Про те, що малина більш дохідна ягода, Ольга Мізіна - фермер із Запорізької області, що займається вирощуванням різних культур з партнерами - знала. Але й не здогадувалася, наскільки критична ситуація. Завантаживши всі дані (витрати та доходи) в калькулятор, розроблений Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва спеціально для малих виробників, Ольга побачила, що агрус, смородина й виноград тягнуть бізнес в мінус і, якщо погода на внутрішньому плодоовочевому ринку збуту не зміниться, доведеться вживати кардинальних заходів.

«Відсканувати» бізнес за кілька годин, побачити його слабкі й сильні сторони, проаналізувати можливості й ризики - все це може зробити фермер з будь-яким рівнем підготовки, скориставшись новою розробкою Проекту.

Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва в грудні 2016 року представив своїм клієнтам, індивідуальним підприємцям, малим і середнім сільгоспвиробникам, унікальний ресурс для розвитку бізнесу - калькулятор для фермерів. Цей найпростіший і доступний інструмент, з яким впорається й дитина, здатний замінити цілий аналітичний відділ, а сільськогосподарське хобі поставити на бізнес-рейки.

Калькулятор розроблений після п'ятирічного щільного співробітництва з дрібними та середніми виробниками, виявлення й аналізу основних проблем фермерів, які частіше помітні тільки фахівцям з розвитку бізнесу.

- Наш проект зацікавлений у бізнес-розвитку клієнтів. Цей розвиток ми бачимо не тільки в збільшенні врожайності та зниженні витрат, але й в тому, щоб фермери осягали ази ведення бізнесу, бачили сильні та слабкі місця свого виробництва, аналізували й приймали управлінські рішення в разі необхідності, - каже менеджер гендерних програм та програм кооперативного розвитку Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва Олександра Гармаш. - Від фермерів часто чуємо: сезон невдалий. Чому? Може, прибуток є, але нижче за очікуваний? Прибуток і не буде високим, якщо обсяги виробництва малі. Фермери не можуть пояснити з точки зору бізнесу, що саме погано, не бачать слабкі місця, не оперують елементарними поняттями: рентабельність, собівартість.

Що ж являє собою калькулятор? Це програма, в якій багато сторінок з клітинками. Всі зелені клітинки – для заповнення, у клітинку іншого кольору ввести дані неможливо. У калькуляторі три розділи: «Наш бізнес», «Потреби нашої сім'ї», «Порівняння потреб з можливостями бізнесу». Калькулятор може проаналізувати витрати та доходи по 10 культурах. Для отримання результату до клітинки вносяться назви витрат, вказується їх розмір, час, коли вони були зроблені, а також розмір доходу, час його отримання, ринки збуту. Після внесення даних калькулятор одразу ж видає інформацію про собівартість продукції, рентабельність виробництва, розмір доходу. Калькулятор також сам прораховує суму, необхідну відкласти «в ящик» для придбання техніки, і багато-багато іншого. Фермерів часто відштовхує бухгалтерія тим, що її потрібно вести. Заповнення калькулятора не вимагає особливих зусиль, не займає багато часу. Більш того, цей ресурс архівує й зберігає всі дані надійніше за комірні книги, зошити, листочки.

Завантажити калькулятор

- Дрібні та середні сільгоспвиробники на початковому етапі не можуть, як великі підприємства, дозволити собі запросити зовнішніх фахівців для оцінки стану бізнесу, для прийняття ефективних управлінських рішень, а наш елементарний ресурс переміщує городників на бізнес-рівень. Калькулятор для фермерів - це консалтингова компанія та аналітичний відділ на фермі в одній особі, - стверджує Олександра Гармаш. - У школі нас не вчили фінансовій освіченості, й іноді здається, що жити в невіданні краще. Але це не так.

Калькулятор дозволяє якомога раніше визначити собівартість продукції, швидко проаналізувати результати: витрати, прибуток, рентабельність. Звідси можливість скорегувати дії наступного сезону, визначити, куди рухатися.

Сім'я фермерів Шкрибляків із Запорізької області вирощуванням салатів та овочів займається 4-й рік. Витрати й доходи рахували, особливо не вникаючи в деталі. З нового року в господарстві ретельний облік завдяки калькулятору для фермерів. Структура витрат, як на долоні.

