Ви питаєте – ми відповідаємо. Продовжуємо публікувати відповіді на земельні питання, що надійшли на нашу лінію «Земельна консультація».

Питання:
Я вже маю у власності приблизно 70 гектарів землі, ще розмірковую про купівлю додаткових гектарів, але як бути з обмеженням що ввели з 01.07.2021 року, що одна особа може мати не більше 100 га, і яка відповідальність за перевищення?

Відповідно до пп. «а» пункту 15 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, «До 1 січня 2024 року загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати ста гектарів. Зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності цим підпунктом».

Таким чином, до даних 100 га не включається площа сільськогосподарських земель, набутих громадянином у власність до 01.07.2021 р.

На поточний момент передбачається, що дане обмеження у 100 га буде діяти лише з 01.07.21 р. до 01.01.24 р. Після 01.01.2024 року сумарна кількість сільгоспземлі у власності громадянина не повинна перевищувати 10 тис. га (ч. 2 ст. 130 ЗКУ).

Зверніть увагу, що до визначених 100 гектарів включається площа всіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які набуваються у власність, а не лише тих, які були під мораторієм.

Також, при обрахуванні 100 гектарів ймовірно буде перевірятися факт перебування громадянина у шлюбі, а також наявність між подружжям шлюбних договорів, договорів про поділ спільного майна, судових рішень про такий поділ, адже згідно зі ст. ст. 368-372 Цивільного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними.

Таким чином, якщо у період з 01.07.21 р. до 01.01.24 р. чоловіком або дружиною набувача землі буде придбана земельна ділянка сільськогосподарського призначення, і про таку новопридбану землю не буде відомостей як про особисту приватну власність когось із подружжя, то половина придбаної земельної ділянки враховується при визначенні граничної площі у 100 га.

Як перевірятиметься дане обмеження ?

Відповідно до ч. 12 ст. 55 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.93 р. № 3425-XII передбачено, що при посвідченні угоди про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення перевіряється дотримання встановлених Земельним кодексом України вимог до набувачів права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, у тому числі обмежень щодо загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які вправі набувати у власність одна особа. Така перевірка проводиться нотаріусом до посвідчення правочину про відчуження земельної ділянки.

Нотаріусам для перевірки даного факту надається доступ низки державних реєстрів, а саме: до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП), Державного земельного кадастру (ДЗК), Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (ЄДР).

У разі виявлення розбіжностей у відомостях, нотаріус має зупинити посвідчення даного правочину.

За результатами проведеної перевірки нотаріус складає протокол. Якщо за результатами перевірки виявлено невідповідність майбутнього набувача вимогам законодавства, нотаріус відмовляє у посвідченні угоди.

Контроль за дотриманням земельного законодавства щодо відповідності вимогам визначеним у ст. 130 ЗКУ, здійснюватиме Держгеокадастр. 

Відповідно до ч. 3 ст. 130 ЗКУ наслідками порушення вимог щодо набувачів сільгоспземлі є:

У відповідності до п. 34 Порядку № 637 у разі виявлення порушення вимог ст. 130 ЗКУ орган, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, готує матеріали за результатами проведеної перевірки для подання позову до суду про конфіскацію відповідної земельної ділянки.

Відповідно до ч. 3 ст. 145 ЗКУ, конфіскації за рішенням суду підлягають земельні ділянки, площа яких перевищує граничну площу земель сільськогосподарського призначення, що можуть перебувати у власності однієї особи. 

Таким чином, буде проводитися конфіскація надлишків земель що є у власності громадянина. Далі відбуватиметься продаж конфіскованої земельної ділянки за рішенням суду на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов’язаних з її продажем, виплачуватиметься її колишньому власнику.


Відповідь було надано Приватним підприємством Legal Partner у рамках співробітництва з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися на комерційній основі за телефоном +38 068 291 18 44 та на пошту office@legalpartner.com.ua.


Маєте питання? Пишіть нам на Лінію по земельним консультаціям. Завантажуйте та замовляйте шаблони документів. Консультація безкоштовна для учасників проекту Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.