[widgetkit id=566]

Понад 70 осіб з різних областей України зібрались на зум-форумі в святковий день, 19 грудня, щоб дізнатися про перспективи розвитку ветеранського бізнесу в сільській місцевості та про ті успіхи, яких вже досягли деякі побратими.

Організатором заходу виступив проект AgroReAdapt, який фінансується канадськими донорськими організаціями MEDA, MCIC. У 2020 році в рамках AgroReAdapt СОК учасників бойових дій “Оберіг-Агро”, що працює на території Доманівської та Мостівської ОТГ у Миколаївській області, отримав фінансування на будівництво теплиць та лінії для брикетування.

- Ми допомагаємо нашім клієнтами стартувати та організувати бізнес, ефективно його вести, налагодити збут продукції, - розповів керівник проекту AgroReAdapt Володимир Терновський.

Заступник Міністра у справах ветеранів України Олександр Терещенко під час Форуму наголосив, що зараз більше 400 тисяч ветеранів російсько-української війни, проблема працевлаштування – одна з найгостріших.

- Можна багато разів направляти на психологічну реабілітацію, але якщо немає достойної роботи, то це не дасть результату, - сказав Олександр Терещенко. - Вкрай важливо, щоб люди малу можливість жити достойно, заробляти. Особливо ця проблема є серйозною у сільській місцевості. Дуже актуально, щоб ветеранський агробізнес розвивався. Зараз Міністерство вже може допомагати в цьому. Ми перебрали на себе адміністрування однієї з державно-цільових програм, яка передбачає професійну та соціальну адаптацію, завдяки якій можна здобути освіту за будь-якими робітничими професіями або пройти перепідготовку без зміни освітньої кваліфікації, отримати освіту вищу та середню згідно з державним замовленням. Ми працюємо над тим, щоб ветерани та ветеранки могли отримувати саме ту професію, яка їм потрібна. На цю програму на 2021 рік виділено 20 млн. грн. Ми в кожній області маємо представників, звертайтесь! Ветерани, ризикуючи життям, захищали свою країну, знають ціну землі, на якій ми живимо, для розвитку громади важливо, щоб саме вони займалися землею, стабільним розвитком громади.

Командувач української добровольчої армії Дмитро Ярош подякував усім людям, які допомагають учасникам бойових дій на сході України та надають їм шанс та перспективу:

- Зрозуміло, коли хлопці повертаються з фронту, вони часто відчувають себе втраченими, а завдяки таким проектам люди знають, чим зайнятися, знають, що вони потрібні своїм сім’ям, оточуючим, державі, і дурниці їм у голову не лізуть.

Олена Піскун, директор Департаменту АПР Миколаївської ОДА, закликала представників органів місцевого підтримати ветеранів, допомогти їм отримати у користування землі, на яких вони зможуть вести аграрний бізнес. Вона вважає, що цей крок буде потужним поштовхом для розвитку бізнесу в сільській місцевості та громад.

Керівник громадської організації "Асоціація учасників та інвалідів антитерористичної операції" Ілля Шполянський зазначив, що ветерани в пошуках своєї ніші в бізнесі часто впадають у крайнощі: “В мене нема бізнесу, тому що немає грошей”, або “Підприємець-початківець так часто ходив по мотиваційних тренінгах, що забув здати нульову декларацію”. Ілля Шполянський рекомендував своїм побратимам не ігнорувати навчання.

Про те, як втілювався проект AgroReAdapt, розповіли Володимир Федоренко, голова СОК «Оберіг-Агро» та Степан Ковальчик, член правління СОК «Оберіг-Агро».