«Калькулятор - відмінна річ, головне, щоб люди розуміли для чого цей ресурс. З початку року здебільшого одні витрати, але ми побачили, скільки «з'їдаємо» за тиждень, і ця інформація нас шокувала», - говорить Віталій Шкрибляк.

«Щоденний облік показує, заробляємо ми чи ні, калькулятор допомагає зрозуміти, чи варто займатися вирощуванням тієї чи іншої культури. Замислюєшся про модернізацію, впровадження енергозберігаючих технологій», - доповнює чоловіка Ольга.

Надія Компанієць – фермер зі стажем, 25 років культивує різні культури в селі Покровське Запорізької області. Після знайомства з UHBDP почала вирощувати ягоди.

«Пам'ятаю, перші результати приголомшили, калькулятор показав збитки. Коли згадала, що не врахувала продукцію, що зберігається на складі, все зійшлося», - ділиться Надія Петрівна.

За допомогою калькулятора Надія Компанієць прораховує наперед рентабельність вирощування нових культур:

«Запланувала посадити полуницю, приблизно знаю витратну частину, вказала в калькуляторі мінімальні врожай і ціну на ягоду і вже бачу, що буду мати з цієї ділянки землі й чи варто взагалі займатися полуницею або вигідніше посадити щось інше».

Сім'я Ольги Мізіної вирощує ягоди з партнерами. 4 гектара землі, 4 сім'ї. Для такого альянсу в калькуляторі є дуже зручна функція: програма дозволяє розділити прибуток в залежності від частки вкладень. Калькулятор - це і прозорість бізнесу, що сприяє побудові довгострокових, стійких бізнес-відносин. Ягідні бізнесмени, знайомлячись з роботою калькулятора, внесли всі доходи й витрати за 5 років, врахували всі види робіт і навіть витрати на комунальні витрати і прозріли. Дізналися, що деякі культури не потрібно було вирощувати взагалі, оскільки вони нерентабельні. Побачили свої помилки, статті, за якими можна зменшити витрати.

Завантажити калькулятор

«Чим зазвичай люди керуються при виборі культури? Всі садять, і я посаджу! Калькулятор - можливість побачити, чи варто затівати або це буде даремно витрачений час і викинуті гроші. Я в захваті від цього ресурсу, калькулятор застерігає від помилок і зберігає наші гроші», - каже фермер Ольга Мізіна.

Фермер Олена Березіна вважає, що калькулятор - це програма, яка повинна бути у кожного сільгоспвиробника, незалежно від розміру його господарства.

«Калькулятор дає можливість відстежувати бізнес у динаміці: скільки було витрат минулого року, скільки цього року, скільки планувати на наступний сезон», - каже Олена Березіна.

За допомогою програми Олена виявила збитки по фруктовому саду й стверджує, що не побачила їх, якщо б не внесла всі дані у програму.

«В процесі економічних обчислень прийшли до висновку, що потрібно не боятися йти в проекти з охолодження продукції, щоб продовжити термін її реалізації, а також отримувати органічний сертифікат, вирощувати більш рентабельні культури. Можна здати абрикоси по 5-10 грн., а можна отримати сертифікат, об'єднати партії, красиво упакувати та відправити за кордон, але питання з сертифікацією. У нас є задумка щодо виробництва сухофруктів, така продукція з економічної точки зору цікавіше. Асорті з сушених фруктів, упаковане в красиві мішечки, стало б популярним і корисним перекусом для школярів. Ще є ідея виготовляти фруктові роли з кунжутом, ядрами соняшнику. Майбутнє за продукцією з високою доданою вартістю», - вважає Олена Березіна.

За словами Олександри Гармаш, менеджера з ґендерних питань та програм кооперативного розвитку Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, калькулятор – це інструмент, який дозволяє конкурувати в конкурсах ґрантів, проектів та програм підтримки. Отримавши навички ведення обліку, фермер чітко знає, що у нього є і чого він хоче, може описати свій бізнес професійно - цифрами. А це явна перевага перед тими, хто просто мріє про поліпшення взагалі.

І ще одна дуже важлива деталь. Отримати в своє розпорядження калькулятор для фермерів зможе коже учасник Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва. Стати клієнтом Проекту дуже просто - зареєструватись на сайті Проекту або зателефонувати у контакт-центр: 0 800 500 184. Всім, хто звернеться через сайт, фахівці Проекту нададуть консультації щодо роботи з калькулятором. У планах - вебінари та скайп-зустрічі для користувачів калькулятора.

Завантажити калькулятор