Ви питаєте – ми відповідаємо. Продовжуємо публікувати відповіді на земельні питання, що надійшли на нашу лінію «Земельна консультація».

Питання:
Хочемо приватизувати землю по 2 гектари (3 особи), на поточний момент ця земля знаходиться в оренді, ми звернулися до орендаря з проханням надати погодження, він надав, ми з пакетом документів звернулися до сільради, але сільрада відмовила нам, бо земельна ділянка перебуває в оренді третіх осіб (тобто орендаря, який надав погодження). Як бути в такому випадку?

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗКУ, передбачається виключний перелік документів, які надаються органу місцевого самоврядування для приватизації земельних ділянок у межах норм ст. 121 ЗКУ. 

Це:

Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені вказаною статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗКУ, визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. 

Такими підставами є:

Як бачимо, у переліку немає такої підстави, як перебування земельної ділянки (її частини) у користуванні третіх осіб.

Досить часто, органи місцевого самоврядування у своїх відмовах посилаються на ч. 5 ст. 116 ЗКУ, відповідно до якої земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Але, дану статтю не можна застосовувати на етапі надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тому що відповідно до ст. 118 ЗКУ порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянам, передбачає певну, визначену законодавством процедуру, яка включає такі послідовні етапи:

Таким чином, орган місцевого самоврядування, який розпоряджається землею, відповідно до процедури двічі приймає рішення – спочатку про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а потім – про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність.

Відповідно, передача земельної ділянки у власність є завершальним етапом визначеної процедури безоплатної передачі земельних ділянок. При цьому отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

Таким чином, на етапі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, законодавством не вимагається припинення речового права землекористувача (орендаря) на земельну ділянку. Достатньо лише його погодження.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством).

Таким чином, на етапі розробки вищевказаного проекту землеустрою, речове право землекористувача (орендаря) на земельну ділянку не припинене. 

Відповідно, земельна ділянка має бути вільною від користування лише на стадії затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність. На етапі надання дозволу на розроблення такого проекту землеустрою достатньо лише погодження землекористувача.

Тож, відповідь органу місцевого самоврядування є – незаконною, радимо звернутися до суду для відновлення порушеного права на безоплатну приватизацію. 

Для оскарження незаконної відмови у наданні дозволу, Вам необхідно звернутися до Окружного Адміністративного суду вашої області, з позовною заявою щодо визнання протиправним наказу про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо (поділу, відведення…) земельної ділянки та зобов'язати вчинити дії.


Відповідь було надано Приватним підприємством Legal Partner у рамках співробітництва з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися на комерційній основі за телефоном +38 068 291 18 44 та на пошту office@legalpartner.com.ua.


Маєте питання? Пишіть нам на Лінію по земельним консультаціям. Завантажуйте та замовляйте шаблони документів. Консультація безкоштовна для учасників проекту Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.