підвищується температура. Тому допускається  температура зберігання до 10 С.

Висновки і поради агронома

Цибуля, найбільш вимоглива з овочевих культур до грунтових умов, тому що її корінці знаходяться у поверхневих шарах грунту і достатньо розвинені. Тому грунту потрібно приділяти достатньо велику увагу. Крім того важливо перед висаджуванням провести повний перелік заходів по боротьбі з бур’янами. 

Для боротьби з бур’янами на посівах цибулі дуже часто застосовують цілий комплекс гербіцидів, деякі гербіциди до посіву насіння, за 2-3 дні до сходів і вже відповідно спеціалізовані гербіциди селективної дії використовують у різні фази розвитку цибулі.

Боротьба з бур’янами на цибулі є дуже важливим агрозаходом, бо приблизно до 50-60 днів цибуля надзвичайно реагує на їхню присутність.

Підготовка грунту під цибулю, як правило, проводиться з осені. Вона має бути ретельною і одним з важливих прийомів підготовки грунту є вирівнювання поверхні грунту, бо якщо буде поверхня грунту невирівняною, ми можемо потім отримати неякісні сходи, тому що може бути заглиблення насінин. Глибина залягання насіння повинна становити 1.5 – 2.5 см. 
Основними шкідниками цибулі є цибулева муха й цибулевий трипс. Трипс висмоктує сок з листя й при втраті листя ми звичайно не доберемо врожаю. 
Заходами боротьби зі шкідниками є своєчасне виявлення льоту цибулевої мухи. Потрібно постійно моніторити на початку травня в період її масового льоту і на упередження обробити посіви відповідними інсектицидами. 
Для того щоб знизити число личинок цибулевої мухи дуже часто ефективно використовувати розчини інсектицидів через систему крапельного зрошення. Як зазначали наші фермери, цибуля достатньо вимоглива для режиму живлення.

Дуже легко цей режим живлення забезпечити за допомогою фертигації. Починаємо фертигацію із застосування фосфорних добрив. Їх застосовуємо до утворення третього справжнього листка. Починаючи з четвертого листка, починаємо вводити калійні добрива і згодом додаємо азот, так як азот забезпечує формування достатньої кількості листя. 
Для отримання гарних однакових цибулин потрібно підтримувати постійний режим зволоження. У період формування самого наливу цибулини вологість грунту повинна становити приблизно 85%. Коли вже починається в'янення листків, вологість починаємо потихеньку знижувати. А за 20-25 днів до початку збирання полив припиняємо зовсім.