- Чому кооператив? Така форма господарювання не для всіх. Чому вона для нас стала простою? Тому що ми всі особисто знайомі, дуже зблизилися на фронті, серед нас до створення кооперативу була повага та довіра, - каже Степан Ковальчик. - Навчання – це той пункт, до якого я дуже легковажно відносився. З власного досвіду зараз, через 4 місяці я розумію, що навчання – це основа, без нього нічого не буде, навіть якщо тобі дали грант. Якщо ти на вмієш з цим працювати – все, крапка. Я навіть ніколи не думав, що таке колись скажу. Держава – це величезний, важкокерований механізм, вона дуже повільно реагує на потреби бізнесу, тим паче бізнесу ветеранського та ще й в агро. Я думаю, що в Україні має бути створена Всеукраїнська асоціація ветеранського аграрного бізнесу, і тоді не держава, а ми державі будемо пропонувати механізми полегшення ведення бізнесу, іншими словами, ми зможемо лобіювати інтереси ветеранського агробізнесу, ми краще знаємо, що нам заважає, що можна спростити.

Крім того, Степан Ковальчик відмітив, що люди приходять з війни, в гарному сенсі слова, голодні до життя, людина навіювалася, їй хочеться елементарної стабільності. Якщо б в Україні такі процеси почалися, то ветеранський агробізнес став би дуже важливим чинником для зміни еліт в Україні, і політичних у першу чергу. Людина має свої принципи, заради яких вона ризикувала життям, зараз будує собі стабільне фінансове підґрунтя, таким чином вибудовується новий середній клас у країні.

Цікавим досвідом свого ветеранського бізнесу поділилися ветерани з різних куточків України: Файзіддінджон Рахімов, голова СОК «Медокрай» з Хмельницької області, Олександр Доброжанський, голова Органічної ферми «Ліхтенфельд» з Одеської області. Сергій Кузнєв, представник Міністерства ветеранів у Закарпатській області, та Володимир Калюжний, голова ГО “Ветерани АТО Лиманщини” (Одеська область), розповіли, як йдуть справи в їхніх регіонах.

Лариса Микитьон, керівник проекту Veterano Service https://veterano-service.com, закликала усі ветеранські бізнеси приєднуватися до їхньої платформи, яка працює під гаслом «Свій до свого по своє». Зараз на сайті представлено вже понад 240 ветеранських бізнесів. Також проект Veterano Service допомагає ветеранам складати бізнес-плани.

Ірина Купрієвич, підбиваючи підсумки форуму, зазначила, що проект AgroReAdapt починався з ініціативи хлопців – членів кооперативу «Оберіг-Агро», закликала ветеранів війни брати ініціативу у свої руки.

- Приклад Оберіг-Агро. У чоловіків була впевненість в тому, що після повернення з війни, вони хочуть жити на своїй землі та побудувати краще життя для своїх родин. Почали шукати можливість, вийшли на Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, відвідували заходи проекту. Виникла ідея об’єднатися для вирощування овочів. Звернулися до фонду «ЛАСКА» та проекту UHBDP. Консультанти допомогли написати заявку – члени кооперативу виграли грант. Розповіли місцевій владі про свої плани та отримали підтримку від громади, а також від місцевого бізнесу. Якщо є бажання працювати, треба шукати можливості!

Нагадаємо, захисники України та члени родин загиблих воїнів з Доманівської та Мостівської ОТГ Миколаївської області об’єднались у кооператив, щоб заробляти на життя та мати можливість підтримувати родичів загиблих у війні на Донбасі. У створенні об’єднання їм допомогли консультанти Фонду «ЛАСКА», який у Миколаївській області є партнером Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), що фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, співфінансується та реалізується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA).

MEDA – міжнародна організація економічного розвитку, місією якої є створення бізнес-рішень для бідності. Заснована в 1953 р. групою підприємців-менонітів, співпрацює з людьми, які живуть у бідності, сприяють започаткуванню та розвитку малого та середнього бізнесу в регіонах, що розвиваються, по всьому світу. https://www.meda.org/

MCIC – міжнародна організація, що підтримує Цілі сталого розвитку. Заснована в 1974 році у Вінніпезі, Манітоба, вона являє собою коаліцію з більш ніж сорока організацій, які займаються фінансуванням та сприянням міжнародного розвитку. http://mcic.ca/